1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını anlatıyor.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını anlatıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını anlatıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide yapısal dönüşüm adımlarını anlatıyor.

A+A-

Albayrak, kamu bankalarına 28 milyar lira devlet tahvili verileceğini bildirirken "Sorunlu kredilerin bir kısmı ulusal ve uluslararası yatırım fonlarına transfer edilecek" dedi.

Albayrak'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Bu paketle ekonomimizin karşılaştığı en temel sorunlara yeterli çözümler sağlayacağını düşündüğümüz adımların ilk aşamasını ele aldık.

Sadece 2019 yılında hayata geçirmeyi taahhüt ettiğimiz düzenlemeleri ve adımları paylaşacağız.  Gelecek yıl atılacak adımların paylaşımı seneye yapılacak.

Türkiye bir kez daha bir seçim dönemini geride bıraktı. Adeta bir demokrasi şöleni olarak bu süreçten çok başarılı bir şekilde çıktı. Ve seçimlere katılım oranı Türk toplumunun demokrasiyi ne kadar özümsemiş bir toplum olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Türkiye'nin gündemi ekonomide reformdur. Türkiye'nin önünde seçimsiz 4,5 yıllık bir dönem var ve gündem artık ekonomi.

Bu zamana kadar teknik detay ve içeriği ile ilgili önemli çalışmalar yapıldı ve hayata geçirilmeye hazır hale getirildi.

 

Reformların başında finansal sektör geliyor, onun altındaki de ilk başlık bankacılık sektörü olacak. Bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayeleri artırılacak.

 

Dengelenme süreci boyunca temettü dağıtmanın ve yöneticilere yapılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak.

 

Ulusal veri merkezi kurulacak. 

 

Kamu bankalarına toplam 28 milyar TL DİBS verilecek. Kamu bankalarını bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Özel bankalarımız yeniden sermayelendirme adımlarını zaten yürütüyorlar. Bankaların aktif kaliteleri çok daha iyi bir düzeye taşınacak. Borç yeniden yapılandırmalarını ve icra-iflas işlemlerini daha hızlı ve etkin hale getirmek için yeni bir yasal ve kurumsal çerçeve oluşturulacak.

 

Sorunlu kredilerin bir kısmı ulusal ve uluslararası yatırım fonlarına transfer edilecek. Bazı sorunlu kredilerin, bankaların ve ulusal-uluslararası yatırımcıların iştiraki olan bilanço dışı fonlara devredilecek. Bu fonlar enerji girişim sermaye fonu ve gayrimenkul fonu.

Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Daha sürdürülebilir bir emeklilik sistemi fayda sağlayacak. Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu sağlanacak.

Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurumu kuruyoruz.

Tasarrufları artırarak dış finansman bağımlılığımızı azaltacağız. Şirketlerimiz çok daha kolay, ucuz ve uzun vadeli bir biçimde yeni yatırımlarını finanse edilebilecektir.

 

Enflasyondaki en önemli sorunların başında gıda olduğu için yapısal reformanların en önemli ayağını gıda konusunda hazırladık. Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz tarımda milli birlik projemiz olacak. Gıda ürünlerinin ulusal markalaşmaları sağlanacak. Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Koperatifi ile Sera A.Ş. kurulacak.

Verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığımız 4 yıl içinde 100 milyona yükseltilecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.