1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Hükümet Sözcüsü: MHP ile ortak kampanya olmayacak; referandumdan sonra 65. hükümet devam eder
Hükümet Sözcüsü: MHP ile ortak kampanya olmayacak; referandumdan sonra 65. hükümet devam eder

Hükümet Sözcüsü: MHP ile ortak kampanya olmayacak; referandumdan sonra 65. hükümet devam eder

"Hemen devreye girer; Cumhurbaşkanı arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir"

A+A-

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin uzlaşması sonucu AKP'li vekillerin imzasıyla Meclis'e sunulan anayasa değişikliği teklifiyle ilgili referandumda AKP ve MHP'nin ortak kampanya yürütmeyeceğini açıkladı. Kurtulmuş, "İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir" dedi. Kulislerde konuşulan milli mutabakat hükümetine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kurtulmuş, "Bunlar kulislerde konululuyor olabilir ama böyle bir şey yok. 2019 yılına kadar 65'inci hükümeti devam eder, milli mutabaka hükümetine ihtiyaç yok" ifadesini kullandı. 

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları şöyle: 

"AK Parti kampanya süreci ile ilgili çalışmalara başladı. Büyük ihtimalle bunun rejim değişikliği değil, sistem değişikliği olduğu, büyüyen bir Türkiye olduğu ana fikri üzerine oturtulan bir kampanya yürüteceğiz.

"MHP ile ortak kampanya yok" 

"İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak.

 

"65'inci hükümet devam eder"

Bunlar kulislerde konululuyor olabilir ama böyle bir şey yok. 2019 yılına kadar 65'inci hükümeti devam eder, milli mutabaka hükümetine ihtiyaç yok.

"Cumhurbaşkanı arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir"

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş 2019'daki seçimle birlikte olacak. Başbakanlık sistemi 2019'a kadar devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın partileriyle irtibatı devam etmiş olması imkanlardan birisidir. O hemen devreye girer. Arzu ederse partinin genel başkanı da olabilir.

"Cumhurbaşkanı ile başbakan arasındaki çatışmaları ortadan kaldırıyoruz"

 

Şu andaki mevcut mekanizma, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası, Cumhurbaşkanlığına mevcut oligarşik sistemine emniyet sübabı olarak planlanmıştı. Sistemi elinde bulundaran bir takım güçler sistemi yönlendiriyordu. Cumhurbaşkanlığının her seçimi kriz olmuştur. Orası önemli bir yerdi, milletten ayrı, devleti koruyacak bir mekanizma olarak görüldüğü için birilerinin seçtiği adamlar getirildi. 367 krizi neden ortaya çıktı, bürokratik oligarşi milletin istediği cumhurbaşkanını istemiyor, o yüzden bu kriz çıktı. Cumhurbaşkanlığı sistemini eleştirenler, geçmişi gözden geçirsinler. 367 baskısı olmasaydı, Cumhurbaşkanı halk tarafından seçiliyor olmayacaktı. 1982 Anayasası'nda Cumhurbaşkanı'nın olağanüstü yetkileri var ama sorumluluğu yok. Başbakan'ın olağanüstü yetkileri ve sorumluluğu var. Bu çelişkiyi gidermek gerekti. Geçmiş dönemde Cumhurbaşkanları ile Başbakanlar arasında ciddi tartışmalar oldu. Eski sistemde bile Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında bir takım çatışmalar kaçınılmazdı, bunları ortadan kaldırıyoruz. Bunlar Türkiye'ye zaman kaybettirmiş tartışmalardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.