1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Rusya’nın Suriye tasarısı kabul edilmedi
Rusya’nın Suriye tasarısı kabul edilmedi

Rusya’nın Suriye tasarısı kabul edilmedi

Rusya'nın, BMGK'de ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarının kınanmasını istediği tasarı kabul edilmedi.

A+A-

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği hava saldırısından sonra Moskova, üç ülkeyi "uluslararası hukuku ayaklar altına almakla" suçlarken, ABD, ise Rusya'nın eski vetoları, "Esad'a kimyasal silah kullanması için yeşil ışık" olduğunu bildiriyor.

 

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın talebiyle ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'de rejimin kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısı düzenlemesi üzerine acil toplandı.

 

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley BM Güvenlik Konseyi toplantısında (BMGK) yaptığı konuşmada, "Birleşik Krallık, Fransa ve ABD intikam almak, cezalandırmak ya da güç göstermek için değil, Suriye rejimini insanlığa karşı işlediği vahşetten sorumlu tutmak ve kimyasal silahların bir daha kullanımını engellemek için harekete geçti'' dedi.

 

Diplomasiye defalarca şans verdiklerini ancak Rusya'nın BMGK'de kimyasal silah kullanımını konusunda 6 kez veto hakkını kullandığını belirten Haley, şöyle konuştu:

 

''Suriye stratejimiz değişmedi. Ancak Suriye rejimi kimyasal silah kullanmaya devam ederek bizi harekete geçmeye zorladı. ABD Başkanı Trump ile bu sabah konuştum ve Suriye rejimi bu zehirli gazı tekrar kullanırsa ABD'nin hedefe kilitli ve yüklü olduğunu söyledi. Başkanımız kırmızı çizgisi aşıldığında bunu uygular.''

 

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia ise ABD, İngiltere ve Fransa'nın alaycı bir şekilde Suriye'ye askeri müdahale kararı aldığını ifade ederek, ''Rusya, Suriye'ye karşı saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor. ABD eylemleriyle Suriye'de halihazırdaki yıkıcı durumu daha da kötü bir hale getiriyor'' ifadelerini kullandı.

 

Suriye'ye düzenlenen hava saldırılarını "uluslararası ilişkilerde holiganlık'' olarak nitelendiren Nebenzia, ABD, İngiltere ve Fransa'ya gerginliği artıracak her türlü eylemden kaçınması çağrısı yaptı.

 

''BM Sözleşmesi suçları korumak için tasarlanmadı''

 

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre, Doğu Guta'nın Duma ilçesinde rejimin kimyasal silah kullandığı konusunda hiç şüphelerinin olmadığını belirtti.

 

Delattre, ''BM Sözleşmesi'nin ihlal edildiğini söyleyenlere şunu hatırlatayım, bu sözleşme suçluları korumak için tasarlanmadı'' değerlendirmesinde bulundu.

 

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce ise Suriye'de krizin başından beri BMGK'nin 113 kez toplandığını dile getirerek ''Uluslararası hukuk konusunda Rusya'dan ders alacak halim yok'' dedi.

 

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu da ülkesinin uluslararası ilişkilerde güç kullanımına karşı olduğunu, egemen bir devletin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasını savunduklarını ve tek taraflı eylemlerin uluslararası hukuku ihlal ettiğini ve BM Sözleşmesi'ne ters düştüğünü söyledi.

 

Tasarı kabul edilmedi

 

Rusya'nın, BMGK'de ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarının kınanmasını istediği tasarı kabul edilmedi.

 

Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten itidal çağrısı

 

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, Suriye'deki son gelişmeler sonrası Rusya'nın çağrısıyla acil gündemle toplandı.

 

Oturumun başında bir konuşma yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Konsey üyesi tüm ülkelere, itidallı davranmaları ve Suriye'de gerginliği artırıcı adımlardan kaçınmaları çağrısı yaptı.

 

Guterres, BM'nin, Suriye'nin Duma kentinde kimyasal saldırı düzenlendiği iddialarını soruşturması gerektiğini, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) heyetinin bölgede incelemeler yapmaya hazır olduğunu söyledi.

