1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. NEWROZ PİROZ BE
NEWROZ PİROZ BE

NEWROZ PİROZ BE

Serokê Partiya İnsan û Azadîyê Mehmet KAMAÇ ji bo çapameniyê daxuyaniyek da û Newroz piroz kir.

A+A-

"Bi hezar salane miletê Kurd bi vê hişmendî û hestên netewî ve bi coşeke mezin bi govend û dilan agirê newrozê vêdixin u newrozê pîroz dikin. Îro şunda jî ev rewş wê sal bi sal mezintir û geştir bibe."

 

KURDΠ

Hemû Rojên We Newroz Newroza We Pîroz Be

 

Cejna Newrozê ji aliyê gelên Rojhilat û Rojhilata Navîn ve li ser navên cûda cûda wekî cejna sala nû , cejna biharê tê pîroz kirin. Lê belê ji ber ku 50 milyon miletê Kurd û erdnîgariya Kurdistanê li nav çar dewletên heremî de hatiye parvekirin û mafê wan yên netewî , însanî û siyasî hatiye înkar kirin, newroz ji bona Kurdan cejna yekitî û berxwedan û serkeftinê ye.

 

Bi hezar salane miletê Kurd bi vê hişmendî û hestên netewî ve bi coşeke mezin bi govend û dilan agirê newrozê vêdixin u newrozê pîroz dikin. Îro şunda jî ev rewş wê sal bi sal mezintir û geştir bibe.

 

Lê îro newroza 2020'an ji ber metirsiya belavbûna wayrosa corona heye. Wayrosa coronayê ji bo tendurustiya miletê me û hemû gelên cihanê xatereyek mezin e.Ji ber vê yekî em newrozê di rewşekî xirab de bi awayekî xemgînî derbas dikin. Xemgîniya me yek ji ewe ku ji ber wayrosa corona bi hezaran însan jiyana xwe ji dest dane û bi sed hezaran însan jî li wayrosa corona ketine û jiyana wan dibinê metirsiye da ye. Em dibêjin yên ku jiyana xwe ji dest dane rehma Xwedê li wan be. Serê malbatê wan sax be. Em ji rebbê aleman dia dikin ku şîfayê bide nexweşan.

 

Xemgîniya me ya duyemin jî ewe ku ji ber metirsiya wayrosa corona em cejna newroza 2020'an li qadan bi girseyî bi gelê xwe ve piroz nakin.

 

Lê em bawerin gelê me yek bi yek wê agirê newrozê di dilê xwe de vêbixe û bi rihekî netewî bi hêviya jiyanek azad ve wê newrozê pîroz bike.

Newroz ji bo Kurdan wek ji nû ve dayik bûyinê ye, daxwazek me heye ku hemû partî, hereket û rêxistinên Kurdistanê ji bo parastin û peşvebirina destkeftên miletê Kurd newrozê bikin wesîleya yekîtiya netewî.Bi van hestan ve em newroza gelê Kurdistanê û hemû gelên bindestên cihanê pîroz dikin.

 

 

Partiya İnsan û Azadî

 

TÜRKÇE

 

Her gününüz Newroz, Newrozunuz mübarek olsun.

 

Nevroz Uzakdoğu ve Ortadoğu halkları tarafından yeni yılın başlangıcı, baharın gelişi gibi değişik anlamlar yüklenerek bir bayram havasında kutlanır. Fakat Nevroz bayramı, demografik ve coğrafik olarak dört ülke arasında bölünmüş, milli, insani ve siyasi en temel hakları inkâr edilen Kürtler tarafından birlik, direniş, özgürlük ve yeniden doğuş bayramı olarak kutlanmaktadır.

Yüzlerce yıldır Kürtler tarafından bu bilinç ve milli duygular ile büyük bir coşku ve halaylar eşliğinde büyük nevroz ateşleri yakılarak kutlanmaktadır. Bugünden sonra da her geçen yıl daha da büyüyerek devam edecektir.

