1. YAZARLAR

  2. Kenan Sarısaç

  3. HERKES İÇİN KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİTLİK..
Kenan Sarısaç

Kenan Sarısaç

Yazarın Tüm Yazıları >

HERKES İÇİN KANUNLAR ÖNÜNDE EŞİTLİK..

A+A-

 

Saddam yakalanıp mahkeme karşısına çıkarıldığında adil yargılanmak istediğini söyler. Hakim bunlar senin kanunların saddam diye cevap verir. Saddam ve çevresi kendi kanunları ile yargılanır ve mahkum edilirler…

 

Bütün dünyada evrensel bir hukuk kuralı, ilkesidir: kanunlar önünde eşitlik. Bu ilke hiçbir zümre hiçbir erk için istisna kabul etmez. Bu ilke gözardı edilerek oluşturulacak her anayasa, her yasa, her işlem kamu vicdanında ve tarih karşısında mahkum edilir. Hukuk ve demokrasinin olmazsa olmazıdır kanun önünde eşitlik..

Dünya gündeminin büyük kısmını Corona işgal ediyor olabilir ama mecliste görüşmeleri devam eden infaz düzenlemeside ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. İnfaz düzenlemesi ile ilgili kamuoyu yeterince aydınlatılmamıştır. Şunu belirtmekte fayda var; bu bir af değildir. İnfaz yasasında geçici ve kalıcı bir takım değişiklikleri içeren bir düzenlemedir.

Suçu ne olursa olsun infaz düzenlemesi tüm tutuklu ve hükümlüler için adil ve eşit uygulanmalıdır.

Suçlar arasında kıyaslama yapmak ucu açık bi konudur. Kimine göre cinsel suçlar en ağır cezalandırmayı hak eder, kimine göre uyuşturucu suçları kimine göre de devletin birliğine karşı suçlar..Neye göre kime göre yapılacak bu düzenleme.?

Toplumun hepsi olmasa bile kahir ekseriyetinin kabul etmediği bir infaz düzenlemesi ne kadar adil olabilir. Kalıcı ve güvenilir bir düzenleme için akademisyenlerin , baroların, hukukçuların aydınların ve halkın görüşü alınmalı ve herkesin mutabık olduğunu bi düzenleme yapılmalıdır. Tüm dünyanın zorlu bi süreçten geçtiği bu dönemde ayrılıklar bi tarafa bırakılmalı ve kamu vicdanını tatmin edecek bi düzenleme yapılmalıdır. Bu gün yapacağımız kanunların yarın bizler içinde uygulanacağının bilincinde olmalı, ona göre hareket etmeliyiz. Kanunlar hepimiz içindir…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar