1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Mescid-i Aksa’dan Dört Ayaklı Minareye…. I
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Mescid-i Aksa’dan Dört Ayaklı Minareye…. I

A+A-

 Mescid-i Aksa’dan Dört Ayaklı Minareye…. I

 

mescidi-aksa.jpg

Kudüs davası nedir? Bu davayı kimler ve nasıl yürütüyor? Bunun adı Kudüs davası mıdır yoksa Kudüs bu davanın içinde bir cüz müdür?

Filistinde savaşan seküler ve dini örgütlerin temelde ideolojik odaklanmaların ötesinde kurtuluşçu özelliklerinin ön plana çıktığını görmekteyiz. Gerek 1959 yılında Yaser Arafat liderliğinde kurulan(seküler) El-Fetih, gerekse dini özelliğiyle ortaya çıkan HAMAS temel hedefini Filistin topraklarının kurtarılması ve Filistin devletinin kurulması olduğunu deklare etmişlerdir.

Filistin Kurtuluş Örgütü(FKÖ)’nün kuruluş amacı Arap Milliyetçiliği ile Arap Birliği ve dayanışmasının ön plâna çıkarılarak Filistin’in bağımsızlığının kazanılmasıdır. Bunun için Arap-dinsel alt yapısı olan cihad kavramı da kullanışlı bir argüman olarak ele alınmıştır. Burada Kudüs kendi başına bir kutsiyetle ele alınmamış, Kudüs kurulacak bir Filistin devletinin başkenti olarak ele alınmıştır.

Aynı zamanda şeyh Ahmed Yasin tarafından kurulan ve Filistin Kurtuluş Mücadelesini yeni bir merhaleye taşıyan HAMAS’ın 1 Mayıs 2017 siyaset belgesindeki vurgular Filistin’deki dini örgütlerin de olaya bir Kurtuluş mücadelesi olarak baktıklarını göstermektedir.

"Kudüs Filistin'in başkentidir. Arap, İslam ve insanlık tarihinde dini, tarihi ve medeniyet açısından önemli bir yere sahiptir. O Filistin halkının yanı sıra Arap ve İslam ümmetinin hakkıdır. Kudüs'ten ve herhangi bir parçasından feragat edilemez.”

Sıralamaya bakıldığı zaman milli, dini ve evrensel bir dilin hakim olduğunu görmekteyiz. Kudüs’ü Kudüs yapan temel etkenin Filistin’in başkenti olduğu vurgusu çok belirgindir. Kudüs’ün aidiyeti sayılırken sırayla Filistin-Arap ve İslam şeklinde bir formülasyonun uygulandığını görmekteyiz. Bunun temel amacı esas olanın Kurtuluşçu ve Özgürleştirici bir birliktelik ortaya koymaktır. Kudüs’ün dini önemi ancak ve ancak 3.(üçüncü) sırada kendisine yer bulabilmiştir.

HAMAS kendisini tanımlarken; "İslâmi Direniş Hareketi Hamas, hedefi Filistin'in kurtuluşu ve siyonist projeyle mücadele olan, çıkış noktaları, hedefleri ve araçları itibariyle İslâm'ı referans alan Filistin İslâmi ulusal özgürlük ve direniş hareketidir”.

Bu tanımlama ile Hamas ulusal özgürlük ve direniş hareketi kimliğini ortaya koyar. Yine bunu tamamlarcasına;

"Filistin Kurtuluş Örgütü içerideki ve dışarıdaki Filistin halkının koruması gerekli ulusal çerçevesidir. Bu örgütün geliştirilmesine, Filistin halkının tüm oluşumları ve güçlerinin katılımını garanti edecek demokratik temeller üzerine yeniden inşâ edilmesine çalışılması kaçınılmazdır"demektedir.

Bu yaklaşım ve tanımlamalar ister seküler El Fetih, ister dini HAMAS olsun ideolojik kimliklerinin mücadelenin esasını belirlemediğini, mücadelenin esasının FKÖ çatısının temeli olan Filistin Ulasal Kurtuluş Mücadelesi olduğunu göstermektedir.

Mescid-i Aksa’nın bir şiar olduğu Kudüs’ün Müslümanlar için ikinci kutsal belde olduğu için Filistinliler savaşmamıştır. Filistinliler Kudüs Filistin’in başkenti olduğu ve Mescid-i Aksa geniş bir kamuoyu oluşturduğu için bu kutsalları özgürlük mücadelelerine dayanak yapmaya çalışmışlardır. Tüm Filistinli örgütlerin ortaklaştığı tek şey işgale karşı direniştir.

(Kudüs’ün kimler için daha çok kutsaldır yarışına girdiğimizde Müslümanlar ancak üçüncü sırayı alabilirler. Bu yüzden kutsalları yarıştırmadan Kudüs’ün kendi kimliğine uygun bağımsız, her dinin kutsalını koruyabileceği bir düzlemde ele alınması gerekmektedir.)

Bu bağlamda acıları yarıştırmadan, herkesin hakkı olanın, sıra bize gelince nasıl savuşturulduğunu, Temiz bir elçi’nin(Tahir ELÇİ), dört ayaklı minareyi korurken, canını, gönlünü ve koca hikayesini vakfettiğini gördüğümüz halde neden dört ayaklı minare şiar olmaz.

Mescid-i Aksa Filistinli kardeşlerimizin ulusal mücadelesine destek verir de, neden dört ayaklı minare Kürdün ulusal mücadelesinde yer etmez.

Unutmadan Diyarbakır Ulu Cami islam dünyasının 4. Haremmuşerifidir......

Acılar yarıştırmayacağız ama bir kavme(kürde) olan kinin Muhammedin dinine müntesip olanları nasılda adaletten uzaklaştırdığını hafsalamız almasa da anlamaya çalışacağız.

Devamı…

Bir Kavme Olan Kininiz Sizi Adaletten Ayırmasın! II

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum