1. YAZARLAR

  2. Nedim ERDOĞAN

  3. HELAL OLAN MI, YOKSA YASAL OLAN MI?
Nedim ERDOĞAN

Nedim ERDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

HELAL OLAN MI, YOKSA YASAL OLAN MI?

A+A-

 

 

İnsanın en büyük zindanı kendisidir. Teorileştirdiği ile pratize ettiğinin örtüşmemesidir. Yani iman etiği ile imanın emrettiğinin yapmamasıdır. İnsan, idea etiği şey ile yaptığının birbirini çürütmesi insanı kendi zindanına hapseder. Çünkü idea ispat ister, ispat ise uygulamanın ta kendisidir, pratiktir. Tabiri caizse evdekinin çarşıya uymasıdır.

Bu durum; toplumlarda, devletlerde güvensizliklere neden olur. Unutulmamalıdır ki, hukukta şah ile geda birdir, eşittir. Hukukta eşitlik derken, hukukun pratize edilmiş, uygulanmış, herkes ve herkesim için uygulanabilir olandan bahsediyoruz. Yoksa koyun postuna bürünmüş kurt olandan bahsetmiyoruz. O bahsimizin dışındadır.

Yoksa sırf yazılı olarak var olup; işçi, zengin, fakir, güçlü, ezilmiş, makam sahibi için uygulamaya gelince farklı uygulanıyorsa, hüküm çıkartılıyorsa burada en büyük zulüm baş gösteriyor demektir.  İman, amel ister, amel olmayınca imanda olmaz. ( Burada iman etmekteki kastımız hem inançsal anlamdaki amel hem de doğruluğuna inandığımız; idea, düşünce, ideoloji, akım olabilir.)

Unutmamak gerekir ki, insan kendi zindanında kurtulması için iman etmesi gerekir, zindandan kurtulmak için ispat gerek, ispatın en önemli özelliği imandır, ameldir, uygulamadır. Ameli ve ispatı olmayan hiçbir ideanın, ideolojini, düşüncenin realitede yeri yoktur.

Günümüz dünyasında ise egemenler, güç sahipleri, iktidar sahipleri, gruplar, tarikler,  kanun ile helal olanın ilişkisini ya anlamıyor, ya anlamak istemiyor, ya da çıkarlarını korumak daha fazla hükmetmek için zamana, yere, mekâna, topluma göre bunu kullanmak istemeleridir.

Unutmamak gerekir ki, kanun olan her şey helal değildir. Siz oluşturduğunuz yasalarla kendi kültürünüzü, dilinizi, tarihinizi koruyorsanız ve komşunuz, kardeşiniz aynı şeyi talep ediyorsa siz bunu istemezseniz bu yasal olabilir ama helal değildir. Güç gösterisidir, zulmü alkışlama anlayışıdır.

İşveren, daha çok kazanmak için kanun boşluklarında yararlanarak işçiyi daha çok çalıştırabilir, bu durum yasal olabilir ama helal değildir. Güçlü, haksız olmasına rağmen delilleri yok edip kendini haklı gösterebilir bu durum yasal olabilir ama helal değildir.

Patron, oluşturduğu kurallarla işçinin ücretini kesebilir bu durum yasal olabilir ama helal değildir. Komşun aç kıvranırken sen onu görmezden gelerek, onun imdadına gitmeyebilirsin bu durum yasal olabilir ama helal değildir. Nitekim rahmet peygamberi, “ Kendiniz için istediğinizi mümin kardeşi için istemezseniz, sahibi manada iman etmiş olamazsınız.” der.

 Liyakatsız kişileri veya kendi fikir, düşüncene yakındır diye makam bahşedebilirsiniz bu durum yasal olabilir ama helal değildir. Hamasi nutuklarla toplumları pasifize edebilir, onların dinamiklerini öldürebilirsiniz, bu durum yasal olabilir ama helal değildir.  Kıyametin belirgin işaretlerinden biride hak etmeyenlere, makam ve yetki vermektir.

Gerekçeler oluşturulup savaş başlatabilir, binlerce insanı yerinden, yurdundan edebilirsiniz; kadın, erkek, yaşlı binlerce insan ölür veya öldürebilirsiniz. Nitekim dünyanın birçok yerinde hala bu durum devam etmektedir. Ortadoğu coğrafyası en büyük örnektir, bu duruma. Bütün bu zulümler yasal olabilir ama helal değildir. Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir, anlayışı gereği.

Daha nice örnekler verilebilir, bu duruma. Bunun içindir ki insanın zindanı yine kendisidir. İnsan, ideasının, fikrinin, inancının doğru olduğunu anlatmak gereği duyuyorsa önce onu samimi bir şekilde yaşaması ve uygulaması gerekir, bu yapıldığı ölçüde insan kendi zindanının duvarlarını yıkabilir, davasını halk kitlelerine kabul ettirebilir. Yoksa diğer şekilde rüzgâra karşı tükürmeye benzer. Hal dili en güzel derstir.

Davaların tebliğinde, fikirlerin yayılmasında, iktidarların samimiyetinde en önemli unsur teorileriyle, uygulamalarının bir birini teyit etmesidir, bir birini doğrulamasıdır. Çünkü halka verebilecek en önemli ders uygulamadır. Söyleneni hayata geçirmek, eyleme dökmektir. Helalin gerektirdiği en önemli unsur teyittir, teslimiyettir, tefekkürdür.

Selam, duayla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum