1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mücahit Gültekin yazdı: Coca-Cola Fabrikasının açılışına neden karşı çıkıyorlar?
Mücahit Gültekin yazdı: Coca-Cola Fabrikasının açılışına neden karşı çıkıyorlar?

Mücahit Gültekin yazdı: Coca-Cola Fabrikasının açılışına neden karşı çıkıyorlar?

İslami Analizde Mücahit Gültekin, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Isparta’da açılan Coca-Cola’nın meyve suyu fabrikasına ilişkin yapılan eleştirilerin arka planındaki ‘gerçek(!) nedenleri’ ironik bir bir şekilde yazdı

A+A-

slamî Analiz/Köşe Yazıları

İslamî Analiz köşe yazarlarından Yrd. Doç. Dr. Mücahit Gültekin, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Isparta’da açılan Coca-Cola’nın meyve suyu fabrikasına ilişkin yapılan eleştirilerin arka planındaki ‘gerçek(!) nedenleri’ ironik bir dille anlattığı bir yazı kaleme aldı.

İşte o yazı:

1. Biz Cola fabrikası açarak, Cola'dan değil fabrikadan yana olduğumuzu gösteriyoruz. Dikkat edin fabrika açıyoruz. Cola burada bir ayrıntıdır. Meseleyi saptırmayın.

2.Cola içmek ayrı Cola fabrikası açmak ayrı şeylerdir. Biz Cola fabrikasını içmiyoruz kardeşim, açıyoruz. İçsek, haklısınız.

3. Açılıştaki besmeleyi gözden kaçırmayın; işte bu niyeti gösterir. Siz amel kısmına odaklanıyorsunuz, niyet kısmına değil. Halbuki ne diyor Efendimiz: "Ameller niyetlere göredir."

4. Araştırmadan, incelemeden, tahkik etmeden konuşuyorsunuz. Açılış töreninin tam ismini okudunuz mu: "AnadoluGrup Isparta Meyve Suyu Üretim Tesisleri Açılış Töreni"

Bu isim her şeyi açıklamıyor mu? Şu altını çizdiğim yerlere lütfen yoğunlaşın. Meseleyi saptırmak isteyenler aslında neye karşılar? Her şey çok açık:

1. Anadolu'ya

2. Gruba; yani birlik ve beraberliğe.

3. Isparta'ya, Ispartalılara (Ispartalılara ne garezleri var bunu şimdilik bilemiyoruz. Ama kokusu çıkar yakında!)

4. Meyveye; yani çiftçiye, köylüye, emekçiye (Zaten Anadolu'ya karşı olmalarından bu anlaşılıyordu.)

5. Suya. Suya karşılar çünkü, adamların bilinçaltında din düşmanlığı var. Şöyle; Namaz dinin direği değil mi? Peki abdestsiz namaz olur mu? Şimdi anlaşıldı herhalde. Ama başaramayacaklar. Susuz kalsak da, teyemmümü unutuyorlar.

6. En önemlisi de üretim. Üretime karşılar. Üretim istemiyorlar. Bizi tüketimin kölesi haline getirmek istiyorlar. Türkiye'nin büyümesini istemiyorlar. Üretim ekonomisine geçersek bundan kimlerin rahatsız olacağını biliyorsunuz.

7. Tesis kelimesi de çok önemli. Tesis kelimesinin kökenini araştırdığımızda ilginç bir gerçekle karşılaşıyoruz. Kelime Arapça bir kelime; uss kökünden tef'il vezninin masdarı. Dolayısıyla, adamlarda Arapça'ya, uss köküne ve tef'il babına karşı bir husumet var. Tef'il babına karşı olmalarını anlıyoruz da (talim, terkib, teşhis, tenkid hep bu babtandır. Ayrıntısına girmiyoruz, ama bu baba niye karşı oldukları anlaşılıyordur herhalde), uss köküne niye karşısın be adam, onun ne suçu var! Biraz daha inceleyince bu da açığa çıkıyor. Çünkü uss temel anlamına geliyor. Bu da Temel Karamollaoğlu'na işaret ediyor olabilir. Yani adamlar demek istiyor ki, biz Saadet'e de karşıyız. Ama tabi ki bunu anlamayan Saadet Partililer de, bu törene karşı çıkarak onlarla aynı safa düşmüş oluyorlar. Yazık. Halbuki Müslüman basiretli olmalı, ferasetli olmalı. Ama nerdee...

8. Gelelim açılış kelimesine. Bir defa adamlarda kapatmak gibi bir refleks var. Yeni nesil 28 Şubat'ı yaşamadı tabi. Tek Parti Dönemi'ni saymıyorum bile. Türbeleri kapattılar, tekkeleri kapattılar, vakıfları kapattılar, camileri kapattılar. Ömürleri kapatmakla geçti adamların. Açılış tabi ki rahatsız eder. Zannediyorlar ki, açılış olursa rejim tehlikeye girer. Tek Parti Dönemi takıntısı, paranoyaya yol açmış, başka hiç bir şey değil. O yüzden bu sadece bir açılış töreni değildir, bu aynı zamanda kapatmaların yoğun olduğu 28 Şubat ve Tek Parti dönemine bir isyandır. Anlayabilene tabi...

Ve asıl önemli olan noktaya geliyorum. Hiç kimsenin dikkat etmediği, herkesin gözden kaçırdığı, ama sadece ve sadece üst aklın farkında olduğu bir gerçek bu.

İşte asıl gerçek. Lütfen konsantre olun.

Törenin tam ismi neydi: Anadolu(1) Grup(2) Isparta(3) Meyve(4) Suyu(5) Üretim(6) Tesisleri(7) Açılış(8) Töreni(9)

Anlatacaklarımı rahat anlamanız için kelimeleri numaralandırdım. Kaç kelime var: 9

Peki harfleri saydınız mı? Ben saydım. Tam 54 tane. 54'ün üstüne 9'u ekleyin. Kaç çıktı: 63 Yani... Yani Peygamber Efendimizin vefat yaşı.

Bu bir. Daha bitmedi.

Anadolu ve Grup kelimelerini çıkarın. Çünkü onlar firma ismi. Isparta'yı da çıkarın. Çünkü o da yeri ifade ediyor, bir önemi yok. Geriye ne kalıyor? Meyve Suyu Üretim Tesisleri Açılış Töreni. Meyveyi de çıkarın. Çünkü asıl olan onun suyu. Açılış Töreni kelimelerini de çıkarın. Niye diye soracaksınız tabi ki, siz çıkarın. Geriye ne kaldı: Suyu Üretim Tesisleri.

Baş harfleri ne çıktı: SÜT.

Yani...

Olay Cola değil kardeşim, hala anlamadın mı?

Hala anlamayanlar için bir sırrı daha ifşa ediyorum:

Şu ilk çıkardığımız Anadolu kelimesi vardı ya. Şimdi onun sadece Ana'sını getirin, dolu'su kalsın.

Ne var elimizde: Ana ve Süt.

Yani,

"Ananın ak sütü gibi helaldir."

İslamianal i z

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum