1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. PDK-Bakur'dan HDP ile ittifak açıklaması
PDK-Bakur'dan HDP ile ittifak açıklaması

PDK-Bakur'dan HDP ile ittifak açıklaması

PDK-Bakur Parti meclisi tarafından HDP ile yapılan ittifak değerlendirmesi konulu bir basın açıklaması yayınlandı.

A+A-

PDK-Bakur tarafından bir nüshası da Nerina Azad'a gönderilen basın açıklamasının tam metni:

BASINA VE KAMUOYUNA

Parti Meclisimiz 10.01.2019  günü toplanarak daha önce 09.12.2018  tarihinde HDP ile ilgili seçim ittifakı konusunda alınan kararı yeniden değerlendirerek teyit etmiştir.

Bu çerçevede 07.01.2019  tarihinde, 
HDP ile Parti başkanı ve bir yürütme kurulu üyesinin yaptığı sözde ittifak girişiminin meşru olmadığını ve partimiz açısından herhangi bir geçerliliğinin olamayacağını kamuoyuyla paylaşmak gereğini duymuştur.

PDK-BAKÛR’un Parti Meclisini bu kararı almaya götüren nedenler nelerdir?

A ) Özellikle 1999 dan beri HDP’nin mirasçısı ve devamı olduğu siyasi partiler silsilesi devlet sistemiyle entegre edilme yönünde ciddi bir şekilde evrilmiştir. Bugün gelinen noktada, Sezai Temelli’nin başkanlığında bu menzile bir fersah daha yaklaşmıştır.
2017’de Kerkükün işgali ve dört egemen devletin bu konuda işbirliği yapması, 2018’de de aynı senaryonun Kürd kenti Efrin üzerinden oynanması, HDP ve bileşenlerini Kürdistani bir perspektife evirmeye yetmemiştir.

Diğer taraftan Kürdistan halkının, milli lideri sıfatındaki Mesud Barzani'ye karşı saygısızca yapılan hakaretlerin sahibinin HDP’nin başında olması da bizim için ayrı bir handikaptır. 
Zira Sezai Temelli’nin, Demokratik temayüllerle değil, talimatla HDP’nin başına getirildiği ve bunun da sayın Barzani’ye karşı yaptığı hakaretin bir mükafatı olduğunu çok iyi biliyoruz. 
Sezai Temelli’nin HDP’nin başına getirilmesinin anlamı sadece Mesud Barzani'ye hakaretiyle sınırlı değildir, bütün Kürdlerin yanısıra, HDP’ye oy veren milyonlarca Kürd seçmenine de en büyük hakarettir. 
Çok iyi biliyoruz ki HDP’nin ittifak diye bir yaklaşımı yoktur. 
HDP seçim dönemlerinde bazı kşi ve partileri vitrinine aksesuar olarak alma alışkanlığından halen vazgeçmemiştir.

Peki HDP bu durumda iken, biz onunla hangi Kürd ittifakını kuracağız. 
Bu aynı zamanda onlarla ittifak kurmak isteyen Kürd partilerinin de, kürdi değerlerden ne kadar uzaklaştığının bir göstergesi değilmidir?

B) HDP ile yapılan sözde ittifaka karşı diğer önemli çekincemizde, ilkesizlik ve politikasızlıktır.
24 Haziran seçimleri öncesinde Kürdistani blok, HDP’ye belli ilke ve prensipler den oluşan bir proğramla gittiği için, HDP ittifaktan kaçtı ve halen ciddi bir cevap bile vermemiştir. 
HDP, Kürdistani blok içinde yeralan partilere, 24 Haziran seçimlerinden beri sırtını dönmesi ve halen bir cevap vermemişken, yeniden gidip görüşmek zaten ilkesizliktir.

Yerel seçimler sürecinde ise Kürdistani blok içindeki bazı partilerin ilkesiz ve basiretsiz tutumu nedeniyle, 24 Haziran seçimleri öncesindeki ilkeli tutumun yerini, ilkesizlik ve basiretsizlik almıştır. 
Buda yeni süreçte, HDP’ye arayıp bulamadığı bir ortam sağlamıştır.
Bu sebeplerden dolayı PDK-BAKÛR'un Parti Meclisi olarak bu ittifaka evet diyemedik ve diyemiyoruz.

PDK-BAKÛR'un kuruluş amacı ve misyonu Kürdistan halkının milli birliğidir. 
Ama bizim anladığımız milli birlik, Kürdistani perspektife sahip partiler arasında yapılan birliktir. 
Üç ilçe belediyesi üzerinde yapılan ittifakı, Kürdlerin ittifakı olarak değerlendirmek doğru değildir. 
Olsa olsa bu bir ticari ittifak olur.
Bu konuda Parti Meclisimizin kararını yok sayarak 07.01.2019 tarihinde düzenlenen basın toplantısına katılan parti başkanı ve bir yörütme kurulu üyesi, parti tüzüğü ve disiplinine aykırı harket etmişlerdir. 
Kongreden sonra en yetkili organ olan Parti Meclisi’nin kararını yok sayarak partimiz adına böyle bir ittifakta yeralmak meşru değildir ve partimiz açısından hiçbir bağlayıclığı yoktur. Bu disipsizliği yapanlar hakkında, parti organlarımız gerekli işlemleri yapacaktır.  

PDK- BAKÛR Parti Meclisi
10.01.2019

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.