1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Stephen Hawking kimdir?
Stephen Hawking kimdir?

Stephen Hawking kimdir?

İngiliz bilim insanı Stephen Hawking, 20 ve 21'inci yüzyılın en önemli bilimsel çalışmalarına imza atan isimlerden biriydi.

A+A-

Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, döneminde yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isim oldu. Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir.

Stephen Hawking 8 Ocak 1942 yılında dünyaya geldi.. 8 yaşındayken Londra’dan 20 mil uzaktaki St Albans’a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu. Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği seviyordu. Fakat okulun matematik bölümü mevcut değildi. Bu yüzden onun yerine fizik öğrenimi görmeye başladı. Üç yıl sonra doğa bilimlerinde birinci sınıf onur madalyasıyla ödüllendirildi.

Hawking daha sonra kozmoloji (evrenbilim) üzerine çalışmak üzere Cambridge’e gitti. O zamanlar Oxford’da evren bilimi üzerine çalışma yoktu. Cambridge’de danışman olarak Fred Hoyle’u istemesine karşın Dennis Sciama atanmıştı. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı, daha sonra Gonville and Caius College’de profesör asistanı oldu.

LUCASIAN METAMATİK PROFESÖRÜ OLDU

1973’de Gökbilim Enstitüsünden ayrıldıktan sonra Hawking, Uygulamalı matematik ve Kuramsal fizik bölümüne geçti. 1979’dan sonra matematik bölümünde Lucasian matematik profesörü oldu. Bu profesörlük 1663 yılında üniversite parlamento üyesi olan Henry Lucas tarafından kurulmuştu. İlk olarak Isaac Barrow sonra 1669’da Isaac Newton’a verilmişti.

Hawking, evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Roger Penrose ile birlikte Einstein’ın Uzay ve Zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramının, Big Bang’le başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterdi. Bu sonuç Kuantum mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyuyordu.

20’İNCİ YÜZYILIN İKİNCİ YARISININ EN BÜYÜK BULUŞLARINDAN BİRİ

Bu yirminci yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından biriydi. Bu birleşmenin bir sonucu da karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını, fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Diğer bir sonuç da evrenin bir sonu ve sınırı olduğuydu. Bu da evrenin başlangıcının tamamen bilimsel kurallar çercevesinde meydana geldiği anlamına geliyordu.

Stephen Hawking 1960’ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking’i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti.

Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu. Son dönemlerde konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmekteydi. Özel bilgisayarının hafızasında yaklaşık 2 bin 600 kelime bulunuyordu.

Stephen Hawking kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla, döneminde yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isim oldu.

Kitapları, 40 dile çevrildi; evrenle ilgili çılgın teorik bilgilerini popüler hale getirmek için gereken maddi bağımsızlığı sağlayacak ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuvarını geliştirecek kadar da sattı.

UZAYDA İNSAN KOLONİLERİ ÖNERİSİ

Son kitabı ‘Ceviz Kabuğundaki Evren’de dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirterek uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmişti.

Bir fenomen haline gelen ve milyonlarca satan ‘Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere’ kitabı, Hawking’e asıl şöhreti getirmişti. İlk kitabının yayımlanmasından bu yana gerçekleşen önemli buluşların ardındaki sırrı açığa çıkaran ‘Ceviz Kabuğundaki Evren’, ‘Zamanın Kısa Tarihi’nin bir devamı sayılabilir.

Görelilik kuramından zaman yolculuğuna, süper kütle çekiminden süpersimetriye, kuantum teorisinden M-Kuramı’na ve bütünsel beyin algılanımına kadar evrenin bilinen en kışkırtıcı sırlarına kapı aralayan kitap, Einstein’in ‘Genel Görelelik Kuramı’ ile Richard Feynman’ın çoklu geçmiş düşüncesini birleştirerek evrende olup bitenleri tanımlayabilecek eksiksiz ve tek bir teori geliştirmeye çalışıyordu. Okurlar, kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceği gibi, bir bilim–kurgu romanı gibi de değerlendirebilmiştir. Hawking’in “karmaşık önermeleri günlük yaşamdan çekip aldığı analojilerle resmetme becerisi” buna imkân tanımaktadır.

TANRI KAVRAMINI REDDETTİ

2012’de ‘Büyük Tasarım’ adlı kitabını da çıkartmıştır. Kitaplarında genellikle bir yaratıcının varlığını reddeden Stephen Hawking, Her Şeyin Teorisi’ne (Birleştirilmiş Alan Kuramı) ulaşıldığı zaman, kainat’ın yaratım sürecinde, ‘Tanrı’ kavramına ihtiyaç olmadığını söylüyordu.

Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir. 12 onur derecesi almıştır. 1982’de CBE ile ödüllendirilmiş, bundan başka birçok madalya ve ödül almıştır. Royal Society’nin ve National Academy of Sciences (Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi) üyesidir.

‘İNSANLIK 100 YIL İÇERİSİNDE DÜNYAYI TERK ETMELİ’

Hawking insanların 100 yıl içerisinde dünyayı terk etmesini ve farklı dünyalarda koloniler kurmasını gerektiğini söylemiştir. Hawking’e göre insanlar koloni kuramazlarsa hayatta kalamayacaktır.

ESERLERİ

Hawking’in önemli çalışmalarından bazıları şöyle:

-Singularities in Collapsing Stars and Expanding Universes (D. W. Sciama ile birlikte), 1969

-The Large Scale Structure of Spacetime (George Ellis ile birlikte), 1973

-The Large, the Small, and the Human Mind, (Abner Shimony, Nancy Cartwright ve Roger Penrose ile birlikte) 1997

-Information Loss in Black Holes, Cambridge University Press, 2005

-God Created the Integers: The Mathematical Breakthroughs That Changed History, Running Press, 2005

-A Brief History of Time, (Bantam Press 1988)

-Black Holes and Baby Universes and Other Essays, (Bantam Books 1993)

-The Universe in a Nutshell, (Bantam Press 2001)

-On The Shoulders of Giants. The Great Works of Physics and Astronomy, (Running Press 2002)

A Briefer History of Time, (Bantam Books 2005)

ÇOCUK KİTAPLARI

-George’s Secret Key To The Universe,[5] Lucy Hawking ile birlikte (Random House, 2007)

-George’s Cosmic Treasure Hunt, (Simon & Schuster Children’s Publishing, 2009)

-George and the Big Bang, (Doubleday, 2011) (Kaynak: Wikipedia)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.