 

BM Genel Sekreteri, "Krizin askeri bir çözümü yok. Çözüm siyasi olmalı. Siyasi süreci hızlandırmalıyız" dedi.

 

Yunanistan: Suriye'deki saldırılar Soğuk Savaşı tetikler

 

Yunanistan; ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarına mesafeli yaklaştı.

 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "Bu gibi operasyonlar Suriye'deki krizin bastırılmasına yardımcı olamaz. Yeniden Soğuk Savaşı tetikler. İzlenmesi gereken tek yol savaş değil diplomasidir" denildi.

 

 

İsrail'den Suriye'deki hava saldırılarına tam destek

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu; ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki hava saldırılarına tam destek verdiklerini söyledi.

 

Daha önce İsrail güvenlik kabinesinin üyelerinden Yoav Gallant da "Kimyasal silahların kullanımı, insanlığın daha fazla müsamaha gösteremeyeceği bir kırmızı çizginin aşılması anlamına geliyor" demişti.

 

Yoav Gallant ayrıca saldırıları, "İran-Suriye-Hizbullah şeytan eksenine önemli bir mesaj" olarak nitelendirmişti.

 

Amerikalı yetkililer İsrail'in saldırılar öncesi bilgilendirildiğini açıklamış, İsrail saldırılar sonrası ise 1967'den bu yana işgal ettiği Golan Tepeleri üzerinde hava sahasını kapatmıştı.

 

Trump, May ve Macron hemfikir: Saldırılar başarılı

 

İngiltere Başbakanı Theresa May'in Suriye'deki hava saldırıları sonrası bugün ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birer telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

 

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, üç liderin hava saldırılarının başarısı konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

 

 

İngiliz hükümeti 'yasal zemin' gerekçelerini açıkladı

 

 

İngiltere hükümeti, ülkenin Suriye'ye düzenlenen hava saldırılarına katılmasının yasal gerekçelerini açıkladığı bir belgeyi kamuoyu ile paylaştı.

 

Belgede, Duma'daki saldırı ile Suriye'de insanların çektiği acının arttığı, Esad rejiminin kimyasal silah kullanmaya devam etmesinin "hem savaş suçu hem de insanlığa karşı işlenmiş bir suç" olduğu belirtiliyor.

 

Ayrıca kimyasal silahların yeniden kullanılmasının da "çok yüksek bir olasılık" olduğu kaydediliyor.

 

İngiliz hükümeti belgeyle bu nedenle, saldırılar ve izin verilen ölçüde insani müdahale için gerekli koşulların bulunduğunu savunuyor.

 

NATO: Tüm üyeler ABD, İngiltere ve Fransa'ya destek veriyor

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyesi tüm ülkelerin Suriye'de hava saldırıları düzenleyen ABD, İngiltere ve Fransa'ya destek verdiklerini söyledi.

 

Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Jens Stoltenberg, "NATO, Suriye rejiminin bir kez daha kimyasal silahlar kullanmasını sert şekilde kınıyor" dedi.

 

Kimyasal silah kullanımının cezasız kalamayacağını vurgulayan Stoltenberg, Duma'daki saldırının sorumlularının hesap vermesi gerektiğini belirtti.

 

Fransa: Suriye rejimi zayıflatıldı

 

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, düzenledikleri hava saldırıları sonrası Suriye rejiminin kimyasal silah üretme ve stoklama kapasitesinin oldukça azaltıldığını söyledi.

 

Hedeflerin dikkatli seçildiğini vurgulayan Parly, misyonlarını başarıyla tamamladıklarını belirtti.

 

Parly ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Fransa Genelkurmay Başkanı Francois Lecointre de Suriye'nin hava savunma sisteminin etkisinin "çok sınırlı" olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.

 

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, düzenledikleri hava saldırıları sonrası Suriye rejiminin kimyasal silah üretme ve stoklama kapasitesinin oldukça azaltıldığını söyledi.

 

Hedeflerin dikkatli seçildiğini vurgulayan Parly, misyonlarını başarıyla tamamladıklarını belirtti.

 

Parly ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Fransa Genelkurmay Başkanı Francois Lecointre de Suriye'nin hava savunma sisteminin etkisinin "çok sınırlı" olduğunun ortaya çıktığını kaydetti.(rudaw)

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.