1. YAZARLAR

  2. Bedel Boseli

  3. Sovyetler'de doğdu, Kürdistan'da defnedildi! Feyruşa'nın Kürtler gibi güzel ve acıklı yaşamı
Bedel Boseli

Bedel Boseli

Yazarın Tüm Yazıları >

Sovyetler'de doğdu, Kürdistan'da defnedildi! Feyruşa'nın Kürtler gibi güzel ve acıklı yaşamı

A+A-

General Mustafa Barzani'nin Mahabat'tan Sovyet'e uzanan tarihi devrimci yürüyüşüne eşlik eden yoldaşı Muhammed Emin Mêrgesori'nin oğlu Feyruşa Kasım 2016'da vefat etti. Feyruşa'nın doğumu, yaşamı ve vefatı Kürdistan halkının tarihinden hazin ve derin bir yapraktır.

Sovyetler Birliği'nde dünyaya gelen Feyruşa Kürdistan'da askeri törenle defnedildi.

ZERnot: Bir kaç yıl önce yaşlı bir Kürt kadını Mustafa Barzani'nin 1946'da ailesine emanet ettiği silahı kendi oğluna vererek "Bu silah Mustafa Barzani'nin ailemize emanetiydi. Bunu Kürdistan'a götür ailesine teslim et" demişti.
Foto: Feyruşa'nın babası Mustafa Barzani ile beraber

Feyruşa'nın Soveyetlerden Kürdistan'a uzanan hazin ve ders verici yaşamı

Mustafa Barzani, 1946 yılında Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed'in emri ile kenti askerleri ile beraber terketti.

Foto: Solda Qazi Muhammed, sağda Mustafa Barzani

Qazi Muhammed, 1946'da Barzani'ye "Kürt aşiretleri İran'a ile anlaştı, Azeriler direnemeden geri çekildi. Eğer biz savaşırsak çok Kürt kanı dökecek ve yenileceğiz" dedi.


Mustafa Barzabi Barzanlı Peşmergeleriyle kalıp direnmek istediğini söyleyince Qazi Muhammed "Bu bir emirdir!" diyerek bugün Federe Kürdistan'da dalgalanan Kürdistan bayrağını dalgalandırmak üzere emanet etti.

Qazi Muhammed "Eğer ben kenti bırakıp gidersem İran ordusu hıncını mazlum Kürt halkından alır, kalıp teslim olursam bütün hınçlarını benden alır halkıma daha az zarar verirler" diyerek Mahabad'ı terketmedi.

 

Foto: Mahabad Merkezli Kürdistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Qazi Muhammed

General Mustafa Barzani Kürdistan davasını dünya gündemine taşımak için zorlu bir yol seçti: 3 devlet ile savaşa savaşa 500'ün üzerinde Peşmergesi ile Sovyetler Birliğine vardı.

 


Bu devrim yürüyüşünde ona eşlik eden, Aras nehrini geçerek Sovyetler Birliği'ne varan Peşmergelerden biri de Muhammed Emin Mêrgesori'ydi.

Foto: Mustafa Barzani ve Peşmergeler

Sovyet yetkilileri Kürdistan Peşmergeleri birbirinden haber alamayacak şekilde ayrı bir kente yerleştirdi. Muhammed Emin Mergesori Özbekistan'a yerleştirildi. Burada evlendi, oğlu Feyruşa Muhammed Emin dünyaya geldi.

Foto: Feyruşa Mihemed Emin

Oğul Feyruşa 1972 yılında 8 yıl süren Askeri Akedemi'de okudu. 18 yaşında ise Almanya'ya giderek askeri eğitim almaya devam eder. Babası Muhammed Emin Mêrgesori Kürdistan'a döner.

Feyruşa ise Almanya'da aldığı eğitim sonrasında Özbekistan'ın Başkenti Taşkent'e gelerek askeri görevine devam eder.

1991'de Taşkent Emniyet Müdürü Yarımcısı olur. Ardından Ukrayna'ya giderek ülkenin istihbarat Başkanı olur.

1998'de emekliye ayrıldı.

2008'de Kürdistan'a dönerek yaşamının son demlerini kendi ana vatanında geçirir. Bu arada Erbil'de polis akademisinde eğitim vermeye devam eder.

Foto: Feyruşa askeri birikim ve tecrübesini Erbil Polis Akademisinde eğitime döktü

Feyruşa'nın (Feyruşah) babası Muhammed Emin Mêrgesori, Kürdistan bağımsızlık mücadelesi için dönünce oğlunu geride bırakmıştı. Yakınlarına "Bir oğlum geride kaldı" diyordu. Ancak o zaman ulaşım sıkıntısı vardı, ineternet yoktu. Nasıl olduysa Feyruşa 2008'de ailesinin izini bulur ve Kürdistan'a geri döner.

Foto: Feyruşa Kürdistan'da defnedildi

General Feyruşa 1951'de Sovyetler Birliği'nde doğdu, 2016'da ana vatanı Kürdistan'da askeri törenle defnedildi.

Kendisi de babası gibi 2 erkek, 2 kız olmak üzere 4 çocuğunu Özbekistan'da bıraktı.

ZERnews

Önceki ve Sonraki Yazılar