1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Özgürlükçü Siyaset Nedir
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Özgürlükçü Siyaset Nedir

A+A-

Özgürlükçü Siyaset kavramının her yerde tekabül ettiği bir gerçeklik vardır. Özgürlükçü siyasetin bu topraklarda ayarını ortaya çıkaran hal devlet ile olan ilişkisidir.

Çok sevdiğim ve bizi çoğu zaman ezberden kurtaran bir önermedir; “sevginin karşıtı nefret değil ilgisizliktir” der. Sevgi ve nefret zıt görünse bile birbirini besleyen iki duygu iken ilgisizlik mutlak anlamda ilintirilendirilemeyen yeni bir gerçeklik yaratır.

Bu anlamda Özgürlükçü siyasetin karşıtı ilk bakışta bizlere kısıtlayıcı-anti özgürlükçü-jakoben siyaset görünse de aslında bizleri hakikat ile buluşturan bir gerçeklik değil, bize layık görülmüş bir yanılsamadır. Zira sunulmuş özgürlük bizzat baskı ve jakoben siyasetin bir nefes borusu da olabilir. Bu anlamda Türkiye gibi ülkelerde “bu ülkeye gerekirse kominizimi biz getiririz” diyen devlet herkes için gerekeni-bazen özgürlük alanlarını belirlediği müddetçe belirleyen konumda olduğu için özgürlük kavramının zıddı olan önermeyi bu topraklara özel şöyle şekillendirirsek hakikate biraz daha yardımcı olmuş oluruz.

“Özgürlükçü Siyasetin Karşıtı Devletçi Siyasettir”

Olaylara, partilere, siyasete bu açıdan yaklaşmadığımız müddetçe büyük ekonomist Berat Albayrak’ın dediği gibi “at izini it izine” sürekli karıştıracağız.

Türk devlet siyasetinin ideolojilerden ideoloji beğenerek kendisine beka aradığı bir yerde üç-dört-beş tarzı siyasetinin tekabül ettiği tek gerçeklik “maslahatı amme” hukukunun beşikteki çocuğun ölümüne fetva verdirecek bir iktidar tapıcılığıdır.

Kardeş katli meselesinin Kanunnâmedeki dayanağı olan madde nasıldı bir bakalım.

"Ve her kimesneye evlâdımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizâm-ı âlem içün katletmek münâsibdlr. Ekseri ulemâ dahi tecviz etmiştir. Anınla âmil olalar."

Peki günümüzdeki Kanunnâme nedir?

MGK kararları mı?

Kırmızı kitaptaki tehdit sıralaması mı?

Dış düşmana karşı içerde ne olursa olsun birlikte hareket mi?

Her savaş tezkeresine devlet kararıdır diye parmak kaldırmak mı?

Beka için gizli mahfillerde kararlar alındığında bunu görmezden gelmek, gerektiğinde destek vermek ya da münasip görülen rolünü mü oynamaktır?

Belki de 19 Mayısta ip gibi sıraya dizilmektir?

19-mayis-liderler-fotografi-ne-mesaj-veriyor-h1558346138-65524b.jpg

Cumhuriyetin iki mağduru olan İslami kesim ile Kürtler bu topraklarda uzun süre devlet dışı Özgürlükçü siyaset imkanlarını ellerinde bulundurdular.

Ancak hiçbir zaman devlet-ebed-müddet felsefesini ezberinden çıkaramayan Türk İslamcılık ilk limanda devlet gemisine atlayarak yolcusu olduğu yolun şaşkın bir miçosuna dönüştü.

Böylelikle Özgürlükçü siyasetin tek temsilcisi daha önce kanlı-canlı iktidar ilişkilerinde zayıf kalmış, dağınık ve özgür kalmanın bir avantaja dönüştürebilecek, devlete karşıdan bakabilme cesaretini gösteren Özgürlükçü Kürt Siyaseti kaldı.

Bu yalnızca Türkiye’de değil Osmanlı bakiyesi olan diğer Kürtlerde de bu böyle idi. Ulus modellerini çok renkli, çok dilli, çok milletli yapabilecek bir özgüven ve çeşitliliği taşıyabiliyorlardı.

Özgürlükçü siyaset bir milletin ruh ve irfanının tarihsel bir sonucudur. Bir fikir, bir ideoloji değil daha çok bir deneyimdir. Bu birlikte yaşam kültürünün üzerine oturan ve kendisine güvenen bir anlayıştır da aynı zamanda.

Özgürlükçü siyaset devlet mevzu olduğunda ip gibi dizilenlerin karşısında durabilen bir siyasettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.