1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KESK'ten ‘Hukuksuz İhraçlar Adalet İstiyor' forumu
KESK'ten ‘Hukuksuz İhraçlar Adalet İstiyor' forumu

KESK'ten ‘Hukuksuz İhraçlar Adalet İstiyor' forumu

KESK İzmir Şubeler Platformu İzmir'de kamudan ihraç edilenlere forum düzenledi: İhraç edilenlerin işlerine geri dönmeleri için mücadele birleştirilmeli...

A+A-

KESK İzmir Şubeler Platformu Karşıyaka Çarşı Kültür Merkezi’nde ‘Hukuksuz İhraçlar Adalet İstiyor’ başlıklı forum düzenledi. Forumun moderatörlüğünü Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç yaptı. Foruma, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Saadet Partisi Milletvekili Nazır Cihangir İslamoğlu, barış imzacısı Melek Göregenli konuşmacı olarak katıldı.

​​​

Evrensel’in haberine göre, KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Hülya Baran Ulaşoğlu, forum açılışında konuşarak hukuksuz şekilde ihraç edilenlerin işlerine geri dönmeleri için mücadelenin birleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Forumun ilk konuşmacısı Ömer Faruk Gergerlioğlu OHAL Komisyonu ile yaptığı görüşmeleri aktardı ve OHAL Komisyonu’nun hukuki bir kritere sahip olmadığını, Anayasa’yı ihlal eden, kişi hak ve özgürlüklerini yok sayan bir komisyon olduğunu, yapılan görüşmelerde de sordukları sorulara hukuki bir yanıt alamadıklarını vurguladı. Gergerlioğlu konuşmasında, OHAL Komisyonu kararlarında yüzde 3 olan işe iade oranının KESK’in mücadelesi ve demokratik kamuoyunun baskısı ile yüzde 7’ye çıktığını belirterek, siyasi nitelikte olan komisyonun yapılan kampanyalar, eylem ve etkinlikleri takip ettiğini söyledi. Gergerlioğlu, Adana’da farklı siyasi anlayışlardan KHK ihraçların oluşturduğu platformun örnek bir çalışma sergilediğini, OHAL Komisyonu’nun teşhiri için bu tür çalışmaların yaygınlaşmasının önemli olduğunu söyledi.

‘HAYALLERİMİZDEN VAZGEÇMEMELİYİZ’

Barış imzacısı olduğu için ihraç edilen akademisyenlerden olan Melek Göregenli ihraçların sosyo-psikolojik durumlarına dikkat çekti. Göregenli, KESK’li olmaktan gurur duyduğunu, yapılan maddi dayanışmanın çok anlamlı olduğunu söyleyerek iktidarın insanların hayal gücünü yok etmek istediğini söyledi. Göregenli, “Hayallerimizden vazgeçmemeliyiz” dedi.

‘AKP KAYBETMEYE MAHKUM’

Yerel seçimlere değinen OHAL komisyonunda yer alan Saadet Partisi Milletvekili Nazır Cihangir İslamoğlu, kapitalizmin küresel olarak gelişiminin şimdiki aşamasında popülizme teslim olduğunu ve otoriter rejimlere dönüştüğüne dikkat çekti. AKP’nin 2017 referandumunu kazanmadığını ve bunun farkında olarak Başkanlık sistemine sarıldığını söyleyen İslamoğlu, mücadele birleştirilirse başkanlık sistemine karşı olan yüzde 50’nin yüzde 70’lere çıkmasının önünde engel olmadığını ve AKP’nin kaybetmeye mahkum olduğunu söyledi.

‘MÜCADELEYE DEVAM EDECEKLER’

Forumun soru ve tartışma bölümünde OHAL Komisyonunun işleyişi, siyasal mücadelenin birleştirilmesi ve dayanışma sorunları tartışıldı. Bu bölümde ihraç edilenlerin iş sorunu ve yaşadığı ekonomik sorunlara ilişkin tartışmalar yürütüldü.

Eğitim Sen Çorlu ve Ergene temsilcilikleri KHK ile ihraç edilen eğitim emekçilerinin işe geri alınması talebiyle eylem yaptı. Eylemde 2017 yılının şubat ayında Tekirdağ’da 32 Eğitim Sen üyesi emekçinin ihraç edildiği hatırlatılarak, çözüm adresi olarak gösterilen OHAL Komisyonu’ndan da sonuç alınamadığı bildirildi.

Çorlu Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan eyleme eğitim iş kolunda örgütlü sendikalar, kitle örgütleri ve siyasi partiler destek verdi. Eğitim Sen Çorlu Temsilcisi Şükrü Civelek halkın da ilgi gösterdiği eylemde konuşarak, “Bizler demokratik bilimsel ve laik eğitimi savunduk, savunuyoruz. Sendika üyelerimizi bunun için ihraç ettiler” dedi. Eğitim Sen Şube Başkanı Özdemir Kavak’ın süreçle ilgili bilgilendirme yaptığı eylemde, ihraç edilen iki eğitimci de yaptıkları konuşmalarla mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler. Eğitim Sen Ergene Temsilcisi Sibel Deniz de iktidarı eleştirerek ihraç edilenlerin geri alınmasını istedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.