1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Madımak davası’na talimat: ‘Zaman aşımı’yla düşürün
‘Madımak davası’na talimat: ‘Zaman aşımı’yla düşürün

‘Madımak davası’na talimat: ‘Zaman aşımı’yla düşürün

....

A+A-

‘Madımak katliamı’ davasında, mahkemenin iki sanık hakkında yeniden iade talebi isteğinin Adalet Bakanlığı’na bağlı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından “Zaman aşımını değerlendirin, bu kişiler hakkında davayı düşürün” talebiyle reddedildiği ortaya çıktı.

Pir Sultan Abdal şenliklerine katılan 33 kişi, Sivas’taki Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 tarihinde yakılarak hayatını kaybetmişlerdi.

Evrensel’in haberine göre, davanın görülmesine Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Davaya, öldürülen aydınların yakınları ile avukatları katıldı.

Dava avukatlarından Kazım Genç, ortaya çıkan talimatla ilgili “Gelen yazı bir idari birimden gelmiştir. Mahkemelerin objektifliğine gölge düşürecek yazı yazılması, hatta talimat verir gibi ‘Zaman aşımını değerlendirin’ söyleminde bulunması, bizim baştan beri ‘bu davadaki sanıkların devletin bir yerlerinde korunduğu’ savımızı doğrulamıştır. Mahkemenin yazdığı bir yazı vardır. İdari birim de bunu yerine getirmek zorundadır. Bunu yerine getirmeyenler hakkında gereğinin yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” dedi.

Avukatların bu talebi, hakim tarafından değerlendirmeye alınmaksızın kesin bir tutumla reddedildi.

Yazar Aziz Nesin’in otelden indirilme anı. (Önde Refah Partisi Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak)

Katliamda hayatını kaybeden şair Metin Altıok’un kızı ve CHP genel başkan yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, duruşmanın ardından konuştu.

“Sivas katillerini savunduğu için onlara makam dağıtan bir anlayışın, bahsi geçen iki katili de korumasına şaşırmıyoruz”diyen Altıok, katliamın insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu söyledi.

CHP’li vekil şöyle devam etti: “24 yılda dört cumhurbaşkanı, dokuz başbakan değişti. Sivas davası nasıl zaman aşımına uğratıldıysa aynı şekilde katliamla ilgili Meclis çatısı altında sorulan sorular ve verilen önergeler de zaman aşımına uğratıldı.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.