1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Papa Francesco: Bu ceza asla kabul edilemez
Papa Francesco: Bu ceza asla kabul edilemez

Papa Francesco: Bu ceza asla kabul edilemez

Katolik Kilisesi, idamın insan onuruna bir saldırı teşkil etmesi ve umuda yer bırakmaması nedeniyle hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğini duyurdu.

A+A-

Katolik Kilisesi, idamın insan onuruna bir saldırı teşkil etmesi ve umuda yer bırakmaması nedeniyle hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğini duyurdu.

Vatikan'dan bugün yapılan açıklamada, Papa Francesco idam cezası konusundaki dini öğretide değişikliğe gidilmesi kararını verdiği belirtildi.

Açıklamada şunlara yer verildi:

“Adil bir yargılamanın ardından meşru yetkililerin idam cezasına başvurması uzun zamandır, belli suçların ağırlığına uygun ve kamu yararını koruma amacıyla, aşırı da olsa, kabul edilebilir bir karşılık olarak değerlendiriliyordu. Ancak günümüzde, insan onurunun çok ciddi suçların işlenmesinden sonra bile ortadan kalkmadığı bilinci gittikçe artmaktadır. Ayrıca, devlet tarafından verilen cezai yaptırımların anlamı konusunda yeni bir anlayış biçimi ortaya çıkmıştır.

Son olarak, vatandaşların gerekli şekilde korunmasını garanti altına alırken suçluyu kefaret olasılığından nihai bir şekilde mahrum etmeyen, daha etkili tutukluluk sistemleri geliştirilmiştir. Sonuç olarak Kilise öğretisi, İncil'in ışığında ‘idam cezasının, kişilik dokunulmazlığı ve insan onuruna yönelik bir saldırı teşkil etmesi nedeniyle kabul edilemez olduğunu’ söyler ve tüm dünyada yürürlükten kaldırılması için kararlılıkla çalışır."

Açıklamaya göre Papa, Katolik Kilisesi öğretisinde değişikliğe gidilmesine ise geçen Mayıs ayında Vatikan İnanç Doktrini Kurulu Başkanı ile görüşmesine de onay verdi.

Papa bu değişikliğin farklı dillere de tercüme edilerek Katolik Kilisesi ilmihaline eklenmesi talimatı verdi.

İdam cezasının asla kabul edilemeyeceği şeklindeki yeni Katolik Kilisesi öğretisi, Vatikan’ın resmi gazetesi Osservatore Romano'da yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Daha önce de, idam cezasının "umuda yer bırakmadığı" için hem insanlığa hem de Hristiyanlığa aykırı olduğunu söyleyen Papa Francesco, insan hayatının "Yaratan'ın gözünde daima kutsal" olduğunu da belirtmişti. 

rudaw

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.