1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ömer Halisdemir davası başladı; 18 sanık ilk kez hâkim karşısında
Ömer Halisdemir davası başladı; 18 sanık ilk kez hâkim karşısında

Ömer Halisdemir davası başladı; 18 sanık ilk kez hâkim karşısında

Halisdemir'e son kurşunu sıkan Mihrali Atmaca için beş kez ağırlaştırılmış müebbet isteniyor

A+A-

15 Temmuz darbe teşebbüsünde Astsubay Ömer Halisdemir'i şehit eden sanıklar ilk kez bugün hâkim karşısında. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen toplam 18 sanıklı davanın duruşma savcılığını ise ilk kez Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman yapıyor. Astsubay Ömer Halisdemir'in de şehit edildiği Gölbaşı'nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 18 sanığın yargılanmasına Ankara'da başlandı.

Darbe teşebbüsünün başarısızlığa uğramasındaki en kiritik rolü o oynadı. Şehit Astsubay Ömer Halisdemir. Gölbaşındaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmek için gelen darbeci General Semih Terzi'yi vurarak, darbe teşebbüsünün kırılma noktalarından birini oluşturdu.

Ancak darbeci sanıklar Binbaşı Fatih Şahin ve Üstteğmen Mihrali Atmaca tarafından vurularak şehit edildi.

İddianamede 18 sanıktan 17'si hakkında dörder kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor. Şehit Ömer Halisdemir'e son kurşunu sıkan Mihrali Atmaca için ise beş kez. Astsubay Ömer Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir ile ve Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı da davada mağdur olarak yer alıyorlar.

Halisdemir davasının yanı sıra Ankara'da darbe teşebbüsüne ilişkin diğer davalar da birbiri ardına açılmaya devam ediyor. 15 Temmuz darbe girişiminin en kritik noktalarından biri de Genelkurmay Karargahı idi. Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının derdest edilmesiyle ilgili hazırlanan iddianame de sembolik bir önemi olan 28 Şubat tarihine yetiştirilmeye çalışılıyor.

28 Şubat'ta aynı zamanda, Gölbaşı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yaşananlara ilişkin 69 sanıklı ikinci davanın da görülmesine başlanacak.

Bu davanın, Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesiyle ilgili 18 sanıklı dava ile birleştirilmesi bekleniyor. 28 Şubat'ta başlayacak bir diğer dava da, Polatlı'daki 58.Topçu Tugayı'nda yaşananlara ilişkin 330 sanıklı dava olacak. Bu dava aynı zamanda darbe girişimi davaları için Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde inşa edilen 1554 kişi kapasiteli Türkiye'nin en büyük duruşma salonunda görülmeye başlanacak ilk dava olacak.

Şehit Halisdemir'in eşi Hatice Halisdemir ile İsmail Oğuz ve Ayşe Şahin'in "müşteki" olarak yer aldığı davanın sanıkları şunlar:

"Ahmet Kara, Ahmet Muhammed Demi̇rci̇, Ali̇ Güreli̇, Ali̇ Solmaz, Cemal Güleç, Ci̇hat İbrahi̇m Yörük, Erhan Almaz, Erkan Kütükcü, Fati̇h Şahi̇n, Furkan Aslanbay, Gökay Engi̇n, Hali̇t Çeli̇k, Harun Topbaş, Hasan Aksoy, Hüseyi̇n Oğuz, İsmai̇l Çınar, Mehmet Bi̇lge ve Mi̇hrali̇ Atmaca."

Kaynak: t24

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.