1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'den BirGün ve Cumhuriyet'e Tekzip
HDP'den BirGün ve Cumhuriyet'e Tekzip

HDP'den BirGün ve Cumhuriyet'e Tekzip

4 Nisan 2019 Perşembe günü Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde çıkan “Buldan ve Temelli aday olmayacak” ve “HDP’de revizyon gündemde” başlıklı haberlerde gerçeği yansıtmayan bilgiler yer almıştır.

A+A-

HDP, dün BirGün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer alan haberlere dair bir açıklama yaptı. Açıklamada söz konusu haberlerde gerçek dışı bilgiler yer aldığı belirtildi. HDP'nin "Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yayımlanan haberlere tekziptir" başlığıyla paylaşılan açıklaması şöyle: 4 Nisan 2019 Perşembe günü Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde çıkan “Buldan ve Temelli aday olmayacak” ve “HDP’de revizyon gündemde” başlıklı haberlerde gerçeği yansıtmayan bilgiler yer almıştır.

İlgili haberlerde, 3 Nisan’da yapılan MYK toplantımızda, batı illerinin büyük bir kısmında belediye başkan adayı gösterilmemesinin halkın HDP’ye desteğini azalttığı görüşünün dile getirildiği iddia edilmiştir. MYK toplantımızda haberlerde iddia edilen bu görüşleri dile getiren tek bir MYK üyemiz olmadığı gibi batı stratejimizin doğruluğu konusunda kesin bir fikir birliği ortaya çıkmıştır.

Haberlerde bölge illerindeki oy kayıplarının sebebinin de, yanlış aday belirlenmesi ve batı stratejisinin seçmene doğru şekilde anlatılamaması olduğu yönünde iddialar yer almıştır. Bölge illerindeki oy kayıplarına ilişkin, partimizin ilgili komisyonlarınca detaylı analiz yapılmaktadır. Haberlerde iddia edildiği gibi MYK toplantımızda bu yönlü tespitlerde bulunulmamıştır. Her iki haberde de Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin bir sonraki kongrede aday olmayacağı ve yakın zamanda MYK’da düzenlemeye gidileceği iddia edilmiştir. Bu iddialar da tamamen asılsızdır. Bazı MYK üyelerimizin belediye eş başkanı seçilmelerinden dolayı doğan boşluklar Parti Meclisi toplantısında giderilecektir.

Onun dışında bir tartışma ne 3 Nisan tarihli MYK toplantımızda ne de parti yönetiminin dahil olduğu herhangi başka bir toplantıda gündeme gelmiştir. Tüm bu gerçeklerden hareketle; isteyerek ya da istemeyerek partimizi yapay bir gündemin içine çekmeye sebep olabilecek bu haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirtmek isteriz. Partimizin seçim sonrası öncelikli gündemleri tecrit, açlık grevleri, seçim sonuçlarının analizi ve demokratik mücadele kararlılığımızın seçim sonrasında da sürdürülmesidir. Ekte sunduğumuz MYK Sonuç Bildirisi de bu haberlerin gerçek dışı olduğunu göstermektedir.
Kaynak: T24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.