1. YAZARLAR

  2. Ahmet Kaya

  3. İnsan ve Özgürlük partisi, Yeni Bir Tarz-ı Siyaset İnşa Etmenin Adıdır 
Ahmet Kaya

Ahmet Kaya

Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan ve Özgürlük partisi, Yeni Bir Tarz-ı Siyaset İnşa Etmenin Adıdır 

A+A-

 

Kürt halkının avamı dahi politiktir. Bu sokakta gezdiğinizde apaçık ortaya çıkıyor. Ancak Kürt halkı yeterince siyasi değildir.  Zira politik olmak ayrı siyasi olmak ayrıdır diye düşünüyorum. Politik olma hali daha çok güncel ve değişken olaylara karşı bir teyakküz içinde olma halidir. Politik olmak günlük meselelere karşı bir politik söylem ve tavır içinde olmayı ifade eder. 

Politik olmada, stratejik düşünme, bir analiz sonucunda olandan (vakıadan) olacakları (vaki olacakları) veya olması muhetemel gelişmeleri öngörme durumu yoktur. Ama siyasi olmak bunun daha ötesindedir. Siyasi olmak stratejik düşünmekle alakalıdır. Bir siyaset üzerinden okuma yapabilmektir. Bu siyasetle birlikte ve onun ışığında gelişmelere karşı hamleler yapmaktır. Gelişmeleri en azından kendi aleyhine işlemeyecek kıvama getirmektir siyasi olmak. Dolayısıyla politik olmakla siyasi olmak arasında bir fark vardır ve bu fark oldukça ehemmiyetlidir.

 

Kürt halkını bırakın bir tarafa, Kürt siyasileri ve siyasal aktörleri dahi yeterince siyasi bir akla sahip değildir. Stratejik düşünme yeteneği, geleceği okuma kapasiteleri ve bunun üzerinden gelecek kurma becerileri oldukça düşüktür. Bunda etkili olan birçok faktör vardır. En önemlilerinin başında kurumsal bir siyaset kurumu olan devlet mekanizmasından yoksunluk gelir. Devlet kurumunun olmadığı bir vasatta; uzun vadeli, stratejik boyutu olan siyasetler üretmek hiç de kolay değildir. Çünkü anlık ve anı kurtaran hamleler kendini dayatır ve bunun çerçevesinde yol çizilir. Keza karar almada etkili olan en üst perdedeki kurum bağlı olunan ya da sahip olunan örgüttür/hiziptir. Hizbin anlık maslahatı her şeyin üzerinde olduğu için, bunun üstüne çıkabilecek bir perspektifle siyaset üretme olanağı minimize oluyor. Yaşadığımız zaman diliminde bu iki faktörden kaynaklı, siyasal akıl yürütmedeki eksiklik her zamankinden daha çok belirgin haldedir. Yaşadığımız anın gereği olarak bunu irdelemek önemli bir meseledir diye düşünüyorum.

 

İnsan ve Özgürlük Partisi'nin 24 haziran seçimlerinde ortaya koyduğu tavır üzerinden Kürdistan'daki politik ve siyasal aklı ortaya koymaya çalışalım. Kürt siyasal çevreleri Kürt halkının mücadelesinin neye tekabül ettiği konusunda aşağı yukarı hemfikirken bu mücadelenin tabiatıyla ilgili ve böylesi mücadelelerin sosyolojik durumlarıyla ilgili çok farklı mulahazalar içindedir. Kürt halkının mücadelesi ulusal  bir mücadeledir. Ve bu ulusal mücadele özgürlük taleplidir. Özgürlük talebi kendisine dayatılan yasaklara karşı dirençle şekillenir. Bu yasakları ortadan kaldıracak formüllerinin ne olduğu konusunda ciddi olarak ne bir saha çalışmasının verileri var elimizde ne de bunu sahiden belirleyen bir kıstas. Dolayısıyla yasakların ortadan kaldırılışı bir bağımsızlık talebi ve bu talebin fiilen gerçekleşmesiyle mi olacak; yoksa başka bir formülle mi? Bunu bir halk adına konuşmak şu aşamada  afakidir. O yüzden üzerinde ittifak kurulması en kolay şey Kürt halkının bir ulusal özgürlük mücadelesi verdiği hususudur. 

 

Ulusal özgürlük talebi, ulusal bağımsızlıkla sadece mümkün olur tezi ile bunun başkaca yolları da var tezinin birbirinden farklı olması, ulusal özgürlük mücadelesini vermekte bir fikirsel ayrılık oluşturmaz. Zira mücadele olmalıdır konusu müttefekün aleyh (ortaklaşılan nokta) iken hangi yöntemle olacağı muhtelefün fih (ayrışan nokta) tir. İşte bu noktada siyasal aklın önemi devreye girer. Bu durumda gelişkin bir siyasi akıl, ittifak edilen özgürlük mücadelesinde ve özgürlük talebi ortak paydasında bir araya gelir. Yol ve yöntemin ihtilafı üzerinden ayrışmaya gitmez. Bu ortak nokta sarf-ı nazar edilerek, ihtilaf noktasına dikkat kesilerek ortaya konan tavır, mücadelenin bizatihi kendisini akamete uğratır. Keza ulusal özgürlük mücadelesi hangi ideolojik temeller üzerinde kurgulanmalıdır tartışması da özgürlük mücadelesinin hayatiyeti karşısında talidir. Yine gelişkin bir siyasi akıl bunun tali olmaklığı konusunda ortaklaşabilir. İdeoloji saplantısına duçar olmuş bir akıl böylesi bir siyasi bakışı ve zihni ortaya koyamaz. Herkesin kendi ideolojik ekseninde verdiği mücadele haddi zatında ulusal bir mücadele olamaz da. Zira hiçbir ulus tek bir ideoloji etrafında tek bir din ekseninde bir araya gelemez. İdeolojik farklılıklarla birlikte mücadele ortaya koymak ayrı bir şey, bir ideoloji ekseninden ibaret mücadele ortaya koymak ayrı bir şeydir. Siyasi ve analitik bir kafa bu ayırımı da rahatlıkla yapabilir.

 

İnsan Ve Özgürlük Partisi bir siyasal bakışı inşa etmeye, siyasi bir kafayı ve zihni etkin kılan bir perspektifle gelişmelere, olaylara ve olgulara karşı tavır geliştirmeye çalışmaktadır.  Bu pek de aşina olunmayan bir tarz olarak çok kısa sürede genel kitle tarafından anlaşılacak bir duruş olmayacaktır. Ancak bu tarz Kürt siyasi çevreleri ve siyasi aktörlerince Kürt aydınlarının da bu tarzı anlatmasıyla ve anlamlandırmasıyla orta ve uzun vadede anlaşılır bir tarz olacaktır.  Bu  siyasal akıl işlevsel oldukça, dahası bu tarz, Kürt siyasetinde anlaşılır oldukça siyasette yeni bir çığırın açılacağı muhakkaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum