1. HABERLER

  2. BİLİM / TEKNOLOJİ

  3. Sıçanlar birbiriyle ticaret yapıyor!
Sıçanlar birbiriyle ticaret yapıyor!

Sıçanlar birbiriyle ticaret yapıyor!

Sıçanlar, tıpkı bizlerde olduğu gibi işbirlikçi bir şekilde hareket ederek, kendi aralarında ticaret yapıyor. Sıçanlar için yapılan ticaretin gıda ve bakım temelli olduğu görüldü.

A+A-

Sıçanlar için ticaret deneyi

İnsanlar overdrive “işbirliği” yapısına sahipler. Her gün ailelerimiz ve arkadaşlarımız ile her işbirliği içerisinde yaşayarak günü tamamlıyoruz. En üst düzey işbirliği yapısının bizlerde olduğunu düşünsek de bu davranışa hayvanlarda da sık rastlanıyor. Örneğin; arılar kovanı yönetmek için bir bütün halinde hareket ediyor, karıncalar besin ve yuvaları için koloniler kuruyor.

Bern Üniversitesi Ekoloji ve Evrim Enstitüsünden araştırmacılar, sıçanların bakım ve gıda durumları için karşılıklı ticaret yapıp yapmadıklarını öğrenmek için bir deney yaptı. Araştırmacılar, 37 çeşit vahşi tip sıçan tipiyle çalıştı. Bir sıçanın boynunun arkasına özel bir solisyon uygulandı. Bizdeki gibi bir kaşınma isteği uyandıran bu durumda sıçan kendini kaşıyabilecek durumda değildi, diğer bir sıçan ona yardım etti.

Ayrıca testlerin bir diğer aşamasında ise bu hayvanlar arasında bizimkine benzer şekilde ticari bir alışveriş olduğu da gözlemlendi. Özellikle besin paylaşımı sırasında bir nevi iş ortağı olarak hareket ettiler.

Sıçanlar

Bu sonuç, hayvanlar arasındaki karşılıklı ticaretin şu an varsaydığımızdan daha yaygın olabileceğini gösteriyor. Bu davranış, yalnızca ileri bilişsel yetenekleriolan büyük beyinli türlerle sınırlı değil. Araştırmanın bir sonraki boyutu ise türler arası ticaret olup olmadığını incelemek olabilir.

kAYNAK : shiftdelete 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.