1. YAZARLAR

  2. Mehmet Pala

  3.  HİÇBİR GEREKÇE KÜRDİSTAN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA KARŞI ÇIKMAYI  HAKLI KILMAZ
Mehmet Pala

Mehmet Pala

Yazarın Tüm Yazıları >

 HİÇBİR GEREKÇE KÜRDİSTAN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNA KARŞI ÇIKMAYI  HAKLI KILMAZ

A+A-

 

Sykes-Picot antlaşmasının hayata geçirilmesinden bu yana Kürdistan ülkesi dört devlete paylanmıştır. İmparatorluklar çağından ulus devletler dönemine girilirken egemen devletler Kürtleri devletsiz bırakmışlardır. Bu durumun oluşmasında harici sebeplerin yanında Kürtlerin kendi iç çelişkileri ve yetersizlikleri de önemli bir yer tutmaktadır.

100 yıl boyunca Kürtler devletsizlikten dolayı asimilasyonlara tabi tutulmuşlar, tehcir edilmişler, yok sayılmışlar kimi zamanlar soykırıma varan katliamlara maruz kalmışlar. Bütün bunlara rağmen Kürtler teslim olmamışlar, direnmişler büyük savaşımlar vermişler, aşiret bilincini ulus bilincine yükseltmişler. Ve bu gün Güney Kürdistan da bağımsızlık referandumu ile Bağımsız Kürdistan Devletinin kapısını aralama noktasına gelmişler.

Bu gün Kürdistan Bağımsızlık Referandumu bütün Kürdistan’da ve diaspora Kürtlerinde büyük heyecan yaratmaktadır. İçeriden gelen kaygılı uyarılar Bağımsızlık Referandumunun öncesi ve sonrasına dair daha derinlikli tefekküre ihtiyaç duyulmaktadır. Kürt örgütlü yapılar arasındaki istişareyi artırma zorunluluğu kendini dayatmaktadır. Kürtler arasındaki husumetleri minimize edecek, dayanışmayı ve ortaklaşmayı artıracak samimi mesailerin harcanması elzem olandır.

Birde Kürtlerin halen akîl baliğ olmadığını düşünen, Kürtlerin rüşt sahibi olmadığına kanaat getiren ve kendilerini Kürtlerin velisi ve ağası olarak telakki eden üstenci yaklaşımlar var. Bunlar “Kürdistan ikinci İsrail’dir/ikinci İsrail olacak”, “Kürdistan emperyalistlerin oyunu”, “Kürdistan ümmeti parçalayacak”, “Kürdistan Bağımsızlığı en fazla Kürtlere zarar verir”, “Kürdistan Ortadoğu için büyük tehdittir”,”ulus devletler miadını doldurdu”, “ulus devlet ilkelliktir” şeklindeki beyanatlardır. Bahsi geçen ifadeleri sarf edenler Kürdistan ülkesi üzerine kendi gasıp evlerini yapanlardır. Bunların ideolojileri, etnisiteleri, mezhepleri farklı olsa da Kürdistan ülkesini gasp ettiklerinden Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna karşı tek ses olmaktalar ve büyük ittifak halindedirler. Üzücü olan ise kimi Kürtlerin ideolojik ve dini kaygılarla bu gasıplarla ortak hareket ediyor olmasıdır. Bunların karşı durması Kürtlerin bağımsızlığa olan inancı karşısında etkisiz kalacaktır.

Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna yönelik kaygılı olan Güney Kürdistan partilerinin kaygılarını besleyen “bürokrasinin bir ailede toplanması”, “meclisin kapalı olması” , “yolsuzluğun alabildiğine çoğalması ve sosyal hayatın bundan etkilenmesi” gibi gerekçelerdir. Bu gerekçelerin varlığı Bağımsızlık Referandumuna karşı olmayı meşrulaştırmamaktadır.

“ Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık. Ve birbirinizi tanıyasınız diye milletlere ve kabilelere ayırdık. Allah yanında en kıymetli olanınız en muttaki olanınızdır…” ayetinin nüzulü üzerinden 1394 yıl geçmiş…

“Ey insanlar rabbiniz birdir, atanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız. Adem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap’a üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah tenli üzerinde, siyah tenlinin kırmızı tenli üzerinde üstünlüğü yoktur…” diyen Muhammed (a.s)’ın veda hutbesinin üzerinden  1383 yıl geçmiş…

Amerika Bağımsızlık Bildirgesinin “bir ulusun kendini bir başka ulusa bağlayan siyasal bağlarını koparma hakkını doğa yasalarından ve tanrının o ulusa tanımış olduğu haklardan aldığını” beyanının üzerinden 241 yıl geçmiş…

Lenin’in “Ulusların Kendi Kaderini Tayin Hakkı/ Self Determinasyon” makalesini yayınlamasının üzerinden 103 yıl geçmiş ve halen bağımsız bir Kürdistan Devleti yok…

Bugün uluslar arası antlaşmalar/sözleşmeler, kutsal metinler, sosyalist ideolojik manifestoların hepsi ve tarihin akışı Kürtlerin Bağımsızlık Referandumunu olumlamaktadır. Bunun karşısında duranlar hakikatin, hukukun ve doğadaki değişmez ilahi yasalara karşı durmaktadırlar.

25 Eylül Kürtlerin Bağımsız Kürdistan’a kapı araladığı gündür. O gün de geri durmak yok…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum