1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Günay

  3. İnsan ve Özgürlük Hareketi
Yılmaz Günay

Yılmaz Günay

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan ve Özgürlük Hareketi

A+A-

 

 

İnsan ve Özgürlük Hareketi yaratıcının tekliğine; zihnin, zihnin çalışma şeklinin ve bu zihnin etkisiyle ortaya çıkan hareketin ise çokluğuna inanır. 

İnsan ve Özgürlük Hareketi evrende sonsuz sayıda renk olduğuna inanır. Bu renklerin her bir tonuyla ayrı ayrı ilahî iradenin bir yansıması ve en büyük sanatkâr olan Allah Teâlâ Tebareke'nin çizdiği tuale güzellik katan ayrı bir nokta olarak görür.   Bu renkleri yok sayma, görmemezlikten gelme, onları yok etme niyet ve çabasını Allah'ın iradesine isyan olarak görür.

İnsan ve Özgürlük Hareketi paylaşılmayan bir zihnin kibir ve tiranlık getirdiğine inanır. Bu manada her türlü tekliğe karşıdır.

İnsan ve Özgürlük Hareketi hiç bir şekilde bir şahsa ya da bir oluşuma düşmanlık beslemez.  Düşmanlığı sadece fiilleredir.  Zulüm, adaletsizlik, fitne, cehalet ve haksızlık fiilinin düşmanıdır. Bu fiiller kimden, nereden ve ne şekilde ortaya çıkarsa çıksın İnsan ve Özgürlük Hareketi bunun karşısında durmayı kendine varlık sebebi olarak görür. 

İnsan ve Özgürlük Hareketi bütün insanların hak ve özgürlükler bakımında eşit olduğuna inanır. Herkes yüce yaratıcının özgür kuludur ve bürünmüş olduğu rengi seçme özgürlüğü kendisine doğuştan verilmiş. İnsan zulüm ve haksızlığa meyl etmediği sürece bu rengini muhafaza etmesi evrendeki renk cümbüşüne katkıdan ve ilâhî iradenin tecellisinden başka bir şey değildir.

İnsan ve Özgürlük Hareketi her insanın zihnini kullanarak düşünme,  bu zihnin ürünü olan sözleri söyleme ve hareket kabiliyetini ortaya koyma hak ve yetkisinin doğuştan gelen ve Allah'ın kendisine verdiği bir güzellik olduğuna inanır. İnsanı bundan mahrum etmeye kalkışmak zulümdür. Yasalar insanın bu yetkilerini rahatlıkla kullanmak ve tabiattaki renk cümbüşüne katkıda bulunmak için olmalıdır. İnsan zulüm olan bir fiili ortaya koymadığı sürece ilahî iradenin yansıması olan bu yetkilerini kullanmayı desteklemek İnsan ve Özgürlük Hareketi'nin olmazsa olmazıdır.

İnsan ve Özgürlük Hareketi mülk ve yetkinin paylaşılması gibi zihin ve hareketin de paylaşılması gerektiğine inanır. Bu anlayışını peygamberin uygulamasından alır.

İnsan ve Özgürlük Hareketi insanın özgürlüğü, özgünlüğü ve insanî olarak gelişimi yolunda ortaya konulan emeğe kutsiyet atfeder.

İnsan ve Özgürlük Hareketi ayrıştırmanın ve ötekileştirmenin değil herkesin bürünmüş olduğu renkle var olmasının hayatın varlık hikmeti olduğuna inanır.   Bu renkleri ortadan kaldırmaya çalışanın karşısında tüm renklerin güç birliği yapmasına  inanır.

İnsan ve Özgürlük Hareketi insanlığın ortak mirası olan her güzelliği ve olumlu gelişmeyi sahiplenir.  Bunlara katkı sunmayı görev bilir. İnsanın özgürlüğü ve muteberliği önündeki her engeli kaldırmaya çalışan her çabayı destekler.

İnsan ve Özgürlük Hareketi zihinsel olarak evrensel, hareket olarakta yerelliğe inanır. Evrendeki tüm gelişmeler ilgi alanına girer ama buna mukabil enerjisini etki edebileceği ve katkı sunabileceği yerel olgu ve gelişmelere yoğunlaştırır. 

İnsan ve Özgürlük Hareketi bireysel yaşamda olduğu gibi sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamda da ahlakiliğe inanır. Bu ahlakiliğin referans ölçüsünü de ilahî metinlere, insanlığın ortak ürünü birikimlere ve doğanın kadim tanımlama ve konumlandırmalarının toplumsal kabul ve geleceklerine olan uyum ve maslahatlarına dayandırır.

İnsan ve Özgürlük Hareketi kendini başkasıyla, başkalarının bulunduğu yere göre değil, sahip olduğu ilke ve kaidelere göre konumlandırır. Bu manada hiç bir oluşum ve hareket ne rakibidir ne alternatifidir ve ne de düşmanıdır. Rekabet mantığıyla değil güç birliği yapma mantığıyla hareket etmeyi özgürlük, adalet ve hak için gerekli olduğuna inanır ve bu güç birliğini her platformda destekler.

İnsan ve Özgürlük Hareketi ürünü olduğu toplumun özgürlüğü, refahı ve mutluluğu için atılan her adımı destekler ve bu çabalara katkı sunmayı insanî ve İslami bir sorumluluk olarak görür. 

Rabbimiz halis niyetle ortaya konan hiç bir cabayı boşa çıkarma. Bizi de bu çabamızda yalnız bırakma.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum