1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konut hesabı 20 bin lira devlet desteği
Konut hesabı 20 bin lira devlet desteği

Konut hesabı 20 bin lira devlet desteği

Meclis’te görüşmeleri süren ve önümüzdeki günlerde yasalaşacak olan Torba Yasa Tasarısı’nda, konut hesabı ile ilgili önemli düzenlemeler de yer alıyor.

A+A-

Konut hesabının yeterince ilgi görmediği gerekçesiyle Torba Tasarıda yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Hürriyet’ten Noyan Doğan’ın haberine göre, düzenlemede ilk olarak, yüzde 20 olan devlet katkısı oranı yüzde 25’e, devlet katkısı tutarı da 15 bin liradan 20 bin liraya çıkarılıyor.

Ayrıca konut hesabı ile alınacak konutlara tapu harcında indirim yapılıyor.

Konut kredisi faizi de düşecek

Tasarı yasalaştığında konut hesabı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan çıkıp Hazine Müsteşarlığı’nın yönetimine geçecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konan konut hesabı devlet katkısı ödeneği, artık Hazine Müsteşarlığı bütçesine konacak ve uygulama bütünüyle Hazine tarafından yürütülecek.

Düzenlemeye göre, konut hesabının konut kredileri ile ilişkilendirilmesi hedefleniyor. Buna göre, bankada hesap açtıranlar sistemde uzun süre kalma, ödemeleri zamanında yapma gibi konut hesabı uygulamasının gerektirdiği şartları yerine getirmeleri halinde, daha düşük faiz oranları ile konut sahibi olacak. Hesaptaki para ne kadar çok ve ne kadar uzun süre birikirse uygulanacak faiz de o oranda azalacak. Bu sistemi de Hazine, bankalarla görüşerek, kurgulayacak.

Konut hesabı nedir, nasıl işler?

Kendine ait konutu bulunmayanlar 14 bankanın sunduğu hizmetten faydalanarak konut hesabı açabiliyor.

Hesap açıldığında bir kereliğine toplu para yatırılabiliyor. Bunun da üst sınırı 30 bin lira. Sonrasında ise hesaba aylık ya da üçer aylık ödemeler yapılıyor. Aylık ödenecekse en az 250 lira, en çok da 2 bin 500 lira; üç ayda bir ödeme yapılacaksa da en az 750 lira, en çok 7 bin 500 lira hesaba para yatırılıyor.

Hesaba, üç yıl boyunca dokunulmaması ve bu süre içinde de aylık ödemelerin düzenli yapılması, devlet katkısından yararlanabilmenin temel kuralı.

Beş yıl ve üzeri para yatıranlar, bugünkü uygulamaya göre, hesapta biriken paranın yüzde 20’si oranında devlet katkısı alabiliyor. Ancak devletin bu katkısı 15 bin lirayı geçmiyor. Yeni düzenleme sonrası devlet katkısı oranı yüzde 25’e, devletin vereceği en yüksek katkı tutarı da 20 bin liraya çıkacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.