1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Korucuların çocuğa şiddet uyguladığı görüntülerini haberleştiren gazeteci beraat etti
Korucuların çocuğa şiddet uyguladığı görüntülerini haberleştiren gazeteci beraat etti

Korucuların çocuğa şiddet uyguladığı görüntülerini haberleştiren gazeteci beraat etti

Korucuların çocuğa şiddet uyguladığı görüntülerini haberleştirdiği için hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Gazeteci İdris Yılmaz için yapılan itirazı değerlendiren İstinaf Mahkemesi beraat kararı verdi.

A+A-

Korucuların çocuğa şiddet uyguladığı görüntülerini haberleştirdiği için hakkında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilen Gazeteci İdris Yılmaz için yapılan itirazı değerlendiren İstinaf Mahkemesi beraat kararı verdi. Van’ın Erciş ilçesinde korucuların bir çocuğa şiddet...

Van’ın Erciş ilçesinde korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığına dair görüntüleri haber yaptığı için hakkında “basın yoluyla iftira” davası açılan tutuklu Gazeteci İdris Yılmaz’a Erciş 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Yerel mahkemenin verdiği karara itiraz üzerine Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Erzurum Bölge Mahkemesi 7’nci Ceza Dairesi cezaya ilişkin kararını vererek suça konu olan haberde iftira suçunun yasal unsurlarının bulunmadığı, sözü geçen haberin basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğinin anlaşıldığına karar verdi.

Gazeteci Yılmaz’a CMK 223/2-a maddesi gereğince beraat kararı verilmesi gerekirken mahkumiyet kararı verildiğini söyleyen mahkeme, Yılmaz’ın istinaf istemini yerinde gördüğünü belirtti. Mahkeme yeniden duruşma yapılmaksızın, sanık hakkında iftira suçundan verilen mahkumiyet kararını tümüyle kaldırarak yerine sanığın üzerine atılı eylemin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle CMK’nın 223/1-a maddesi gereğince beraatına oy birliği ile karar verdi.

Yaptığı haberlerden dolayı “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılanan ve Ocak ayında 6 yıl, 3 ay hapis cezası verilen Gazeteci Yılmaz 22 Ocak 2018 tarihinden bu yana Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde bulunuyor

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.