1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Kadim Aşiretler Federasyonu’nu tanımıyoruz, ‘Hayır’ diyoruz’
'Kadim Aşiretler Federasyonu’nu tanımıyoruz, ‘Hayır’ diyoruz’

'Kadim Aşiretler Federasyonu’nu tanımıyoruz, ‘Hayır’ diyoruz’

AK Parti ile paralel açıklamalar yapan Kadim Aşiretler Federasyonu’nun kendilerini temsil etmediğini söyleyen bölgenin en büyük aşiretlerinden Ertoşî ve Bekirî’nin önde gelenleri, “Biz onları tanımıyoruz, ‘Hayır’ diyoruz” dedi.

A+A-

Referanduma sayılı günler kala toplumun tüm kesimlerinden “Hayır” açıklamaları gelmeye devam ediyor. Van’ın en kalabalık aşiretlerinden Ertoşî ve Bekirî aşiretlerinin önde gelenleri, halkların kaderini belirleyeceği referandumda “Hayır” diyeceklerini açıkladı. 

‘KADİM AŞİRETLER FEDERASYONUN BİZLERİ TEMSİL ETMİYOR’

Van ve çevresinde yaşayan kimi aşiretlerden şahısların kendilerini aşiretin temsilcisi olarak lanse edip,“Kadim Aşiretler Federasyonu” adıyla bir oluşum oluşturduklarını ve geçtiğimiz günlerde referandumda “Evet” diyeceklerini açıkladıklarını hatırlatan Ertoşî aşiretinin Şerefxan kolunun önde gelenlerinden Fevzi Caner, “Bunlar bizleri temsil etmiyor” dedi. 

Federasyonun sürekli AK Parti ile paralel açıklamalar yaptığını dile getiren Caner, “Önümüzde bir referandum seçimi var. Biz aşiret olarak ‘Hayır’ diyoruz. Barış ve kardeşlik için ‘Hayır’ oyu kullanacağız. Şimdi 18 maddelik bir anayasa paketi var. İçine bakıyoruz barış ve kardeşlik adına hiçbir şey yok. Bu maddelerin hepsi Recep Tayyip Erdoğan’ın maddeleridir. Biz Türkiye’de 3’üncü partiydik. Şimdi baktığımız zaman genel başkanlarımız ve milletvekillerimiz tutuklanmış durumda. Kürtler bu seçimde oy kullanırken elini vicdanına koymalı. Ağalık ve aşiretçilik sistemi çoktan bitmiştir. Kimse kimseyi temsil edemez. Herkes doğruyu ve gerçeği biliyor. Kadim Aşiretler Federasyonu bizleri temsil etmiyor. Biz onları tanımıyoruz. Kimse bizleri temsil edemez” diye konuştu.

‘FEDERASYONU AĞALARIN VE KURUCULARINDIR’

Federasyonda yer alan şahısların korucu ve ağalık sistemini sürdürmek isteyenler olduğunu söyleyen Ertoşî aşiretinin Şîdan kolunun önde gelenlerinden Zeki Şeker, AK Parti İpekyolu İlçe Başkanı Rasim Aslan’ın da bu oluşumun kurucularından olduğuna dikkat çekti. Şeker, “Bizim Gürpınar ilçesinde 23 köyümüz var bu köylerin hepsi değerlerine ve yurtseverliklerine düşkündür. Bizim içimizde muhalif ve kurucu yoktur. Biz aşiret olarak referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacağız. Çünkü bizim köylerimiz yakıldı, belediyelerimize kayyum atandı, genel başkanlarımız ve milletvekillerimiz tutuklandı. 18 anayasa maddesi bizi ilgilendirmiyor. Biz yıllardan beri zülüm ve zorbalık görüyoruz. O federasyonun üyesi değiliz ve kabul etmiyoruz böyle bir şeyi” dedi. 

‘O FEDERASYON HİÇBİR AŞİRETİ TEMSİL ETMİYOR’ 

Ertoşî aşiretinin Gevdan kolunun önde gelenlerinden Şehmuz Işık ise, içinden geçilen sürecin önemine vurgu yaparak, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Kürtler olarak kazanacağız. Referandum için ‘Hayır’ diyoruz. Barış ve demokrasi için, öldürülen Kürt çocukları için yakılan köyler için sonuna kadar ‘Hayır’ diyoruz. Biz Gevdanlar olarak bu federasyonunu tanımıyoruz. AKP’nin il başkanı ya da her hangi bir üyesi çıkıp aşiretimiz adına konuşuyor. Onlar bizi temsil etmiyor. Biz bu federasyonda yokuz. Kürtlerin federasyonu bizim içinde bulunduğumuz harekettir. Ne biz kimseyi tanıyoruz ne de birileri çıkıp bizi temsil ettiğini söylesin. Sözde çıkıp ‘Aşiret lideriyim” diye konuşanlar. Federasyonları hiçbir aşireti temsil etmiyor. Başka aşiretler adına çıkıp konuşma yapmasınlar” ifadesinde bulundu. 

‘BİZ ONLARI TANIMIYORUZ’ 

Bekirî aşiretinin önde gelenlerinden Sıddık Kandemir de, “Erciş’te bazı şahıslar çıkıp aşiretler üzerinde konuşuyorlar. Onlar kendilerini başka aşiretlerden saymasınlar. Başka kabileler üzerinde kendilerini büyütmesinler biz onları tanımıyoruz. Bekirî aşireti değerlerine düşkün bir aşirettir. Biz aşiret olarak referandumda ‘Hayır’ oyu kullanacağız” dedi. (DİHABER)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.