1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Herkes için adalet herkes için özgürlük
Herkes için adalet herkes için özgürlük

Herkes için adalet herkes için özgürlük

İnsan ve Özgürlük Partisi basına yaptığı açıklamada; Parlamentoda adaletsiz yüzde on barajını tehdit olarak kullanan sistemin barajını yıkmak için HDP'yi "tüm eksiklerini ve yanlışlarını bir kenara not ederek destekliyoruz" dedi.

A+A-

İnsan ve Özgürlük Partisi; parti merkezinde 09/06/20018 tarihinde saat:11:00'da 24 Haziran seçimleri ile ilgili kararlarını yaptıkları basın açıklaması ile komuoyuna duyurdular.

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Mehmet KAMAÇ:

"Muhalefetin, özellikle CHP ve İYİ Partinin geçmiş sabıkalarının farkında olarak, insanların nefes alma ihtiyaçlarının en temel insani talep olduğuna inanmaktayız.

24 Haziran seçimlerine giderken siyasi bir rehine olarak tutulan, eşit ve adil bir mücadeleden yoksun bırakılan Sayın Selahattin Demirtaş ve tüm siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır.

24 Haziran seçimlerinde;

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 milyonun iradesini temsil eden Sayın Selahattin Demirtaş’ı desteklemeye,

Samimiyet testine girmeden millet ittifakının “nefes alalım” söylemine,

Parlamento seçimlerinde adaletsiz yüzde on barajını tehdit olarak kullanan sistemin barajlarını yıkmak için HDP’yi “tüm eksiklerini ve yanlışlarını bir kenara not ederek” destekliyoruz." şeklinde yaptığı açıklamanın Türkçe ve Kürtçe tam metni aşağıdadır.

BASINA VE KAMUOYUNA

İnsan ve Özgürlük Partisi yeni kurulan bir parti olduğu için seçimlere girme yeterliliği olmayan bir partidir. Ancak gelişen siyasî meselelere misyonu ve topluma karşı sorumluluğu gereği tavır belirleme noktasında kendini sorumlu görmektedir.

İnsan ve özgürlük Partisi programında insanı, özgürlüğü ve barış içinde birlikte yaşamı esas alır. Bir mesele üzerinde tavır belirlerken kendisinin ve kendi dışındaki diğer siyasi aktörlerin kazanımlarından ziyade bir bütün olarak toplumun temel menfaatlerini göz önünde bulundurur.

24 Hazirana gittiğimiz bu vasatta 16 yıldır iktidar olan bu hükümet ötekileştirme siyaseti ile toplumu kamplara bölmekte, bundan siyasi gelecek devşirme yoluna girmektedir. Getirilmek istenen Türk tipi cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye’nin gerçekleri ile uyumlu olmadığı, güçler ayrılığının ortadan kaldırılarak toplumun tek bir insanın insafına terkedildiği, hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı, insanların hukuk karşısında bile kendini güvende hissetmediği bir durum ile karşı karşıyayız.

"OHAL" ve "KHK"lar ile tüm muhalif kesimlerin sindirilmeye çalışıldığı bir ortamda herkese hak, adalet ve özgürlük talep ederken, Kürt ve Kürdistan meselesi yeniden a,b,c'ye indirgenemeyecek özünde bir statü meselesidir. Darbelerde, demokratik sorunlarda, insan hakları ihlallerinde, ekonomik daralmada, bürokratik ve askeri vesayetlerde; Kürt ve Kürdistan meselesi bir turnusol kâğıdı görevini görmektedir.

Artık sürdürülemez bir durumun arifesindeyiz.

İnsan ve Özgürlüğü esas alan bir parti olarak; Hak, Adalet ve Özgürlük nerede olursa olsun, kim söylüyorsa söylesin yanında olacağımızı beyan ettik.

İnsan ve Özgürlük Partisi olarak insanca yaşama ve Özgürlük taleplerinin ertelenmesini kabul etmiyor. Herkes için adalet, herkes için özgürlük diyoruz.

Muhalefetin, özellikle CHP ve İYİ Partinin geçmiş sabıkalarının farkında olarak, insanların nefes alma ihtiyaçlarının en temel insani talep olduğuna inanmaktayız.

24 Haziran seçimlerine giderken siyasi bir rehine olarak tutulan, eşit ve adil bir mücadeleden yoksun bırakılan Sayın Selahattin Demirtaş ve tüm siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır.

