1. HABERLER

  2. ÖZEL DOSYA

  3. Nanoteknolojik bir devrim potansiyeli!
Nanoteknolojik bir devrim potansiyeli!

Nanoteknolojik bir devrim potansiyeli!

Ahmet Taha koru ocak medya daki son yazısında nano teknolojiyi ve nereye gittiğimiz paylaşmaya çalışıyor.

A+A-
Kuantum nokta teknolojisi ile üretilmiş Samsung marka bir televizyon

 

 

Kuantum nokta, nano boyutlarda yarı – iletken bir kristaldir. Çok parlak ve hassas ışık verme özelliğine sahiptir. Kuantum noktalar ve nano çubuklar kullanılarak yapılan yeni ekranlar, ışık vererek yüksek kaliteli bir ekran özelliiklerinin yanında, etraftan gelen ışıkları da algılama özelliğine sahipler. Detaylarını sade bir dille aşağıda anlatacağım.

Öncelikle mühendis veya teknik alandan olmayanlar için, nano nedir, bunu açıklamak isterim.

Nanoteknoloji nedir?

Nanometre, bir metrenin milyarda biridir. Ortalama bir saç teli kalınlığının on binde birine eşittir. 100 nanometreden küçük boyutlarda yapılan mühendislik, üretim ve tasarımlara ise nanoteknoloji denir. Örneğin, Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde nano türk bayrağı üretilmişti. Bu, çok küçük boyutlarda hassas üretim yapılabildiğini gösterme amaçlı yapılan bir olaydı.

Nano boyutlarda üretim kabiliyetinin artmasıyla, çok küçük ışık kaynakları üretilebiliyor, bu da çok yüksek çözünürlüklü ekranlar üretilmesini mümkün kılıyor. Bir 1080p HD televizyonda, her bir pikselde 3 ana rengi ve karışımlarını verebilsin diye.

 

adet ışık kaynağı bulunuyor.

Kuantum nokta teknolojisi

Kuantum nokta, üretildiği boyuta göre ışık veren bir malzeme. Bu sayede hassas renk üretmek mümkün.

Kuantum noktanın boyutlarına göre verdiği renkler

Üzerine gerilim (voltaj) uygulandığında, çok parlak bir ışık yayıyor. Yeni nesil LED diyebiliriz. Son teknoloji televizyonlarda kullanılmaya başlandı bile..

Kuantum nokta teknolojisi ile üretilmiş Samsung marka bir televizyon

İki kuantum nokta ve arasında nano çubuk

Kuantum nokta teknolojisini standart LED’den ayıran nokta ise burada başlıyor. İki kuantum nokta, bir iletken nano çubuk ile birbirine bağlanırsa, ışık verme özelliğinin yanında, ışığı algılayabiliyor.

Eğer pozitif gerilim uygulanırsa, standart bir kuantum nokta gibi boyutuna göre ışık veriyor. Eğer negatif gerilim uygulanırsa, üzerine düşen ışığa göre elektrik akımı üretiyor. Yani bir nevi “görüyor”.

Eğer bu kuantum noktalara çok hızlı bir şekilde ve sürekli pozitif – negatif – pozitif – negatif… gerilim uygularsak, aynı zamanda hem bir ekrana, hem de bir kameraya dönüşüyor.

Olası yeni teknolojiler

  1. Ekran – insan iletişimi: Bu yeni teknoloji ile çevresini algılayan ekranlar yapabilmek mümkün. Böylece temassiz bir şekilde ekranımızla haberleşebilecek, kanalı değiştirebileceğiz. Dokunmadan telefonumuzla işlem yapabileceğiz. Sokaktaki billboardlar, interaktif hale gelebilecek.
  2. Ekran – ekran iletişimi: Karşılıklı birbirine bakan ekranlar bilgi aktarabilecekler. Belki bir QR kodu ya da yeni nesil protokollerle, iki cihaz arasında resim, yazı, iletişim bilgisi paylaşabilecek (Potansiyel ismi Li-Fi).
  3. Şarj olabilecek: Akıllı cihazların batarya probleminin başlıca sebebi, ekranlarının ihtiyaç duyduğu yüksek enerjiler. Kuantum nokta teknolojisinde ise, ekran elektrik akımı üretebildiği için, adeta bir güneş paneli gibi etraftan gelen ışıklardan elde ettiği enerjiyi bataryaya aktarabilir. Eğer bu işlem yüksek verimle gerçekleştirilebilirse, çok uzun şarj süreleri bizleri bekliyor demektir.

Kuantum nokta teknolojisindeki bahsetmiş olduğum gelişme ile ilgili hazırlanmış güzel bir Youtube videosu mevcut. Aşağıda izleyebilirsiniz…

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.