1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Özgün Olmalıyız!
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgün Olmalıyız!

A+A-

Netameli meseledir!

Neredeyse her iş yapmaya başladığımızda karşımıza bir bariyer olarak çıkar.

Özgün olmalıyız! Onun bunun kuyruğu olmamalıyız! Kendimiz gibi durmalıyız!

Aslında bu özgünlük vurgusu özgüvensizliğin en büyük dışavurumlarından biridir. Sanırım insan zorla özgün olmaya çalışmaz. İnsanlar bildikleri, inandıkları şeyleri yaparlar. Yaptıkları şeyin hasadı kişilerin, toplumların kalitelerine göre kaliteli, az kaliteli ve hatta kalitesiz olur.

Yok, eğer ki özgün kavramı yalnızca sizi ifade edecek ve yeryüzünde sizi biricik kılacak şey ise “yeryüzünde gün yüzü görmemiş söz, yapılmadık fiil kalmış mıdır” dönüp ona bakmak gerekir. Onun anlamı da “otur oturduğun yerde” demektir.

Ayrıca zorla özgün olacağım demekle özgün de olamazsınız. Siz kendiniz gibi yapacaksınız ki sizin mamullerinizde olabildiği kadar sizin gibi olsun.

“Kimsenin kuyruğu olmamalıyız” sözü çoğu zaman sizleri örtülü kuyrukçuluğa davettir. Çünkü size adres gösterir. Onun kuyruğu olma der. Bunu derken sizin kuyruk olmanızdan değil başkasının kuyruğu olmanızdan şikâyetçidir. Sizin özgüvensizliğinize seslenir. Haa… diye sürekli başınızda tuttuğu bir de sopası vardır.

Tüm bu imkân ve imkânsızlıklar içerisinde bir şey yapabiliriz. Sağımıza solumuza şöyle bir bakıp; iyi, doğru ve güzel olan ne varsa sağdan-soldan geldiğine bakmadan söylemek ve bunların gereklerini yapmaktır.

Özgün olayım, kuyruk olmayayım demek bir şey değildir. Doğru bulduğunuz, inandığınız şeyi yaparken size “kuyruk” denmesinden çekinmeden eylem gösterebilirseniz siz kendiniz olursunuz. “Varsın kuyruk desinler” dediğiniz gün yalnızca hakikate gönül açtığınız gündür. İyi insanları hakikat sopasıyla vurmak en kolayıdır. Sizin duruşunuz hakikati sopa olmaktan çıkardıysa bir şeydir.

Özgüven kendiniz(özgün) olmanın ilk şartıdır.

Onlar kınayıcının kınamasından korkmazlar.

İşte özgünlük budur!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum