1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İnsan ve Özgürlük Partisi HDP ile seçim ittifakına mı gidiyor?
İnsan ve Özgürlük  Partisi HDP ile seçim ittifakına mı gidiyor?

İnsan ve Özgürlük Partisi HDP ile seçim ittifakına mı gidiyor?

İnsan ve Özgürlük Partisi MYK üyelerinden Ahmet KAYA ittifak görüşmeleri ile ilgili sitemize konuştu.

A+A-

“12 Nisan 2018 Cumartesi günü HDP secim komisyonu partimize hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Heyet, İnsan ve Özgürlük partisinin kuruluşundan duyduğu memnuiyeti dile getirdi. Kürdistan gibi çok renkli coğrafyada farklı siyasal partilerin olmasının önemini inandıklarını belirterek, partinin halkımıza ve siyasal yaşamımıza hayırlı uğurlu olması dileklerini dile getirdi.

Bu ziyaret sırasında heyet, aynı zamanda seçim ittifakı çerçevesinde birlikte hareket etme konusunda tekliflerini iletti. Genel anlamda ittifakın özel de seçim ittifakının mevcut konjöktörde Kürt halkının içinde olduğu durumda kaçınılmaz bir realite ve gerekliliği tartışılmaz zarunluluk olduğunu ifade ettiler.

İnsan ve Özgürlük Partisi olarak biz de ilkesel açıdan halkımızın yararına olacak her düzlem ve düzeydeki birlikteliklere sıcak baktığımızı, bunun için üzerimize düşen görevlerden kaçmayacağımızı belirttik. Gündemdeki seçim ittifakı ile ilgili değerlendirmelerimizi yetkili organlarımızca yapıp, yaklaşımımızı bu değerlendirmelerden sonra somut bir şekilde kendileriyle paylaşacağımızı belirttik.

 

14 Mayıs 2018 Pazartesi günü MYK toplantımızda diğer gündemlerimizle birlikte bu konuyu enine boyuna değerlendirdik. İlkesel olarak bu ittifaka olumlu yaklaşma ve süreci işletme konusunda fikir birliğine vardık.

Bu minvalde bu gün (15/05/2018) Diyarbakır'da HDP il başkanlığı binasında heyetle bir araya gelerek bu yaklaşımımızı ilettik. İttifak koşullarının şekli üzerinde yarın yeniden bir görüşme sağlanacağı konusunda mutabakata vardık. Parti olarak Kürt ittifakı ve seçim ittifakı olgularının çok ayrı iki olgu olduğunu, Kürtler arası ittifakın büyük bir mesele olduğunu ve oldukça geniş kapsamlı tartışmaların yapılmasını gerektirdiğini ifade ettik. Aramızda konuşulan mevzunun seçim ittifakı olduğunu ve bunun da genel anlamda ittifakın önemli bir parçasını teşkil ettiğini dile getirdik. Gündemde olan diğer Kürt partileri ile ittifak bloğundan bağımsız bir ittifak sürecini isleteceğimizi, şimdiye kadar blok ile yürütülen süreçte olmadığımızı ve olmayacağımızı açık bir şekilde ifade ettik. Seçim ittifakı gerçekleşecek ise bunun HDP ve partimiz arasında diğer ittifaklardan bağımsız olarak gelişmesi gerektiğini aktardık.

Kendileri de bu ittifak perspektifimize yönelik olarak somut önerilerini yarın (16 Mayıs 2018 Çarşamba) günü bizimle paylaşacaklarını bildirdiler.

Bundan sonraki süreçle ilgili ve nihai duruma dair gelişmeleri sizinle paylaşacağız.

Ayrıca bu fırsatı bizlere verdiği için de haberazad.com’a İnsan ve Özgürlük Partisi adına teşekkür ederim.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.