1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. MİSYON, VİZYON VE PERSPEKTİF OLARAK İNSAN VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ-I
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

MİSYON, VİZYON VE PERSPEKTİF OLARAK İNSAN VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ-I

A+A-

MİSYON, VİZYON VE PERSPEKTİF OLARAK

İNSAN VE ÖZGÜRLÜK HAREKETİ-I

İnsan ve Özgürlük Hareketi 08/04/2017 tarihinde mutabakat metniyle kendisini topluma açarken, topluma karşı sorumluğunun gereği olarak dayandığı temel ilkeleri basın yoluyla halkıyla paylaştı.

İnsan ve Özgürlük Hareketini misyonu, vizyonu ve perspektifini mutabakat metni üzerinde anlamaya çalışalım.

MİSYON

Mütabakat metninde üç temel öğenin çok ön planda tutulduğunu görmekteyiz.

Dindar;

Demokrat,

Yerli(Kürdistanlı),

 

Dindar

Kullandığı terminolojinin (Tevhit, hak,adalet, Medine vesikası) direkt din üzerinden var olmaktan ziyade dindar kimlikleriyle bu toplumda var olmak isteyen bir zihne ve yaklaşıma işaret etmektedir. Dini metodoloji olarak dini bir satış(cı,ci) ve pazarlama aracı olarak değil. Bir tahayyül, yaklaşım ve insan-Allah ilişkisi içersinde bir tutarlılık ve sorumluluk şeklinde anlamlandırdığını görmekteyiz. Sürekli olarak İslam’ı insanlığın birikimiyle telaffuzundan kendisini var etmek için bir “öteki”ye yaslanma ihtiyacı duymayan bir güven ve özeleştiri kültürüne işaret etmektedir. Dindar kimliği din istismarcılığı şeklinde değil, dini mahallesinde, sokağında yaşayan bir gerçeklik olarak okumaktadır.

 

Demokrat,

insani ve İslami değerler çerçevesinde insanlığın akıl, irade ve bilgi birikiminin ürünü olan katılımcı ve çoğulcu bir demokratik yönetim biçimini, küreselleşen dünyada barış içinde yaşamanın gereği olarak görür.”

Bu cümleden de anlaşılacağı üzere, kendisiyle insanlık arasında bir bağ kurarken, aynı zamanda kendisiyle dünya arasında da bir köprü kurmaktadır.

“İnsan ve Özgürlük Hareketi, yaşadığı toplumun inanç ve değerlerine karşı olmadığı sürece bölgesel, ulusal ve uluslararası sözleşmeleri kendisi için bağlayıcı sayar. “

 

Ortadoğu’da her kesimin dünya’ya küfrederek var olmayı hedeflediği bir ortamda insanlığın kazanımları olan “insan hakları bildirgesi”, “çocuk hakları bildirgesi”, çevre ile ilgili anlaşmaların yanında ve arkasında durmaktadır.

Çoğu yerde bahsettiği çoğulculaşmanın, birlikte yaşama kültürünün insanlığın geldiği ileri bir nokta olarak görmektir. Sulh ve adalet içerisinde birlikte yaşama yolu olarak ta demokratik birlikteliği zikretmektedir.

“Birlikte yaşamayı örgütler.

Medine vesikasındaki birlikte yaşamın ilkelerinden yola çıkarak demokratik birliktelik imkânlarını sonuna kadar kullanmayı amaçlar.”

Yine Medine vesikası yaklaşımıyla islam’ı referans göstermekte, İslam ile demokrasinin bir birbirlerini yanlışlayan değil, “hikmet mümin’in yitik malıdır” yaklaşımıyla demokrasiyi yitik mal olarak görmekte, Müslüman coğrafyanın sorunlarının çözümünde birlikte yaşama kültürünü özellikle zikretmektedir.

Farklı din, ulus ve mezheplerin bir arada yaşamasının kaçınılmaz bir gerçek olduğunu ve bunun bir zenginliğe dönüştürülerek örülmesini salık vermektedir.

 

 

Yerli(Kürdistanlı),

“insanlığın tüm sorunlarını kendi sorunları olarak görmekle birlikte yaşadığı topraklar olan; kadim uygarlıkların beşiği Kürdistan ve Ortadoğu'nun sorunlarına birinci dereceden muhataptır ve bu sorunlara öncelik verir. “

 

Evrensel normlara geniş bir yer verdikten sonra, bütün dünyanın sorunlarıyla ilgiliyiz ama tabi olanın insanın ve toplumların öncelikle kendi evlerinin meseleleriyle uğraştığı gerçeğini hatırlatmakta. Kendi evinin ismini de Kürdistan olarak deklare etmektedir.

 

Burada merkezinin ve hareket noktasının coğrafik ve demografik ipuçlarını da vermektedir. İnsan ve Özgürlük Hareketi, kaderinin bir parçası olduğu, kaderini paylaştığı Kürt halkının geleceğinde de var olacağını deklare ederek, özgürlük mücadelesindeki sorumluluğunun farkında ve sorumluluğunda olduğunu paylaşmıştır.

 

“Kürt halkının da kendi kaderini tayin etme hakkının olduğuna inanır ve bu hakkın elde edilmesi için mücadeleyi bir yükümlülük olarak kabul eder. “

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum