1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Karda düşmemek için nelere dikkat etmeliyiz?
Karda düşmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Karda düşmemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Kar yağışlarının başlamasıyla birlikte yolda yürümek zorlaşıyor. Kaygan yüzeylerde düşmemek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

A+A-

 Kış aylarında kar yağışlarının bastırmasıyla birlikte yürümek giderek zorlaşıyor. Karlı yüzeylerin üzerine basılıp sertleşmesiyle ve kısmen eriyip tekrar donan karın buzlaşmasıyla birlikte yerler kaygan hale gelirler. Bu gibi kaygan yüzeylerde yürürken dikkatli olmak gerekiyor, aksi takdirde denge kaybedilip düşülebilir ve düşmenin etkisiyle özellikle kalça ve bileklerde önemli sakatlıklar meydana gelebilir.

Nasılkolay sitesinde yer alan habere göre, karlı ve buzlu yüzeylerde yürürken öncelikle ayakkabı seçimine dikkat etmek gerekir. Bu gibi yüzeylerde giyilen ayakkabıların ve botların tabanlarının, sürtünmeyi arttırarak kaymayı engellemek için geniş, tırtıklı, lastik veya kauçuktan yapılmış, geniş ve alçak topuklu olmaları gerekir. Ayrıca ayakkabılar altına geçirilebilen ve karda kaymayı engelleyen çeşitli aparatlar da kullanılabilir. Ancak kaymayı kolaylaştırıcı kösele tarzı ayakkabılar bu yüzeylerde yürünürken kesinlikle tercih edilmemelidir.
Bu kaygan yüzeylerde yürünürken kıyafet seçimi de oldukça önemlidir. Hareketi kısıtlamaması için çok dar ve çok kalın kıyafetler tercih edilmemelidir.

ELLER CEPTE YÜRÜMEYİN

Hava çok soğuk olduğu için genellikle ellerin ceplere sokularak ısıtılması tercih edilir. Ancak bu çok yanlış bir harekettir. Elleri ceplerden çıkartıp denge sağlamak veya düşerken önlem almak çok zor olacağından, eller kesinlikle cebe sokulmamalıdır. Bunun için eldiven kullanılması gerekir. Ayrıca eldiven ve atkı kullanılması, olası düşme durumlarında çarpmanın şiddetini de azaltır. Dengenin sağlanması için ellerin serbest olması gerekir. Kaygan olan bu yüzeylerde yürünürken cep telefonları ile konuşulmamalı ve eşya taşınmamalıdır.
Karlı ve buzlu yüzeylerde yürürken acele etmemek gerekir. Bu yüzden gidilecek yere zamanında varılmak isteniyorsa, yola daha erken çıkmak gerekecektir.
Bu kaygan yüzeylerde yürünürken küçük adımlar atılmalıdır. Ayrıca ayakların birbirinden uzaklığı normalden daha fazla olmalıdır. Ayaklar arasındaki mesafenin yaklaşık olarak omuz genişliğinde olması, dengenin daha iyi sağlanmasına yardımcı olacaktır.

MERDİVENLERE DİKKAT!

Yürüme esnasında dizlerin hafif bir şekilde kırılması da dengenin korunmasında önemlidir. Bu şekilde vücudun ağırlık merkezi de yere daha yakın olacağından dolayı, olası bir düşme durumu daha az tehlikeli olacaktır. Karlı ve buzlu yüzeyler arasından tercih yapmak gerekirse karlı zeminler veya zeminin pürüzlü olduğu yerler tercih edilmelidir. Yaşlılar veya dengesini sağlamakta zorlananlar baston veya şemsiye kullanarak dengelerini daha iyi sağlayabilirler. Karlı ve buzlu havalarda merdivenlerden yürürken ayrıca dikkatli olmak gerekir. Merdivenlerin uç kısımlarına basılmamalı, olabildiğince orta kısımlarına basılmalıdır. Varsa mutlaka merdivenlerin korkuluklarına tutunarak destek alınmalıdır. Merdiven çıkarken veya inerken basamaklarda her iki ayakla da dengeli bir şekilde durduktan sonra diğer basamağa geçilmeli ve acele edilmemelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.