1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'den CHP'ye: Vekillerimizin adını söylememek doğru değil
HDP'den CHP'ye: Vekillerimizin adını söylememek doğru değil

HDP'den CHP'ye: Vekillerimizin adını söylememek doğru değil

“Darbeye karşı demokrasi bloku kuralım” çağrısı yapan Sancar, CHP’ye “Bütün tabloyu göz önünde bulunduran bir değerlendirme yapmalı” dedi. Sancar CHP'nin açıklamasında HDP'li vekillerin adının yer almamasını doğru bulmadıklarını söyledi.

A+A-

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, partilerinin Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. TBMM’de dün HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in vekilliklerinin düşürüldüğünün açıklanmasının ardından olağanüstü olarak MYK’yı toplayan Buldan ve Sancar, uygulamayı “darbe” diye tanımladı ve AK Parti’ye tepki gösterdi.

Eş Başkan Buldan, “AKP, HDP’nin seçime girdiği her yerde büyük hezimet yaşadı. Zorla, baskıyla iktidarını ayakta tutmaya çalıştı. İktidarın son dönemde kazandığı hiçbir seçim meşru değildir. Her bir seçim binlerce dalaverenin ürünüdür. Bu yerel seçimler için de genel seçimler için de geçerlidir” dedi.

“Dün yapılan darbe 2 Mart 1994 tarihinde DEP’li milletvekillerine yapılan darbeden farklı değildir” diyen Buldan, ‘darbelere karşı çıkan AKP’nin halkın iradesine darbe vurduğunu’ kaydetti. Buldan, Enis Berberoğlu’nun ve milletvekillerinin tutuklanmasının Türkiye halklarının iradesine darbe olduğunu yineleyerek, “TBMM’de tek bir kişi kalsa bile mücadele devam edecek. Darbe yerellerde seçilmiş olan eş başkanlarımıza da uygulandı. Tek bir belediyemiz kalana kadar mücadele devam edecek” ifadelerini kullandı.

‘AKP SİYASİ DARBE PLANI HAZIRLADI’

Eş Başkan Sancar da 7 Haziran 2015 seçimlerini hatırlatarak, “Seçimi kaybeden AKP o günden bu güne siyasi darbe planı hazırladı. İlk aşama 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmaktı. Kaos ortamı yaratıp erken seçim kararı aldı. 1 Kasım’da seçime gidildi. Bugün 5 Haziran önemli bir yıl dönümü. AKP’nin başlattığı darbe sürecinin önemli bir işareti yaşanmıştı. Diyarbakır mitingimize bombalı saldırı yapılmıştı” diye konuştu.

İktidarın “15 Temmuz darbe girişimini Allah’ın lütfu sayarak 20 Temmuz darbesini gerçekleştirdiğini” söyleyen Sancar, AK Parti’nin elindeki bütün imkanları HDP’yi tasfiye etmek için kullandığını belirterek, şunları ekledi:

“HDP veya onun öncesi partiler bu tür yöntemlerle susturulamaz. Bu siyasi geleneğin diğer temsilcilerine diz çöktürülemedi. HDP de diz çökmeyecektir. Bu yöntemlerin hiçbiri en ufak şekilde kararlılığımızı etkilemez.”

“Demokratik siyasette bütün meşru yollarla darbeci zihniyete karşı mücadelemiz devam edecektir. Hakkari Milletvekilimiz Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekilimiz Musa Farisoğulları’nın şahsında Kürt halkına diz çöktüreceğini düşünenler yanılmaktadır.”

 

Sancar, CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili kararla da İstanbul seçmeni ve Türk halkının iradesinin gasp edildiğini söyleyerek, “Bu darbe Türkiye halklarının iradesini gasp etme girişimidir. Buna karşı halkların ortak mücadelesi gerekir. Biz Kürt halkının inanç ve kararlılığına sonsuz güveniyoruz. Türkiye halklarına güveniyoruz. Biz kendi gücümüzle mücadeleyi sürdüreceğiz ancak bu mesele sadece HDP meselesi olarak görülemez” dedi.

SANCAR: CHP TABLOYU GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMALI

“Darbeye karşı demokrasi bloku kuralım” diyen Sancar, buna hazır olduklarını ekleyerek, herkese ‘sorumlu hareket etme’ çağrısında bulundu. Sancar CHP’nin üç vekilin durumuyla ilgili tutumunu “Demokrasi güçleri değerlendiriyorlardır. Biz çağrının ortak mücadeleden geçtiğini vurguluyoruz” diye değerlendirerek, CHP’ye yönelik, “Bütün tabloyu göz önünde bulunduran değerlendirme yapmalı. Dünkü açıklamada milletvekillerimizin isminin geçmemiş olmasını doğru bulmuyoruz. Tabloyu görmemiş olmaları iktidarın siyasi oyunlarını kolaylaştırır. CHP kurullarında bu meseleyi ayrı değerlendirdikten sonra farklı bir tavır da koyabilir” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.