1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ!
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

SENİ BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ!

A+A-

17 Mart 2015 Seçime parti olarak girme kararı veren HDP lideri Demirtaş partisinin Meclis grup toplantısında kürsüye çıkıp üç cümlelik bir konuşma yaptı:

Seni başkan yaptırmayacağız!

Seni başkan yaptırmayacağız!

Seni başkan yaptırmayacağız!

 

Her söylemde olduğu gibi bunu doğru bir analize tabi tutamadık. Zira bizler için hangisinin doğru olduğunu söyleyecek aykırı-içten bir dili bir türlü bulamadık. Kimse şu soruyu yüksek sesle soramadı. Tayyip Erdoğan’ın başkan yaptırmamak neden Kürtlere düşsündü. Öcalan-mit görüşmelerinden ortaya çıkan Türkiyelileşmeyi esas alan bir dönem partisi(barış süreci) neden bunda bu kadar ısrarcıydı. Al başkanlığı ver statüyü demek Kürtlere ve Kürdistan’a daha çok uymaz mıydı? Bu günden baktığımızda bunun çok zor olduğunu düşünmekteyiz. Hâlbuki AKP’nin hala Mhplileşmediği dönemlerde başat Kürt siyasi aktörlerinin ellerinde ciddi kartları ve bu kartları devletle karan Öcalan’a sahiptiler.

Kürtlerin yüksek sesle bir türlü soramadıkları soruları sormamız gerekmektedir. “Seni başkan yaptırmayacağız” retoriği solun Kürtler üzerindeki fantezisi miydi. Yoksa pazarlığa çekilmek istenen Türk eğemen sistemine gösterilen bir kart mıydı. Bunların testlerini yapmakta çok zorlandık; bundan sonra da zorlanacağa benziyoruz.

Kürt özgürlük mücadelesinde bulunan başat Kürt siyasi yapısı sürekli olarak kendi yapıp kendi bozduğu için hesap verebilir duruma gelememektedir.

Bunu yalnızca “seni başkan yaptırmayacağız” retoriğinde değil “Hendek” stratejisinde de görmemiz mümkün. Dünya’nın Kürtlere göz kırptığını söyleyenler bunun nasıl olduğunu bir türlü Kürtlere anlatmadılar.

Rojava devriminden bahsettiler. Kürtler yalnızca orada Kürtlerin var olmak için canlarıyla ortaya koyduğu kahramanlığa duygudaş olabildiler. Yoksa Rojava devrimi bir günde kuzey Suriye federasyonu olunca da çok şaşırmadılar. Duygusal bir kırılma yaşadılar. Yine anlamadılar.

Yerel yönetimler dönemi yaşadık. Bu Kürtlerin kuzeyde kendilerini ortaya koymaları için büyük bir fırsattı. Bunu da konuşamadık. Kayyım gelmişti; DTK eşbakını Leyla Güven dedi zaten; hevalno ez dizanim kimasiye me zede ne. Bele hun ji dizanın pışiya me referandum heye. Zede behsa kemasiyan nekin”. Anladık ki kürdistandaki belediyecilik tecrübesi de değerlendirilmeden sadece yaşanmış bir süreç olarak kalacak. Oysa değerlendirilmeyen bir şey DEĞER’e de dönüşmüyor. Kayyım sayesinde bunu da başka bahara bıraktık.

Umutlu olmaya-baharlara çok istekli ve muhtaç olmamız çoğu şeyi tüm yönleriyle anlamamıza engel oldu. Statü, yerel yönetimler, ekonomik ve sosyal geri kalmışlık, hep birlikte yaşamayı öğrenip ulus olmaya doğru yol almak; sanırım bunlardı bizim işlerimiz. Biliyorum suçlu biz değiliz. Ama sonuçlara katlanan ve katlanacak olan biziz.

Seni başkan yaptırmamak bizim işimiz değildi. Zamanla bizim işimize dönüştü. Artık başkanlığı konuşmuyoruz. Tek adam için yapılmış bir sistemi tartışıyoruz. Yeni sloganımız;

“Seni padişah yaptırmayacağız”.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.