1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Kimin için “GELECEK”
Kimin için “GELECEK”

Kimin için “GELECEK”

Önümüzdeki yirmi yıla damga vuracak ikinci güç Kürtlerdir. Yani geleceği kurguladığınızda Kürtlere yönelik ciddi, yeni ve günün gerçekleriyle, Kürtlerin isteklerine sahici bir yaklaşım geliştirmeniz ve “Sur’u Toledo” yapamadığınız gerçeğiyle yüzleşmeniz

A+A-

Türkiye’de gelecekten bahsederken önümüzdeki yirmi yıla damga vuracak bir gelecekten bahsetmek ve ona hitap etmek gerekir.

Bunlar;

Gençler ve Kürtlerdir

Şüphesiz Gelecek Partisi yeni bir siyaset ortaya koymaktan çok bir “tecdid(yenileme, tazeleme” partisi şeklinde ortaya çıkıyor. Asıl argümanı Ak Partinin kurulduğu ilkeler ve kadrolardan uzaklaşan bir parti olduğu eleştirisidir. Tabanını da okumayı yenilemek ve ideolojik yeniden bir hatırlatmaya dayandırdığı için asıl tabanı AK Partinin tabanı olacaktır.

Ancak uzun zamandır merkeze yerleşen AKP ve CHP seçmen yaş ortalaması en yüksek partiler olarak görünüyorlar. AK Partinin ortaya çıktığı koşullar çevre-merkez ilişkisi yanında gençler ve yaşlılar şeklinde de şekilleniyordu. Bu hem yaş ortalamasında, hem de söylemdeki dirilik ve temsiliyet olarak bir gençlik hareketi olarak ortaya çıkmaktaydı. Bu bizzat Türkiye’deki İslamcığın doksanlardaki dinamik pratiğinin, gençlerde alıcı bulması ve bunu siyasal olarak merkeze aktarması ile oluşmuş bir durumdu. Ancak Ak Parti seçmeninin yaş ortalamasının 40’ı aştığı göz önünde bulundurulduğunda mevcut halde gençlerden çok kırk yaş üstü AK Partili seçmeni çekeceği görülmektedir. Gelecek Partisinin kurucuları gençlerden seçmesi onu genç parti yapmaz. Ancak genç görünümlü bir parti yapar.

Aş-İş-Eş denklemenden bakıldığında da bu yönlü düşünen gençlerin daha çok babacanı tercih edeceğini görmekteyiz. Buradan bakıldığında Davudoğlu ve ekibinin çok sağlam bir ideolojik okuma yapmaktan başka yolu görünmemektedir. Bu da Ak Parti kuruluş felsefesi ve şu an bulunduğu noktayı esastan eleştiren bir tarzda olmak zorundadır.

Türkiyede yaş ortalamasının 30.8, 0-17 yaş nufusunun 22 milyon 920 bin 422 kişi olduğunu, her yıl seçmen olarak 1 milyon 200 bin gencin siyasete dâhil olduğunu, bunların 90’daki okumalarla yetinmeyeceğini, 90’lı İslamcı kuşağın milenyum kuşağını taşıdığını ancak söylem ve eylem itibarıyla Z kuşağı için yeterli olmadığını görmekteyiz.

Davudoğlu ve ekibi söyleminde yine kişi merkezli bir gelişmeyi hatırlattığını, bu karar verici ekibin yaş ortalamasının Türkiye yaş ortalamasının çok üstünde oluğunu görmekte fayda var.

……

Önümüzdeki yirmi yıla damga vuracak ikinci güç Kürtlerdir.

http://www.haberazad.com/kimin-icin-gelecek-584yy.htm

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.