1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. İzzetin Yıldırım ve Tasfiyeci Anlayışı Anlama Rehberi
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

İzzetin Yıldırım ve Tasfiyeci Anlayışı Anlama Rehberi

A+A-

17 Ocak 2000  Hüseyin Velioğlu öldürüldü.

28 Ocak 2000  İzzettin Yıldırım öldürtüldü.

18 Mart 2000  Zekeriya Ay öldürüldü.

 Yakın tarihe hesaplaşmalar, kutuplaşmalar ve psikolojik tatminler acısından bakmak bizleri bir yerlere götürmez. İnsan sevdiklerini, önemsediklerini anmak, hatırlamak ve hatırda tutmak ister. Rahmetli İzzettin Yıldırım’ın şahadet yıl dönümünde onu anarken anlamaya çalışmamızın da ne kadar önemli olduğunu ve yaşadığımız ana nasıl veriler taşıdığını göreceğiz.

 Şüphesiz Kürdistan ulusal mücadelesinde kendi yerinin farkında olmayan, farkına varanların da bir şekilde bertaraf edildiği tarihi dönemler oldu. Ancak egemen sistemin bu kadar açık ve kısa tarihlerle Kürdistanlı dindarlara çok net ayna tuttuğu başka bir dönem yoktur.

Seksenlerin sonu ve doksanlarla ivme kazanan, sistemin bunu kanlı bir hesaplaşmaya sürüklediği, Kürdistanlı dindarlara roller biçilmiş, kimisi rollerini ifa etmiş kimisi biçilmiş rollerinin dışında alternatif düşünce geliştiremedikleri için yine o role mahkûm kalmış, kimisi de verilen rolleri oynamayı kabul etmese de oynaması gereken tarihi rolünü oynayamamıştır.  

Bu süreçte  Fidan’a tırpan çekilmiştir.

Pkk-hizbullah, ilim-menzil, ilim-diğer yapılar arasına kandan örülen duvar aslında sistemin toplum olma bilincinin farklılıklarla anlamlanacağı gerçeğini yerle bir etmiş, farklılıkları düşmanlığa evirmiştir. Sistem Kürdistan’daki en yüksek duvarın kandan örüleceği gerçeğini bizlerden daha iyi görmüştür. Bırakuji bir politika olarak ortaya konmuştur.

Bu günden bir daha geçmişe gidip sormak gerekir. Kürdistan da o topraklara ait üç hareketin öncüleri bir ay içinde niçin tasfiye edilmiştir.

İşin daha garip tarafı da bu tabloyu kimse yorumlamamıştır.

 Sistem öldürmekle yok edemeyeceğini bildiği halde fiili ölümleri seçmiştir. Niçin öldürdüğünü bilenler, şüphesiz yapıları nereye götürmek istediğini de biliyordu. Bunu bilmeyenler; aralarına kanlı ve yüksek duvarlar örülen ve kendileri olarak var olmalarına müsaade edilmeyecek büyük bir aile idi.

 

Tarihe not düşmek için bir daha hatırlayalım; bir ay içerisinde tasfiye edilenler kimlerdi.

Belki fikir verir!!!

17 Ocak 2000  Hüseyen Velioğlu öldürüldü-hizbullah-ilim lideri.—silahlı bir baskınla öldürüldü.

28 Ocak 2000  İzzettin Yıldırım öldürtüldü-. Zehra cemaatinin lideri---domuz bağıyla öldürtüldü.

18 Mart 2000  Zekeriya Ay öldürüldü-. menzil’in lideri---Ahlaksız bir komplo ile öldürüldü.

 

Rahmetli izzetin yıldırım’ın katledilişinin yıldönümünde neden bunu hatırlattım. Çünkü buna en çok parmak basıp; dikkat çeken kişiydi. Tasfiyeci anlayışı tanıyordu.

Ve hepimiz dönüp bir daha bakalım. Sistem elde etmek istediği sonuçları nasıl elde ediyor.

En büyük cesaret aynaya bakmaktır...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum