1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Kürtler Kürtçe konuşmuyor!’
‘Kürtler Kürtçe konuşmuyor!’

‘Kürtler Kürtçe konuşmuyor!’

15 Mayıs Kürt Dili Bayramı’nın 86’ıncı yılı kutlanılıyor. Bugün birçok kentte Kürt dilinin önemi ve yaşadıkları sorunlarla ilgili çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

A+A-

K24’e konuşan araştırmacı-yazar ve siyasetçiler, özellikle Kürt siyasetçilerin Kürtçe konuşmadığını ifade etti.

Kürt Enstitüsü eski Başkanı Sami Tan, KHK’lerle birlikte Kürt dili ve kültürüyle uğraşan birçok kurumun kapatıldığını, bu kurumlar arasında Kurdî-Der ile Kürt Enstitüsü’nün de olduğunu hatırlattı.

Kanun Hükmünde Kararname’lerin (KHK) Kürt dili ve kültürüne olan tahammülsüzlüğün bir göstergesi olduğunu söyleyen Tan, ortada hiçbir ciddi suçlama olmadığı halde kurumlarının kapatıldığının altını çizdi.

YENİ ÇALIŞMALAR

Son süreçte enstitünün çalışanları, hocaları ve öğrencilerinin bir araya gelerek İstanbul Kürt Araştırmaları Derneği’ni oluşturduğunu belirten Tan, çalışmalarını bu derneğin bünyesi altında yürüttüklerini söyledi.

Kürt illerinde birçok çalışmanın yapılamadığını da ekleyen Sami Tan, çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Yayın faaliyetlerini Zen Bilim Kültür’ünün bünyesinde yapıyoruz. Bunların dışında 200’e yakın öğrencimiz var, Kürt Enstitüsü Yayınları bünyesinde yeni kitaplar basıldı, Zend Dergisi’nin bir sayısı çıkabildi.”

 

HAWAR’IN ÖNEMİ

Seçim sürecinin ardından rahatlama ve demokratikleşme süreci olursa eski günlerine geri dönebileceklerinin altını çizen Sami Tan, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nın 86’ncı yılı için şunları söyledi:

“15 Mayıs ve 21 Şubat bizim için çok önemli bir günler. Bu günlerde çeşitli etkinlikler yapıyoruz. Dilimize sahip çıkmak zorundayız. Bundan geri adım attığımızda kendimizi inkâr etmiş oluruz. Kürt toplumu kendi diline ve kimliğine sahip çıkıyor. Bu anlamda Hawar’ın yayın hayatına başladığı günü Kürt Dil Bayramı olarak kutluyoruz.”

KÜRT PARTİSİ

K24’e konuşan Kürt siyasetçi Diyadin Fırat ise, HDP’nin Kürt dilinin geleceği ile ilgili birçok çalışma yaptığını belirterek, “Bölgede kazandığımız belediyeler Kürt dilinin gelişmesi açısından önemli konulara imza attı. İki dilli belediyecilik yapıldı. Ancak bu kazanımlar belediyelere atanan kayyımlarla beraber yok oldu; birçok Kürt kurumu kapatıldı ve bu kurumların mallarına el kondu” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan HDP’nin bir Kürt partisi olduğunu ifade eden Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana göre HDP her ne kadar Türkiye partisi olduğunu iddia etse de, parti programına baktığımızda, çalışmalarına ve partililerin konuşmalarına baktığımızda bir Kürt partisidir esasen. HDP’nin ve diğer Kürt partilerinin kendi aralarındaki toplantılarda Kürtçe konuşmaya özen göstermesi gerekiyor. Dolayısıyla arkadaşlarımızın buna özen göstermesi ve parti programlarında buna uyması gerekir.”

KÜRTÇE ÜZERİNDEKİ YASAKLAR

K24’ün sorularını yanıtlayan araştırmacı-yazar Hasan Kaya, Diyarbakır’da çocukların daha çok Türkçe konuştuğunu belirterek, bu tür sorunların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Kürtçe üzerindeki yasaklardan söz eden Hasan Kaya, yine de Kürt dilinin eskisine nazaran daha iyi bir yerde olduğunu söyledi. (k24)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.