1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Günay

  3. Mehmet Pala Kimdir?
Yılmaz Günay

Yılmaz Günay

Yazarın Tüm Yazıları >

Mehmet Pala Kimdir?

A+A-


İşid Kobani kapılarına dayanmış, şehri üç koldan kuşattığı günlerde Şanlıurfa Öze Dönüş Derneği'nin organize ettiği yardım çalışmalarına katkı sunmak için Rıha'ya gitmiştim. Kurban Bayramı'nın ikinci günüydü. Herkeste bir heyecan ve birşeyler yapıyor olmanın büyük mutluluğu sezimleniyordu gözlerde. 


Urfa kalesine tam karşıdan bakan, adeta İbrahim'in cağlara yayılan mücadelesini omuzlamaya ev sahipliği yapan ve O'nu zamana taşıyan Çayhanenin terasında sınıra gitmenin heyecanıyla dakikaları sayarken Mehmet Pala'yı ilk kez orada gördüm. 


İşidin Katliamlarından kaçıp gelen ve aç, sussuz ve barınaksız kalan insanlara, muhacirlere gerçek manada Ensar olma örnekliğini sergileyen ve her hareketinde mutevaziliğin derin vadilerinde insanı gezdiren Mehmet Pala'nın zihnimde ve yüreğimde silinmeyecek bir şekilde kazınan ilk sözleri hâlâ hafızamdadır ve hâlâ ilk günkü gibi canlılığını muhafaza etmektedir:


"Sakın ha, insanlara birşeyler verirken fotoğraf çekmeyin. Kobané halkı onurludur. Onları incitmeyin. Ve sakın başka şeylerin derdine düşmeyin. Bizim görevimiz alîkarîdîr. Herkes görevini yapsın." 


Bu sözleri onun nasıl hassas ve ne kadar sorumluluk bilincine sahip olduğunu bana aşikar bir sekilde göstermişti. Daha sonraki yıllarda Mehmet Pala ile çok mesaimiz oldu. Gün geçtikçe ondaki zerafeti, zihin ve ruh dünyasının zenginliğini daha iyi gördüm.


Sadece kendine ve muhallesine değil herkese iyilik arzulayan ruhuna sempatim her geçen gün daha da artıyordu. 
Mehmet Pala evrensel ahlakın, düşünsel derinliğin ve insanî sorumluluğun bütün emarelerini şahsında toplamış bir müslüman. Her devrin mazlumu ama her zulmün, her haksızlığın ve de tiranlaşmanın her rengine karşı göğsünü gere gere duran biridir. 


Şiddeti asla kabul etmeyen ve hiç bir şekilde şiddete bulaşmayan biri. Engellemenin her çeşidinin sinesinde şiddet barındırdığına inanan. İnanç ve düşünce hürriyetine sonuna kadar tolerans gösteren biri. Bu çerçeveden talep üzerine Urfa gibi kapalı bir şehirde Hıristiyan kilisesinin açılışına müslüman bir şahsiyet olarak iştirak etme olgunluğunu gösteren evrensel bir insan. 


Urfa'da sokak hayvanlarının barınağı projesini ilk ortaya atan ve buna önayak olan, doğayı ve bütün mahlukatı seven, Allah'ın yarattığı tüm varlığa saygıyla yaklaşan bir modern zaman sofisi. 


Kürt halkının on yıllardır maruz kaldığı mağduriyeti yüreğinde hisseden her gece Çayhanenin terasında Ibrahim'e seslenen , halkının mustazaflığına gözyaşı döken ve derdini Ape Sofi'ye anlatan yüreği yanık bir derviş. 
En politik ortamlarda dahi hiç bir karşılık beklemeden arifce bir çaba güden, yaptıklarının karşılığını Allah'tan beklemeye dahi utanan, Allah'ın rızasını O'ndan dahi istemeye utanan Mehmet Pala ömrü hayatımda gördüğüm ender şahsiyetlerden biridir. 


Insan ve Özgürlük Hareketi'nin Urfa sözcüsü olarak bu sabah evinde gözaltına alındı. Rabbimden ona güç, zihin ve ruh dinginliği, sabır, ailesine de sabır ve metanet diliyorum. 


Allahım sen güç kudret sahibisin. Ibrahim'in akibetini can dostum Mehmet Pala'ya da nasip et. Ateşi ona karşı serin kıl.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum