1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. İTTİFAK VE PRATİĞİ ÖRGÜTLEMEK
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

İTTİFAK VE PRATİĞİ ÖRGÜTLEMEK

A+A-

Kürtler Kerkük’te, Efrin’de, Rojava’da, Cizre’de, Sur’da, Fidan Güngör’de, İzzettin Yıldırım’da, Tahir Elçi’de, Kemal Korkut’ta ve bütün acılarını katırlara yükledikleri ROBOSKİ’de çoktan ittifak yaptılar.

Acılarla ittifak yaptılar; kimisi evladının üzerinde ağlayacak bir mezarı olsun diye yola düştü, kimisi tonlarca bombayla onlarca parçaya bölünmüş yiğidinin parçalarını bir araya getirmek için.

Düğün gecesi evinden alınan damatla ömür boyu yol aldı. Mahpusluk yetmez sürgün de edelim diyen bir barbarlıkla savaştı. Hiç görmediği memleketleri gördü, Van’dan- Tekirdağ’a, Hakkâri’den-Samsun’a maksat Kürt anası, bacısını, yiğidini, evladını görmesin diyeydi. Ama yola koyuldu Zozan gelin, yolda büyüdü küçük Sinan.

Halk önden yürüdü, ittifak kurdu. Cizre newrozunu bu halk unutmadı, hafıza oluşturdu, not aldı. Hacı birlik zırhlı aracın arkasında sürüklenirken onunla birlikte sürüklendi, not aldı. Taybet ana günlerce sokak ortasında kalınca yalnızlığını gördü, not aldı. Darağacında sallandırılan yalnızca Şeyh Said, Kadı Muhammed, Seyit Rıza değildi, not aldı. Halk unutmadı, sözel hafızasına, görseli de ekledi. Ruhunda birlik oldu.

Kobani bir destana dönüştü. Miştenur tepesi üzerinde vızıldayan her kurşun yürekleri hoplattı, Başur-Bakur-Rojava-Rojhılat’ı birleştirdi. Peşmerge geçerken herkes yeni bir tarihe hazır olmamızın işaret fişeği olduğunu fark etti. Sokağa fırladı!

Kobani'nin tam sınırında toplanmış bir halkın garip, acayip, uzağı gören bir heyecanı vardı.

Kobani düşmedi, düşmedi.

Halk çoktan “İTTİFAK” etmişti zaten. Yalnızca halk “PRATİĞİ ÖRGÜTLEYİN” dedi. Ortak acılardan, ortak kaderden, ortak bir geleceğe “pratiğimizi örgütleyin” dedi. Hewler, Amed, Wan, Colemêrg, Rıha, Semsur, Sılêmaniye, Şax, Duhok, İstanbul’un yüzyıllık hamalları, Konya’nın, Ankara’nın, Sinop’un yüzyıllık sürgün ağıtları “bir araya gelin” dedi.

Halk, “alın tüm bu melodileri bir senfoniye çevirin” dedi.

İTTİFAK HAYIRLI OLSUN

Herkes Kürdün Ortadoğu’da “İnsanlığa Dönüş Senfonisi”ne hazır olsun.

İnsanlık kazanacak, barbarlık tarihin karanlık sayfalarında yerini alacak.

1036967803-(1).jpg

Bence bu çok güzel bir resim, siz de not edin. Çünkü bu halk bunu da not etti.

Dest bıdın hev welat lı benda me ye

Ya Xwedê…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum