1. YAZARLAR

  2. Ahmet önal

  3. Kürt Sorununun Ağırlığı ve Aciliyeti!
Ahmet önal

Ahmet önal

Yazarın Tüm Yazıları >

Kürt Sorununun Ağırlığı ve Aciliyeti!

A+A-
Kürt sorunu self determinasyon anlayışı ile ele alınıp çözülmediği müddetçe bölgenin sorunlarını çözmek güçleşmekte, hatta mümkün dahi olamamaktadır... Bu açıdan Kürt sorunu sıradan, gelip geçici bir sorun olmadığı için derinlikli ve büyük bir donanımı, kitlesel ve dünyada insanlığın müdahalesini gerektirir.
Ahmet Önal
07.04.2017 | 11:09
 
Makaleyi Paylaş

Bazı kişi ve kesimler, Kürt ve Kürdistan sorununu gündemlerine alan Kurdistanlilara sıklıkla ithamda bulunarak, "Kürt sorunundan başka bir şeyden anlamaz! Bu nedenle hep Kürt sorununu tartışırsınız!" savları ile karşılaşırlar.

Bu itham ve sav doğru değildir. Bilakis sav sahibinin yetersizliğinden kaynaklıdır. Çünkü:

Kürt sorunu ile ilgilenen, Antropoloji, sosyoloji, hukuk, siyaset, tarih, kadın-gençlik -çocuk, ekoloji, ekonomi, coğrafya, hayvan hakları ve doğanın korunması, toplumsal değişim vs. hayatın her alanı ile ilgilenmeksizin Kürt sorununu izah etmekten geri kalır.

1- Kürt ve Kürdistan sorunu, Yakın Doğu'nun Orta Doğunun en önemli ve insanı sorunu haline gelmiştir. Bu birincil sorunun çözülmemesi diğer pek çok sorunun çözülmesini önlediği için zorunlu ve doğal olarak birincil gündeme oturmuştur.

2- Kürt sorununun sıklıkla tartışılmasından rahatsız olanlar, ekseriyetle Yakın Doğu ve OrtaDogu'da oluşan anti- Kürt nizamın, Ermeni, Süryani, Pontus halkları üzerinde estirilen soykırımın, süregelen katliamcı ve istibdadi statülerin etkisinde olup, Turkiyelileşme, İranileşme, Araplasma siyasetine entegre oldukları için, Kurdistani tartışmalardan rahatsız oluyor ve ikincil, hatta en gerideki gündemli sorunları tartışarak, sorunlardan uzaklaşmayı istemekte ve esaslı gündemden kendilerini izole etmektedirler.

Zira Kürt ve Kürdistan sorunu, kan, gözyaşı ve savaşın yaşandığı, dolayısı ile acil çözümü her yönde kendini dayatan bir sorundur. Kürt sorunu self determinasyon anlayışı ile ele alınıp çözülmediği müddetçe bölgenin sorunlarını çözmek güçleşmekte, hatta mümkün dahi olamamaktadır... Bu açıdan Kürt sorunu sıradan, gelip geçici bir sorun olmadığı için derinlikli ve büyük bir donanımı, kitlesel ve dünyada insanlığın müdahalesini gerektirir. Şöyle ki;

A- Kürt sorunu tarihsel bir sorundur. Bu nedenle Kürt sorununu sağlıklı tartışabilmek için, Kürt tarihini bilmenin yani sıra, egemen toplum ve devletlerin tarihini de bilmeyi zorunlu kılıyor.

B- Kürt sorunu sosyal bir sorundur.

Ç- Kürt sorunu hukuki bir sorundur.

D- Kürt sorunu siyasal bir sorundur.

E- Kürt sorunu ulusal olduğu kadar uluslararası bir sorundur.

F- Kürt sorunu insanî bir sorundur.

G- Kürt sorunu toprak sorunudur.

H- Kürt sorunu Tabiatın korunması sorunudur.

İ- Kürt sorunu modernleşme ve demokrasi sorunudur.

İ- Kürt sorunu bir pazar ve enerji sorunudur.

J- Kürt sorunu dil Kültür ve sanat sorunudur.

K- Kürt sorunu Göç sorunudur.

L- Kürt sorunu parçalanmış bir ulus ve ülkenin özgürce birleşme sorunudur.

M- Kürt sorunu azınlıklarla birlikte yaşamı inşaa etme sorunudur.

N- Kürt sorunu yapılan jenosid, asimilasyon ve sömürgecilik siyasetini bertaraf etme ve hakkın bilince çıkarma ve iadesi sorunudur.

O-Kürt sorunu, Kürt halkının dünya milletler ailesine üye olma ve ulus olarak tescil edilme sorunudur.

O- Kürt sorunu, dünyada kendini özgür ve eşit düzeyde yönetme sorunudur.

P- Kürt sorunu demokratik devrim sorunudur...

R- Kürt sorunu kendi özgürlüğünü elde edip bir halkın, sömürgeci toplumun da kendi zincirlerinden kurtulması sorunudur.

S- Kürt sorunu, 200 yıldır süren savaşın ezen egemen ve ezilen Kürt halkı ile diğer azınlık halklarda yaratığı travmanın uzun süreçte, eğitim sağlık, üretim ve olası bütün metotları işleterek adeta genlere kadar işlenmiş bir rahatsızlıktan, hastalıktan kurtulma sorunudur

Ş- Kürt sorunu bir ulus halkın güvenliğini koruma ve kendini güvende hissetme sorunudur.

T- Kürt sorunu dil, eğitim ve öğrenim sorunudur.

Ü- Kürt sorunu bir ülkeyi, bir coğrafyayı yeniden ve otokton geçmişini yeniden dönüştürerek inşaa etme sorunudur.

V- Kürt sorunu, dünya insanlığını yeniden kendi iktidarlarıyla yüzleşmesini sağlama sorunudur.

Y- Kürt sorunu, Yakın Doğu'da, Orta Doğuda hatta dünyada insanlığın yüz yüze kaldığı bir barış, demokrasi, özgürleşme ve bağımsızlık sorunudur.

Z- Kürt sorunu Orta Doğuda, Yakın Doğuda inkar ve imha siyasetine tabii tutulan halkların yeniden yaşadıklarını görme ve insanlıkla yüzleşme ve yüzleştirme sorunudur.

Bunlar bir bütün içinde çözülmeden, insanlığın önemli bir kesitinin sorunları çözülmemiş, dünyanın doğruyu kavraması eksik kalmış olur..

Kürt sorununun çok yönlü kavranmamış olması, insanlığın önemli bir marazıdır. Bu marazin kavranmasından insanları alıkoymak değil, teşvik etmek gerekir. Aksi halde sadece kanlarını ve canlarını değil, vicdanlarını da kaybeder insanlık

1987'de Doğu Kürdistan'in Merivan şehrinde yaşanan kimyasal katliam, 1988'de Halepçe şehrinde yaşanan katliam, 2016'da Cizre, Nusaybin, Sur'da yaşanan imha - yıkım ve şimdi İdlib'de yaşanan, kimyasal silahlarla henüz işlenen insanlık suçlarına gözlerimizi kapatamıyorsak, bunun kaynağında Kürt ve Kürdistan sorununun olduğunu göremezsek, Kürt sorununa da "talih bir sorun", "görülmesi ve tartışılması gereksiz bir sorun" olarak görenlerin insanlıktan, insanlıklarından nasıl uzaklaşıp yabancılaştıklarını maalesef izliyoruz.

İnsanlığı ve insanlıktan uzaklaşmak istemeyen, Kürtlerin içine düşürüldüğü ateşe müdahale eder ve adilane bir çözüm arar....

Işte Kürt sorunu bu kadar çok boyutlu, ağır ve acil bir sorundur!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.