1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. PKK, FETÖ 'hayır' dediği için biz 'evet' diyoruz
PKK, FETÖ 'hayır' dediği için biz 'evet' diyoruz

PKK, FETÖ 'hayır' dediği için biz 'evet' diyoruz

Yıldırım: PKK, FETÖ 'hayır' dediği için biz 'evet' diyoruz

A+A-

Başbakan Yıldırım, "Cumhurbaşkanı seçtirmemek için vesayet odaklarının sözcülüğünü yapan ana muhalefet partisi bugün bütün marjinal odaklarla aynı fotoğrafı veriyor. PKK 'hayır', FETÖ 'hayır' dediği için biz bu değişikliğe 'evet' diyoruz dedik. Biz cevabı muhataplarından beklerken cevap CHP'den geldi. CHP zaten onların kayığına binmiş vaziyette, Allah ıslah etsin" dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, mecliste partisinin grup toplantısında konuştu. 

"PKK, FETÖ 'HAYIR' DEDİĞİ İÇİN 'EVET' DİYORUZ"

Konuşmasında 2007'deki cumhurbaşkanlı krizine değinen Yıldırım, "Bu anayasa değişikliğinin müsebbibi CHP. 2007'ye gidelim. Meclis'in en büyük partisine cumhurbaşkanı seçtirmeyen, hukuk ikdas eden ana muhalefet partisi bu işin başlangıcına sebep olmuştur. Cumhurbaşkanı seçtirmemek için vesayet odaklarının sözcülüğünü yapan ana muhalefet partisi bugün bütün marjinal odaklarla aynı fotoğrafı veriyor. PKK 'hayır', FETÖ 'hayır' dediği için biz bu değişikliğe 'evet' diyoruz dedik. Biz cevabı muhataplarından beklerken cevap CHP'den geldi. CHP zaten onların kayığına binmiş vaziyette, Allah ıslah etsin" dedi. 

"SAYIN BAHÇELİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Başkanlık sistemine destek veren MHP'ye teşekkür eden Yıldırım, "Sayın Bahçeli, ben parlamenter sistemin güçlenmesinden yanayım, ancak 2007'de ortaya çıkan durum ve referandum sonrası Cumhurbaşkanının millet tarafından seçilmesi ile mevcut durum sürdürlebilmesi mümkün değil, Anayasa'nın mevcut durumla düzenlenmesi şarttır. Mevcut durumu Anayasa ile uyumlu hale getirmek için Cumhurbaşkanlığı sistemine varız dedi. Bu uzlaşma metnidir. Sayın Bahçeli ve MHP'deki bütün vekillere teşekkür ediyorum, çünkü önce ülkem ve milletim anlayışı ile hareket ettiler. Her zaman milliyetçi hareket, ülkücü kardeşlerimiz parti hesaplarını bir kenara bırakmıştır. MHP'nin geçmişte yaşanan krizlerde ülkenin geleceği bekası için bir duruş gösterdiği hepimizin hafızalarındadır" ifadelerini kullandı. 

"MİLLET CEVABI 2010'DA VERDİ"

Konuşmasında Fethullah Gülen cemaatinin yüksek yargıya girmesine olanak sağlayan referanduma atıfta bulunan Yıldırım, "Milli irade 2007'de kendisini köşeye sıkıştırmaya çalışan vesayet odaklarına ilk cevabı 2010'da verdi" şeklinde konuştu. 

"YARGI MİLLETİN GÜCÜ OLSUN DİYORUZ"

Başkanlığa yönelik eleştirilere de cevap veren Yıldırım, "En sevdikleri iş korku senaryoları ile milletin aklını karıştırmak. Bunlar samimi değil. Anayasa değişiklik teklifinin görüşülmesinden bu yana "üniter yapı bozulacak" diyorlar. Yine tek Meclis var. "Rejim değişikliği olacak", rejim tartışması 1923'te bitti. Türkiye laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletidir, nokta. Rejime en büyük zararı, rejimi ağzına sakız edenler veriyor. AK Parti yargı gücünü de elinde toplayacakmış. Biz yargı milletin gücü olsun istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"'TEK ADAMLIK'TAN RAHATSIZLIK VARSA İŞE TEK PARTİ DÖNEMİNDEN BAŞLAMAK GEREK"

Yıldırım konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Gündemi değiştirmek için yapmadıkları hokkabazlık yok. İnsanların yaşam tarzların müdahale edilecekmiş. Madem müdahaleden bahsediyorlar, maziye bakalım. 27 Mayıs 60'ta geldiler, öğrenciler kıyma makinelerine atıldı dediler, darbe yaptılar. Bir başbakan, iki bakanı darağacına yolladılar. Aynı odaklar, kendi yaptıkları anayasa kesmedi 12 Mart'ta hükümeti alaşağı ettiler. 12 Eylül'de kapıyı çaldılar, bir oradan bir buradan diyerek gençleri astılar.

Sonra 28 Şubat'ta yine rahat durmadılar, yaşam tarzı diye hak hukuk edebiyatı yapanlar ikna odalarında genç kızlarımızın yaşam haklarına tecavüz ettiler. 15 Temmuz biraz da bu vesayetçi odakların ürünüdür. 2007'de fiziki muhtıralar elektronik muhtıralara döndü. Seçilmiş hükümeti hedef aldılar. Diktatörlük masalı var. Bu anayasa değişikliği kabul edilirse, ülke tek adam sistemine geçecek. Açıkça ifade ediyorum, malum çevrelerin tedirginlik duyduğu şey, tek adamlık değil. Böyle bir rahatsızlıkları varsa işe tek parti döneminden başlamak gerek.

"BU REFERANDUMU ÖLÜM KALIM MESELESİ OLARAK GÖSTERENLER VAR"

Vesayet çevrelerine karşı muhalefet partisi gibi çalıştık. Statükoya karşı millete nasıl hizmet yapacağımızı anlatmanın yolunu seçtik. Bu referandumu akıldışı, siyasi söylemlerle, ölüm kalım meselesi olarak gösterenler var. Bunlara aziz milletim kulak asmasın. Attığı yer adımda yanına milletini almış bir siyasi partinin genel başkanı olarak söylüyorum; toplumu germeye çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Toplumun sinir uçlarına dokunmaya çalışanlara karşı vatandaşlarımızın uyanık olmasını istiyorum. Bu referandumu ölüm kalım meselesi haline getirenlere şunu söyleyin; bu millet çok ölüm kalım mücadelesi atlattı, sonuncusunu 15 Temmuz'da yaşadı. Millet kimi dinleyeceğini bilir. Millet kime evet, kime hayır diyeceğini iyi bilir".

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.