1. YAZARLAR

  2. Mehmet Pala

  3. Özgün ve özgür bir varoluş tarzı
Mehmet Pala

Mehmet Pala

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgün ve özgür bir varoluş tarzı

A+A-

“ Varlığını başkalarının varlığına bağımlı kılmadan, varlığını başkalarının yok oluşuna bağlamadan var olabilme becerisini ortaya koymak özgün ve özgür kılar. İster fert olsun ister örgütlü topluluklar olsun bu özgünlüğü ve özgürlüğü yakalayarak insana, topluma, doğaya müsbet katılım ve katkıda bulunabilirler. Özgün ve özgür varoluşu düşmanlık temelinde değil sevgiyi ve saygıyı esas alarak gerçekleştirebilirler.”

Şiddet egemen iklimde, şiddet egemen coğrafyada alan hâkimiyeti kavgalarının, iktidar kavgalarının yarattığı tahribatı bütün acılarıyla beraber tecrübe ediyoruz. İşgal, sömürü, savaş, zorunlu göç, sosyal adaletten yoksun paylaşım, insanın kendisine yabancılaşması, insani erdemlerin metalaştırılması, hukukun ve ahlakın tüketilmesi, farklılıkların tamamının çatışma unsuruna dönüştürülmesi, gerçekler karşısında kör/sağır/dilsiz olunması, toplumsal barışın yitirilmesi, sanal korkulardan yaratılan korkunç gerçekçi toplumsal realitenin oluşturulmuş olması, siyasal/toplumsal/ahlaki/hukuki problemlerin farklı perspektiflere sahip özneler tarafından beraberce tartışamayacak hale gelinmiş olması gibi daha da ekleyebileceğimiz sorunlar karşısında özgün ve özgür yaklaşımlarla yeni bir düşünsel/kültürel iklim oluşturulabiliriz.

Küresel, ulusal, yerel boyutları olan problemlerimizi anlamlandırırken tarafgirliklerimiz, alt yapısı güçlendirilmiş nefretlerimiz ve günü birlik çıkarlarımızı koruma kaygılarımız tanımlamalarımızı şekillendirdiği müddetçe doğru olmayan tespitler biriktirip yanlışlar yumağından oluşan çözümlerin peşine düşeriz.

Problemlerimizi anlamlandırıp tanımlarken kendi aleyhimize olsa dahi hakikate ihanet etmeyip, çözümü hakkaniyetli bir yaklaşımla aramak uzun vadede hepimizin hayrına olacaktır. Bahsini ettiğimiz yaklaşım alışıla gelen bir yaklaşım değildir. Hizipçiliğin, ırkçılığın, mezhepçiliğin, particiliğin, tarikatçılığın, cemaatçiliğin örgüt bencilliğini aşamamış seviyelerde icra edildiği bir vasatta bahsini ettiğimiz yaklaşımın hayat bulması zor ama olması gerekli olandır.

Sözün, bilginin ve bilincin itibarsızlaştırıldığı, düşünsel ve duygusal yönlendirmeler ile insanların şiddet girdabına sürüldüğü, insanların insanî erdemlerden ırak nefretle yüklü linç kültürüne sahip yığınlara dönüştürüldüğü toplumsal iklimden kurtuluş yolları aramak insan olma sorumluluğumuzdur. İktidarcı, tahakkümcü varoluş tarzlarının bizlere dayattığı “kendi dışındakileri yok et, saf dışı bırak” yaklaşımlarının acılarımıza kaynaklık ettiğini unutmamalıyız. Bu tarz insanı mutlu etmediği gibi toplumsal çatışmayı da beraberinde taşır. Söze, bilgiye itibarın olduğu toplum medenileşir, problemlerini içinde boğulacağı bir gölet haline getirmez, problemlerini üzerinde yüzülecek okyanuslara dönüştürür.

Hayatın bütün olumsuzlukları bir araya gelerek insanı umutsuzluk girdabının eşiğine getirip yaşamın anlamsızlığı kanaatine vardırmaktadır. Oysa yaşamak özellikle onurlu/şerefli/haysiyetli güzel yaşamak başlı başına büyük anlamlar barındırmaktadır. Bu yaşamın tesis edilmesi için çaba sarf etmek, alın teri dökmek, sancılar ve acılar çekmek, mahrumiyetler yaşamak ve beraberinde aydınlığı üzerine doğurtmak umudu ve anlamı yeniden üretmektedir. Umut yaratmayan, anlam üretmeyen inanç ve ideolojiler ölü inanç ve ideolojilerdir. Bu ölü inanç ve ideolojiler mesken edindiği insanı ve toplumu da yaşayan ölüler haline getirmektedir. Milletleri/ulusları başka milletlerin boyunduruğu altında köleleştiren bu ölü inanç ve ideolojilerdir. Onurlu/şerefli milletler kendilerini başka milletlere köle eden ölü inanç ve ideolojilerden azade olduğu oranda bağımlılıklarını azaltıp özgürleşirler. Özgürleşmek onurunu/şerefini korumaktır bu bağlamda.

Bütün ayartıcı hicaplara, korku salan zorbalıklara, sınırlayıcı kuşatmalara, bitimsiz yenilgilere rağmen halen “bismillah” deme aşkı, iştiyakı, heyecanı, takati, azmi olmalı onuruna ve özgürlüğüne düşkün olanların.

Evet, www.haberazad.com onur ve özgürlük yolundaki yürüyüşümüzde umutla, aşkla çekilmiş taze bir besmeledir. Mazlum ve mahzun Milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum