1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Gözüme uyku girmiyor; sorumluluk sadece benim değil, milletin de
Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Gözüme uyku girmiyor; sorumluluk sadece benim değil, milletin de

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: Gözüme uyku girmiyor; sorumluluk sadece benim değil, milletin de

"Sınavla öğrenci alan okulların sayısını düşürmeye çalışacağız"

A+A-

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimle ilgili yenilikleri düşünmekten gözlerine uyku girmediğini söyledi. Selçuk, "Sürekli yeterince çalıştık mı sorusu zihnimi çok meşgul ediyor. Şikâyet etmiyorum; ama sorumluluk sadece benim değil milletin de ödevidir" diye konuştu.

Liselere giriş sınavı ile ilgili de konuşan Selçuk, "Biz burada sınavın adını, tekniğini değiştirsek bir yol alamayız. Biz okullar arasındaki imkân farkları ortadan kaldıracak ve sınavla öğrenci alan okulların sayısını düşürmeye çalışacağız" ifadesini kullandı.

Anadolu Ajansı Gündem Masası'nın konuğu olan Bakan Selçukj'un açıklamalarından satır başları şöyle:

"Uyuyamıyorum"

"Ben geldiğimden beri uyuyamıyorum çünkü geldiğim gün çok yüksek bir beklenti oluştu. Hiçbir şey vadetmeden bu kadar yüksek bir beklentinin oluşması benim sorumluluğum değil. Ama yine de ne yapacağız, napacağız konusunda çok uzun yıllardır çalışmamıza rağmen bir uyku düzeni kalmadı. Sürekli yeterince çalıştık mı sorusu zihnimi çok meşgul ediyor. Şikâyet etmiyorum; ama sorumluluk sadece benim değil milletin de ödevidir. 

"Siyaseti ben beceremem çok farklı yetenekler istiyor. Benim gibi insanların siyasete girme azmi düşük oluyor. Ancak böyle bir fırsat olursa, yapabileceğimiz bir şey varsa neden yapmayalım şeklinde bir girişim oluyor. Orta vadede bunun Türkiye için daha farklı kazançlara yol açacağını düşünüyorum.

Eğitim vizyonu hedefleri

"Üç yıllık bir vizyon ortaya koyma nedenimiz şu; hiç kime bizi zorlamadığı halde bir yol haritası ortaya koyalım istedik. Çocuklar, aileler bir belirsizlik yaşamasınlar istedik. Hepimiz buna omuz verirsek bu olacak mesajını vermek için üç sene dedik. Türkiye'nin üç yıllık meselesi eğitim sistemini daha işlevsel yönetme meselesi. Ama bizim asıl meselemiz dünyayla yarışmak. Bizim asıl işimiz eğitim meselesini hallettiğimizde başlıyor. 

"Biz Türkiye'nin sınav sistemiyle şunu yapacağız değil, müfredatla ilgili şunu yapacağız değil, sistemin bütünsel değişimiyle ilgileneceğiz. Üç yıl içerisinde ulaşacağımız yer sistemin genel bir raya oturmasıdır. 

Liselere giriş sınavı

"Veliler ve öğrenciler liseye geçiş meselesini merak ediyorlar. Biz burada sınavın adını, tekniğini değiştirsek bir yol alamayız. Doğru soru şudur: Siz eğitim sistemi içerisinde bir çocuğun yetenek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mutlu olabileceği bir ortam oluşturabileceksiniz? Bizim kendi ölçümlerimiz içinde imkanları en kötü olan okullarla en iyi olan okullar arasındaki fark çok yüksek. İmkanlar bu kadar farklı olursa velimiz ya da öğrencimiz diyor ki ben şuraya gitmek istiyorum diyor ve oraya hücum oluyor. Ama okullar arasındaki imkan farkları azalırsa bu sorun yaşanmayacak. Sistemi sakin sakin değiştireceğiz ve sınavla öğrenci alan okul sayısını azaltacağız. LGS sınavından dün örnek sorular yayımladık. Hangi dersten, ne tür sorular çıkacağını her ay yayımlayacağız. 

Sınav sistemi

"Mesele çocuğu ölçmek değil, mesele sistemi ölçmek.

Danıştay'ın ant kararı

"Milli Eğitim Bakanı'na Olympus'ta devremülkü varmış gibi davranıyorlar. Bu aslında bakanlık değil bir ülke meselesi. Bu tartışmayı ateşlendirmemek gerektiğini düşünüyorum. 

"Öğretmen, 657'nin içerisinde sıkışmış vaziyette. Kendisine özel kanun yok. Halbuki bunların ataması, yükselmesi, disiplin meselesi, kariyer meselesi, ek göstergesi, tazminatları hepsi aslında özelleşmeli.

"Ders saatlerinde çok büyük bir azalma olmaz ama ders çeşidinde azalma olur.

Öğretmenler Günü'nde müjde

"3 bin 600 ek gösterge ile ilgili Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak.

16 dersin azalaacağını söyleyen Bakan Selçuk, "Çocukları telef ediyoruz" diyerek bişr çocuktan her şeyi bilmesinin beklenmemesi gerektiğini kaydetti.

t24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.