1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İnsan ve Özgürlük Hareketi EFRİN Saldırısı ile ilgili Basın Açıklaması Yayınladı
İnsan ve Özgürlük Hareketi EFRİN Saldırısı ile ilgili Basın Açıklaması Yayınladı

İnsan ve Özgürlük Hareketi EFRİN Saldırısı ile ilgili Basın Açıklaması Yayınladı

“İnsan ve Özgürlük Hareketi olarak çözümün savaşta değil barışta olduğuna olan inancımızla Türkiye hükümetini Rojava’ya yapmayı planladığı saldırıdan vazgeçmeye çağırıyoruz. "

A+A-

İnsan ve Özgürlük Hareketi EFRİN Saldırısı ile ilgili Basın Açıklaması Yayınladı

Basına verilen metinde “Efrine ve dolayısı ile Rojava’ya yapılacak herhangi bir operasyon bütün bölgeyi içinden çıkılmaz bir savaş girdabına sokacağını ”belirterek

“İnsan ve Özgürlük Hareketi olarak çözümün savaşta değil barışta olduğuna olan inancımızla Türkiye hükümetini Rojava’ya yapmayı planladığı saldırıdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Başta halkımız olmak üzere, tüm siyasi aktörleri, sivil toplum örgütlerini ve onurlu barışa inanan tüm kesimleri savaşa karşı barışın yanında durmaya davet ediyoruz.

Bölgenin ve bölge halklarının huzurlu yaşamının adil ve onurlu bir barıştan geçtiğine inanıyoruz “

 

Basın açıklamasının tam metni..

 

ORTADOĞUNUN HUZURU SAVAŞTA DEĞİL BARIŞTADIR

Orta doğunun en kadim milletlerinden olan Kürdlerin coğrafyalarının bölge ülkeleri arasında paylaşılması, varlıklarının tüm hakları ile inkar edilmesi bu coğrafyanın yüzlerce yıldır devam eden en büyük sorunudur. Kürtler bu yüzlerce yıllık süreçte bölge ülkeleri tarafından insanlık tarihinde eşine az rastlanır tarzda şiddet politikaları ile karşı karşıya bırakılmış ve toplu katliamlara tabi tutulmuşlardır.

Kürtlerin her türlü statü talepleri şiddet ile karşılık bulmuştur. En yakın tarihteki örneği Başur Kürtlerinin dünyada kabul görmüş en meşru yöntem olan referandum ile kendi statülerini tayin etmek istemesi Türkiye, İran ve Irak tarafından şiddet kullanılarak bastırılmış ve Kerkük başta olmak üzere Kürdlerin bir çok beldesi İran menşeli Haşdi Şabi örgütü tarafından işgal edilmiştir. Şimdi yine Rojava’da yıllardır baas rejimi tarafından her türlü zulme ve baskıya maruz bırakılmış, kendilerine kimlik dahi verilmeyen Kürdlerin kendi topraklarında var olmaya çalışmaları Türkiye ve Türkiyenin desteklediği ÖSO çetelerinin saldırı tehdidi ile karşı karşıyadır.

Hiç kuşkusuz yaşanılanlar dikkate alındığında yapılanlar apaçık bir Kürt düşmanlığıdır.

Efrin ve dolayısı ile Rojavaya yapılacak herhangi bir operasyon bütün bölgeyi içinden çıkılmaz bir savaş girdabına sokacaktır. Böylesi bir savaşın en büyük zararını bölge halkları ve ülkelerinin göreceği açıktır. Savaşın hiçbir zaman çözüm olmadığı insanlık tarihinin en açık gerçeğidir.

İnsan ve Özgürlük Hareketi olarak çözümün savaşta değil barışta olduğuna olan inancımızla Türkiye hükümetini Rojavaya yapmayı planladığı saldırıdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Başta halkımız olmak üzere, tüm siyasi aktörleri, sivil toplum örgütlerini ve onurlu barışa inanan tüm kesimleri savaşa karşı barışın yanında durmaya davet ediyoruz.

Bölgenin ve bölge halklarının huzurlu yaşamının adil ve onurlu bir barıştan geçtiğine inanıyoruz.

 

İNSAN VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum