1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed (MSD) Açıklama
Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed (MSD)  Açıklama

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed (MSD) Açıklama

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed (MSD) Yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo üzerinden Türkiye'nin önünde iki yol olduğunu vurgulayarak, Türkiye "Ya Kürtlerle yeniden barıș sürecine dönüp, demokrasi düşmanlığından vazgeçerek selametli yola g

A+A-

Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed (MSD) Yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo üzerinden Türkiye'nin önünde iki yol olduğunu vurgulayarak, Türkiye "Ya Kürtlerle yeniden barıș sürecine dönüp, demokrasi düşmanlığından vazgeçerek selametli yola girecek ya da tuttuğu yola devam ederek tufana kapılacak" dedi.

Türkiye, ABD ve NATO'nun tepkisine rağmen S-400 füze savunma sisteminden vazgeçmiş değil. S-400'lerin Temmuz'da teslim edilmesi bekleniyor. Erdoğan, yaptığı açıklamada temmuz öncesinde de teslimatın yapılabileceğini ifade ediyor. ABD ile yaşanan krizin ardından F-35'lerin teslimatının askıya alınması da gündemde.

MSD Eş Başkanı İlham Ahmed, Türkiye'deki seçim sonuçlarının uluslararası ittifak politikalarına yansımalarını Artı Gerçek'ten Ahmet Nesin'e değerlendirdi.

Ahmed, ABD'nin Türkiye’nin NATO'da kalmasından yana olduğunu belirterek, "Eğer Türkiye NATO’dan çıkarsa, Batı Bloku'ndan tamamen uzaklaşır. ABD AK Parti'siz Türkiye tercihine yoğunlaşır" tespitinde bulundu.

"Türkiye'de yapılan seçimler sonrasında ABD, Rusya ve İran'ın Erdoğan'a karşı politikası nasıl olur?" sorusuna ise şu yanıtı veriyor:

Türkiye'deki seçimler AK Parti gerçeğini gözler önüne sermiştir. Türkiye'nin önünde iki yol var; ya Kürtlerle yeniden barış sürecine dönüp, demokrasi düşmanlığından vazgeçerek selametli yola girecek -ki bu yol onu gelmekte olan tufandan korur-  ya da tuttuğu yola devam eder ve tufana kapılır.ABD Türkiye’nin NATO'da kalmasından yanadır. Eğer Türkiye NATO’dan çıkarsa, Batı Bloku'ndan tamamen uzaklaşır. ABD AK Parti'siz Türkiye tercihine yoğunlaşır.

Türkiye Batı Bloku’nun kalıcı üyesidir, AK Parti gelir geçer. Bunun yanında Rusya Türkiye'yi kendi blokunda görmek istiyor, böyle çabası var. Fakat bana göre bu geçici bir çaba. İdlib her iki taraf açısından da önemli ve İdlib probleminin bazı sonuçları olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.