1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HDP'nin, 'vergi cennetleri araştırılsın' önergesi reddedildi
HDP'nin, 'vergi cennetleri araştırılsın' önergesi reddedildi

HDP'nin, 'vergi cennetleri araştırılsın' önergesi reddedildi

CHP, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınlarının para transferleriyle ilgili iddiaların Meclis tarafından araştırılmasını istedi. HDP'nin yurtdışına para transferinin araştırılmasına dair önergesi ise reddedildi.

A+A-

CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel, Engin Altay ve Engin Özkoç imzasıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakınlarının para transferleriyle ilgili iddiaların araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi verdi. HDP’nin, yurtdışına para transferlerinin araştırılmasını istediği önergesi ise Meclis’te görüşüldü. Görüşmeler sırasında AK Partili vekiller ile CHP ve HDP’li vekiller arasında tartışma yaşandı. Yapılan oylamada HDP’nin önergesi reddedildi.

Araştırma önergesinin gerekçesinde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili olarak, “Çocuklarının, dünürünün, eniştenin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün, yurt dışında, vergi cennetinde bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdiklerini biliyor muydun? Sen misin yerli ve milli, ben miyim yerli ve milli? Bunun cevabını bekliyorum” sözleri hatırlatıldı.

‘HALKIMIZIN AYDINLATILMASI ZORUNLULUK HALİNE GELMİŞTİR’

Bu sözlerin ardından Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelere değinilen araştırma önergesinde şöyle denildi:

“Bu aşamadan sonra söz konusu belgelerin doğru olup olmadığının, yurtiçi ve yurtdışında bu transferlere aracılık eden bankalar ve ilgili şirket kayıtlarında gerekli araştırma ve yazışmaların TBMM nezdinde oluşturulacak Komisyon güvencesinde yapılarak açıklığa kavuşturulması ve halkımızın aydınlatılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Yukarıda açıklanan nedenlerle Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının, dünürünün, eniştesinin, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün ve oğlunun yurt dışındaki şirketlerle olan para hareketlerinin ve CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açıklanan belgelerin araştırılarak kamuoyunun aydınlatılması amacıyla Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

‘CESARETİNİZ VARSA KURUN KOMİSYONU’

HDP’nin “vergi cennetlerine yapılan para transferleri”yle ilgili araştırma komisyonu kurulması için verdiği önerge görüşüldü. Önerge üzerinde söz alan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Man ülkesine yapılan para transferleriyle ilgili AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın “Bunlar resmi işlemler” şeklinde açıklamasının itiraf olduğunu, belgelerin sahiciliğinde sorun bulunmadığını söyledi. Hükümeti yönetenlerin yakınlarının vergi kaçırmasının kabul edilemeyeceğini belirten Kürkçü, Meclis’in bunun üzerine gitmesi gerektiğini ifade etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı belgelerin gerçek olmadığı yönünde açıklamaları hatırlatarak “Açıkça söylüyoruz önünüzde bir fırsat var. Belgeleri kurulacak olan komisyona vereceğiz ve teker teker bu belgelerin ispatlanmasını sağlayacağız” dedi.

CHP’li Özel’in Komisyonun kurulmasıyla ilgili “Kendinize, Cumhurbaşkanına güveniyorsanız…” sözleri AK Parti milletvekillerinin tepkisine yol açtı. Meclis Başkanvekili Yaşar Tüzün’ün müdahalesi üzerine Özel konuşmasına devam etti, “gerçek cesaretiniz varsa Komisyonu kurun belgeleri elinize alın” dedi.

‘KOMİSYON KURMA SÖZÜ VERİN BELGELERİ VERELİM’

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı ispat yerinin mahkeme olduğunu belirterek Kılıçdaroğlu’nun elinde çok güzel fırsat var. Manevi tazminat davası açılmıştı. Delileri varsa çatır çatır ispat ederler. Bağırmaya ne gerek var. Belgeleri önce basınla ardından mahkemelere gitmeniz lazım. Meclis siyasi spekülasyon yapma aracı değildir” dedi.

Özel, Bostancı’ya “halk önünde, belgelerin basınla paylaşıldığı gün Komisyon kurma önergesini biz vereceğiz” diye söz verin. Ben size inanım” çağrısında bulundu. Kurulacak Komisyon’un çoğunluğunun da AK Parti’de olmasını istediklerini söyleyen Özel, “evet oyu verin, bizi rezil edin hodri meydan!” dedi.

‘MİLLİ MENFAATLERİ SATTIĞINIZI ANLARIZ’

Özgür Özel, Meclis Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamalarını da hatırlattı, “Şimdi para gitmedi, geldi, diyor. Ne sattınız da bu para geldi. Faturayı gösterin. Bir şey satmadıysanız milli menfaatleri sattığınızı anlarız” dedi. Bostancı, “İspat edilecek yer mahkemedir. Bunun ötesinde spekülasyonla, komisyon kurun belgeleri vereceğiz mantığı olmaz” dedi.

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, HDP’nin verdiği araştırma önergesinin reddedildiğini açıkladı. 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.