24 Haziran seçimlerinde;

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 milyonun iradesini temsil eden Sayın Selahattin Demirtaş’ı desteklemeye,

Samimiyet testine girmeden millet ittifakının “nefes alalım” söylemine,

Parlamento seçimlerinde adaletsiz yüzde on barajını tehdit olarak kullanan sistemin barajlarını yıkmak için HDP’yi “tüm eksiklerini ve yanlışlarını bir kenara not ederek” destekliyoruz.

 

Basına ve Kamuoyuna saygılarımızla....

 

Mehmet KAMAÇ

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı

 

JI BO RAYA GIŞTÎ Û ÇAPEMENÎYÊ

 

Wek tê zanîn Partîya Însan û Azadîyê di demek nêzîk da hatîye avakirin û nikare bikeve hilbijartinên 24 ê Xizîranê. Lê belê Partî, hemberî geşedanên sîyasî di çarçoveya mîsyona xwê û berpirsiyariya xwê ya li hemberî civakê; helwest hilgirtinê wek mesulîyetekê dibîne.

 

Partiya Însan û Azadîyê di bernameya xwe da; însan, azadî û di nav aştiyê da bi hev ra jîyanê wek prensîp qebûl dike. Partî dema di mijarekê de helwesta xwe dîyar dike ji destketîyên xwe û aktoren dî yên sîyasî zêdetir, berjewendîyên tevahîya civakê berbiçav digire

 

Îro li Tirkîyê hikumet ji bo bi destxistina ranta sîyasî civatê perçe dike, îdeolojîze dike. Her wiha hikûmet hewl dide ku sîstema serokatîyê bide qebûlkirin lê xûyaye ku ev sîstem li gor realîteya Tirkîyeyê nîn e. Sîstema serokatîyê ya ku hikûmet dixwaze bide qebûlkirin serdestîya hiqûqê ji holê radike û desthilatdarîyê teslîmî kesayetekî dike, mafên mirovan yên bingehîn ji holê radike, ewlehî û bawerîya bi hiqûqê tune dike.

Bi OHAL û KHKyan kesên mixalîf tên çewisandin. Di rewşeke wiha de divê ji bo her kesî daxwazîya heq û edaletê bê kirin lê pirsgirêka Kurd û Kurdistanê jî divê neyê paşguhxistin. Ji ber ku ev mijar berî her tiştî daxwazîya statûyê ye. Di derbeyên leşkerî de, di pirsgirekên demokratîkbûnê de, binpêkirina mafên mirovan de, di vesayeta birokratîk û ya leşkerî de pirsgirêka Kurd û Kurdistanê her tim roleke sereke dilîze.

 

Ev rewş êdî nikare wiha dewam bike!

 

Em wek partîya Însan û Azadîyê beyan dikin ku; Heq ,edalet û azadî li ku derê be û her kê dibêje bila bêje emê alîgir û piştgir bin.

Em wek partîya Însan û Azadîyê daxwazkarê mafê mirovan û jîyaneke bi rûmet in û em paşguhxistina daxwaza azadî û edaletê qebûl nakin. Em dibên ji bo her kesî edalet û ji bo her kesî azadî.

Li gor bawerîya me mafê jîyanê ji bo her kesî mafekî pîroz û miqedes e. Her çiqas em ji sabiqeyên partîyên mixalîf yên wek CHP û İP (İyi Parti) beled in jî mafê jîyanê û yê birêvebirina sîyaseta demokratîk mafê wan e jî.

 

Em roj bi roj ber bi hilbijartinên 24ê Hezîranê ve diçin. Di vê pêvajoyê de birêz Selahedîn Demirtaş ji her cure xebat, tekoşîn û tevgerên sîyasî hatîye mehrûm kirin. Em di serî de ji birêz Demirtaş re û ji hemî sîyasetmedarên girtî re azadîyê dixwazin.

 

Em îlan dikin ku di hilbijartinên 24ê Hezîranê de;

 

Emê di hilbijartina serokkomarîyê de piştgirîyê bidin birêz Demirtaş. Ji ber ku îradeya 6 mîlyon însanî temsîl dike.

 

Her wiha em piştgirîyê didin retorîka tifaqa milet ya bi navê "Bêhneke Rihetîyê."

 

Her çiqas kêmasîyên HDPyê hebin jî, di hilbijartinên parlementoyê de ji bo hilweşandina bendê ya ku li ser bêedaletîyê hatîye avakirin emê piştgirîyê bidin HDPyê.

 

 

Mehmet KAMAÇ

Serokê Giştî yê Partîya Însan u Azadîyê

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.