1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kürdistan Bölgesi Seçimi Sandıklar Açıldı Kim ne dedi?
Kürdistan Bölgesi Seçimi Sandıklar Açıldı Kim ne dedi?

Kürdistan Bölgesi Seçimi Sandıklar Açıldı Kim ne dedi?

Kürdistan Parlamentosu beşinci dönem seçimlerinde dün sabah saat 08.00’de başlayan oylama işlemi saat 18.00 itibariyle sona erdi.

A+A-

Kürdistan Bölgesi genelinde katılım oranının düşük olduğu seçimlerde resmi sonuçlar 72 saat içinde açıklanacak.

 

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, Kürdistan genelinde Kürdistan Parlamentosu seçimlerine katılım oranının yüzde 57.96 olduğunu açıkladı.

 

Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Sözcüsü Şivan Zirar, oy verme işlemi boyunca hiçbir sorun yaşanmamasını istediklerini ancak bu süreçte önemli ihlallerin yaşandığını söyledi.

 

Zirar, ihlaller ile ilgili incelemerin tamamlanmasının ardından açıklama yapılacağını belirtti.

 

Seçimleri yurt içinden 46 ve yurt dışından 30 uluslararası kuruluş gözlemci olarak izledi.

 

Sandıkların kapanmasının ardından ise farklı siyasi parti ve şahsiyetler tarafından açıklama yapıldı.

 

Mesrur Barzani’den seçim mesajı

 

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani, Kürdistan Parlamento seçimlerinin başarıyla sonuçlandığını belirterek, Kürdistan halkı ve asayiş güçlerini kutladı.

  

Seçim sonuçlarının Kürdistan halkı için hayırlı olmasını dileyen Barzani,“Seçmenlerin haklarını kullanabilmeleri için gereken güvenliği ve seçim sürecinin barışçıl bir şekilde yürütülmesini sağlayan güvenlik görevlilerine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

 

KYB ile Yekgırtu iki farklı bölgede birinci olduklarını açıkladı

 

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Halepçe’de birinci parti, KYB ise Süleymaniye’nin Raperin ilçesinde birinci parti olduğunu açıkladı.

 

KYB, Raperin bölgesinde 92 bin oy alarak birinci parti olduğunu belirtti.

 

KYB - KDP: Usulsüzlük yapıldı

 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Seçim Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Badinan ve Erbil’de oy kullanma işlemleri sırasında ihlallerin yapıldığına dair elimizde belgeler var. Seçim merkezlerinde büyük usulsüzlükler yapıldı. Yaşananalardan Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı’nı sorumlu tutuyoruz” denildi.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Süleymaniye ve Halepçe Teşkilatı Sözcüsü Etan Şeyh Hasan ise yaptığı açıklamada, bazı seçim merkezlerinde oy kullanma sırasında yapılan usulsüzlüklere karşı ciddi bir tavır sergiliyecekleri belirtildi.

 

Talabani: Henüz erken

 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kürdistan Parlamento Seçimleri Liste Başkanı Kubad Talabani, seçim sonuçlarını kabul ya da reddetmek için henüz erken olduğunu söyledi.

 

Yeterli oranda olmasa da halkın seçimlere coşkulu bir katılım sağladığını ifade eden Talabani, KYB Sözcüsü Sadi Pire’nin, partilerinin seçim sonuçlarını reddettiğine yönelik açıklamalarına ilişkin ise, “Sadi Pire, sahtekarlık çok olması durumunda seçimleri reddedeceklerini kastetti.Seçim sonuçlarını kabul ya da reddetmek için henüz erken” dedi.

 

Pire: Sonuçları kabul etmeyeceğiz

 

KYB Politbüro Sorumlusu Sadi Ahmed Pire, seçime hile ve şaibeler karıştırıldığını ve katılımın düşük olduğunu gerekçe göstererek parti olarak sonuçlar kabul etmeyeceklerini ifade etti.

 

 

KOYE - 4 Kürt partisi seçim sürecini reddetti

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel) ve Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Erbil’in Koye ilçesinde yaptıkları ortak açıklamada, seçimlerde büyük “sahtekarlık” yapıldığını ve seçim sürecini reddettiklerini belirttiler.

 

Açıklamada, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) seçim merkezlerine askeri güç yerleştirdiği ve seçmenlere baskı uyguladığı ifade edildi.

 

Yekgırtu: Hiçbir parti yasalardan üstün değildir

 

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Genel Sekreteri Selahaddin Bahaeddin, “Hiçbir partinin kendisini Kürdistan Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu ve yasalardan üstün görmesi kabul edilemez” dedi.

 

Bahaeddin, seçimlerin Kürdistan’ın kendini ispatlaması açısından önemli olduğunu söyledi.(rudaw)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.