1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. McGurk:"ABD, Rojava'da Türk işgaline karşı çıkmalı"
McGurk:"ABD, Rojava'da Türk işgaline karşı çıkmalı"

McGurk:"ABD, Rojava'da Türk işgaline karşı çıkmalı"

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcilerinden Brett McGurk, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik olası bir operasyonunu “işgal” olarak nitelendirerek ABD’nin engel olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Twitter hesabından bir açıklama yapan ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcilerinden Brett McGurk, Türkiye tarafından dillendirilen “askeri operasyon”u bir işgal olarak değerlendirerek, gerçekleşmesi halinde IŞİD’in yeniden dirileceğini ve ABD’nin bu senaryoya karşı çıkması gerektiğini söyledi.

Trump, Türk İşgaline Karşı Çıkmalı

Amerikan Başkanı Donald Trump’ı da eleştiren Brett McGurk, ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’ye karşı çıkmaya çağırdı. ABD Başkanının Türkiye’nin işgal girişimini, bölgedeki ABD’li askerleri geri çekmek için bir bahane olarak mı değerlendireceğini de soran ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcilerinden Brett McGurk, “Başkan personelimiz için ayağa kalkmalı. Bunu yapmadı; bunun yerine, kaynaklarını en kötü zamanda yarı yarıya kesti. Suriye’de emirleri üzerine konuşlandırılan Amerikalı personel için ayağa kalkar mı? Yoksa hepsini çıkarmak için bir bahane mi arıyor? “ dedi

Rojava'nın İşgali, ABD Halkını Tehlikeye Sokar

Türkiye’nin saldırısının Amerikan halkı için de bir tehdit oluşturduğuna değinen Brett McGurk, “IŞİD kampanyasını sekteye uğratacak Türkiye'nin kuzeydoğu Suriye'yi işgal tehdidi devam ediyor. Bir Türk saldırısı halkımız için riskleri artıracak, SDG'yi zaafa uğratacak ve IŞİD’in yeniden dirilmesini sağlayacak. “dedi

Kürt Dostu Bir ABD'li Diplomat

Türkiye karşıtı çıkışlarıyla tanınan Brett McGurk, Ortadoğu’da Kürt dostu ABD politikalarının en keskin savunucusu olarak ön plana çıkıyor.  Görevinden istifa etmesinin ardından çeşitli ABD medya kuruluşlarına analizler yazan McGurk, son olarak Washington Post için kaleme aldığı yazıda, "Türkiye, Suriye konusunda güvenilir partner değil" demişti.

Türkiye'nin Suriye'de, aralarında aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini yazan McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD'nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) alternatif olamayacağını ifade etmiş ve Türkiye'nin ABD'nin büyük desteği olmadan Suriye'de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Halihazırda, Türkiye'nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda DSG'nin bulunduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü ileri süren McGurk, bu tür adımların kaosa yol açacağını, aşırılığın yayılması için uygun ortamı oluşturacağını, binlerce Kürt'ü evinden edeceğini ve Suriyeli Hristiyanların hayatını riske atacağını yazdı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.