1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Suriye’de Savaş Bitmedi’ mesajı ne anlama geliyor?
‘Suriye’de Savaş Bitmedi’ mesajı ne anlama geliyor?

‘Suriye’de Savaş Bitmedi’ mesajı ne anlama geliyor?

Suriye’de 8 yıldır süren iç savaşta Cumhurbaşkanı Beşar Esat’ın çoğu düşmanı yenilgiye uğradı ve ülkenin çoğu da yeniden rejim kontroluna girdi. Ancak Beşar Esat henüz bu zaferi kutlama havasında değil.

A+A-

Suriye Cumhurbaşkanı Esat geçen ay destekçilerine hitaben yaptığı konuşmada “Geçen yıl olduğu gibi savaşın bittiği düşüncesine kapılmamalıyız. Bunu sadece vatandaşlara değil yetkililere de söylüyorum” demiş, “Bazen zafer kazandığımız gibi romantik görüşe kapılıyoruz. Hayır. Savaş bitmedi” şeklinde konuşmuştu.

Suriye Cumhurbaşkanı başkent Şam’da yaptığı o konuşmada “yabancı devletlerin kuşatması” olarak nitelediği sahadaki duruma da değinmiş, “Kuşatma başlı başına bir muharebe. Önceki yıllara göre de yoğunlaşıyor” demişti.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esat’ın bu yorumları Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan iç savaştan 8 yıl sonra Şam’da rahatsız bir kışın yaşandığının göstergesi. Başkent Şam neredeyse bir yıldır havan topu saldırısıyla hedef alınmıyor ancak rejimin kontrolundaki bölgelerde yaşayan Suriyeliler yakıt sıkıntısından şikayet ediyor. Şam yönetimi de bundan Batı ülkelerinin uyguladığı yaptırımları sorumlu tutuyor.

Devletin tedarik ettiği doğalgaz için uzayan kuyruklar İran ve Rusya’nın yardımıyla sahada kazanılan askeri yardımlara rağmen Suriye hükümetinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara işaret ediyor.

Rejimin bu müttefikleri önemli ölçüde ateş gücü sağlamış olsa da yüzbinlerce kişinin ölümüne ve Suriye nüfusunun yarısının evlerinden olmasına yol açan savaşın tahrip ettiği kentlerin yeniden inşası konusunda pek yardım teklif etmiş değil.

Batı ülkelerinin siyasi bir çözüm olmadan Suriye’ye yardım etmesi beklenmiyor. Ancak düşmanlarını Suriye’nin kuzeybatısında bir köşeye sıkıştıran Esat’ın taviz vermesi de olası görünmüyor.

Beşar Esat 2018 yılında Rusya’nın desteğiyle sağlanan ilerlemede başkent Şam yakınlarındaki Doğu Guta dahil olmak üzere pek çok bölgeyi yeniden ele geçirmişti.

Ancak geçtiğimiz Temmuz ayında İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri sınırında bulunan Kuneytra’nın ele geçirilmesinden bu yana önemli bir kazanım elde edilmedi. Kuzeybatısında Türkiye kuzeydoğusunda ve doğusunda da Amerika olmak üzere Suriye topraklarında yabancı düşman güçlerinin bulunması rejimin daha da ilerleme sağlamasını engellemiş durumda.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayında açıkladığı bütün ABD askerlerini Suriye’den çekme kararı Şam yönetiminin Suriyeli Kürtler’in kontrolunda bulunan ve ABD askerlerinin konuşlandığı bölgeyi ele geçirme olasılığını gündeme getirdi. Ancak bu olasılık Amerikan askerlerinin bir bölümünün Suriye’de kalacağının açıklanması sonrası azaldı. Esat’ın Arap düşmanlarının bazıları birkaç ay öncesinde rejimle diplomatik ilişkilerdeki buzu çözmeye hazır olduklarının mesajını vermis olsa da, ABD’nin uyguladığı baskı bu sürecin ilerlemesini frenledi. Daha önce üyeliği askıya alınan Suriye’nin yeniden Arap Birliği’ne alınması gerçekleşmedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.