1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İşsizlik maaşı alanların sayısı 653 bin: Altı ayda bir milyon yeni işsiz
İşsizlik maaşı alanların sayısı 653 bin: Altı ayda bir milyon yeni işsiz

İşsizlik maaşı alanların sayısı 653 bin: Altı ayda bir milyon yeni işsiz

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), 2019 yılı Ocak ayı verilerini açıkladı. Buna göre Ocak’ta işsizlik maaşı alanların sayısı 653.925 kişiye ulaştı. Aralık ayında bu rakam 577.054 kişiydi. İşsizlik maaşı alanların sayısında bir ayda 76 bin kişilik artış sözkonusu.

A+A-

Ocak ayında ilk kez işsizlik maaşı bağlananların sayısı da 108.359 olarak gerçekleşti. Aralık ayında 72.410 kişiye işsizlik maaşı bağlanmıştı.

Kriz öncesi dönemde aylık işsizlik maaşı alanları sayısı 40.000 bandında seyrediyordu.

Ekonomik krizle birlikte işsizlik maaş ödemelerinde patlama yaşandığı görülüyor.

İŞKUR verilerine göre Ocak ayında kayıtlı işsiz sayısı 3.775.660 kişi oldu. Bu işsizlerin yüzde 49’u erkek, yüzde 51’i kadınlardan oluştu. 15-24 yaş grubundaki genç işsizlik oranı ise yüzde 30 olarak gerçekleşti.

Kayıtlı işsiz sayısı Aralık’ta 3.509.603 kişiydi. Buna göre işsiz sayısında bir ayda 266 bin kişilik artış var.

Aynı veri Ağustos ayında 2.751.845 olarak gerçekleşmişti. Dolayısıyla Ağustos’tan bu yana işsiz sayısı 1 milyonun üzerinde artış gösterdi.

İŞKUR verileri iflas ödemelerinin de hızla artığını ortaya koyuyor. İflas veya konkordato ilan eden işletmelerdeki 7.394 kişiye Ücret Garanti Fonu kapsamında ödeme yapıldı. Ücret Garanti Fonu, konkordato veya iflas durumunda çalışanların son 3 aylık maaşlarını üstleniyor.

Ocak ayında en büyük artış kısa çalışma ödeneğinde görülüyor. Aralık ayında 1.633 kişiye kısa çalışma ödeneği verilirken Ocak’ta bu rakam 21.056 kişi oldu.

İşverenlerin işçi çıkarmasına engel olmak amacıyla uygulamaya konan kısa çalışma ödeneği, ekonomik dar boğaza giren işletmelerde maaşların İşsizlik Fonu’ndan ödenmesini düzenliyor. 

İŞKUR verileri, işverenlerin istihdam talebindeki daralmayı da gözler önüne seriyor.

Ocak’ta firmalardan 141.403 kişilik açık iş alındı. İŞKUR’un, işverenlerden aldığı açık iş sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,8 oranında azaldı. Ocak ayında İŞKUR vasıtasıyla işe yerleştirilen kişi sayısı ise 83.416 kişi oldu.

Türkiye İş Kurumu verileri, ekonomik krizin istihdam cephesinde kendini iyiden iyiye hissettirdiğini gösteriyor.

Aynı anda hem işsizlik maaşı, hem iflas, hem de kısa çalışma ödemeleri artıyor. İşsiz sayısındaki artış ise ürkütücü boyutlara ulaştı.

Altı ayda bir milyonun üzerinde işsiz ortaya çıkmış durumda. Üstelik bu rakam, sadece İŞKUR’a kayıtlı olan işsiz sayısındaki artışı ifade ediyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.