Ancak 2020 nevrozunu küresel bir boyut kazanan, milletimiz ve bütün dünya milletlerinin sağlığı acısında ciddi bir tehlikeye dönüşen korona virüs salgınından dolayı üzüntü ile yaşamaktayız. Üzüntümüzün sebeplerinden bir tanesi korona virüs salgınından dolayı dünyanın çeşitli yerlerinde on binden fazla insanın yaşamını yitirmesi ve şu an hastahanelerde tedavi altında olan yüzbinlerce insanın hayatının tehlikede olmasıdır. Bu salgında yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Şu tedavi altında olan yüzbinlere de yüce Allah'tan şifa diliyoruz.

İkinci üzüntümüzde yine korona virüs salgının halkımızın sağlığına olumsuz etkisinden dolayı 2020 nevrozunu halkımızla birlikte alanlarda kutlayamamamızdır. Ama halkımızın her bireyinin Newroz ateşini yüreğinde her zamankinden daha güçlü bir şekilde yakacağından, milli bir ruh ve özgür bir yaşam umudunu büyüterek kutlayacağına inancımız tamdır.

Kürtler açısından yeniden doğuş anlamına gelen newroz bayramı dolayısı ile bütün Kürt parti, hareket ve siyasî oluşumlarından 2020 nevrozunun ulusal birlik için bir başlangıca dönüştürmeleridir.

Korona virüs gibi tüm insanlığı ilgilendiren temel meselelerde hepimizin birer dünya vatandaşı olduğu bilinciyle davranmalıyız. Korona virüs tedbirlerine yönelik halkımızın azami gayret göstermesi, teması en aza indirmesi gerekmektedir.

Bu vesile ile yeniden kendisini bizlere hatırlatan küreselleşme sayfasının yeni bir safhaya ulaştığını görmekteyiz. Artık herkes dünyanın en uzak köşesindeki değişim ve gelişim ile ilgilidir. Bu sorumluluğumuzun daha da genişlediğini ve büyüdüğünü göstermektedir. Tüm dünyanın barış içinde yaşamasının artık kaçınılmaz olduğu gerçeği kendisini dayatmıştır. Yerel sınırları içinde “bananeci” dar, haktanımaz anlayışların öncelikle dünya barışına zarar verdiği gün geçtikçe daha iyi anlaşılacaktır.

Şüphesiz yaşadığımız coğrafyada ağır olan ekonomik kriz koşulları artık açlık ve sefalete dönüşmektedir. Cumhurbaşkanının açıkladığı paket içi boş, yalnızca dostlar pazarda görsün diye yapılmış bir açıklamadır. Oysa sokağın açlık ile karşı karşıya kaldığı gerçeği göz ardı edilemez. Sosyal devletin gereği olan temel yaşam gereksinimleri derhal karşılanmalı, vergiler, sigortalar ertelenmeli, asgari yaşam gereksinimi olan su, elektrik, yakacak, doğal gaz faturaları devlet tarafından ödenmelidir. İşlerini kapatmak ve işlerine ara verilen vatandaşlara belli bir oranda işsizlik fonundan maaş bağlanmalıdır.

Uzun zamandır kanayan bir yaraya dönüşen cezaevleri derhal boşaltılmalıdır. Hiçbir ayırım yapılmadan tüm hükümlü ve tutuklular toplumsal barışa hizmet edecek şekilde genel bir af ile bırakılmalıdır.

Bu gece arınmanın ve yönelmenin sembolü olan Miraç Kandili. Bu vesile ile tüm halkımızın Miraç Kandilini kutlar. İslam alemi ve tüm insanlığa rahmet kapılarını açmasını rabbimizden diliyoruz.

 

 

Bu duygular ile Kürt halkının ve bütün insanlığın Newrozu kutlu olsun. Korona virüs salgını dolayısı tüm insanlık ailesine başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

 

İnsan ve Özgürlük Partisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.