1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'den Kürtlere 'Özerklik'
Suriye'den Kürtlere 'Özerklik'

Suriye'den Kürtlere 'Özerklik'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriyeli Kürtlerin Batı desteğini kullanmaya çalışmamaları durumunda özerkliğin müzakere edilebileceğini, konunun diyaloğa açık olduğunu bildirdi.

A+A-

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim Arapça RT'ye konuşarak Suriye ordusunun krize son vermek üzere olduğunu söyledi. Muallim, "teröristler ortadan kaldırıldıktan sonra" ülkedeki yasadışı ABD varlığının da çözülmesi gerektiğini söyledi.

Suriye hükümetinin müttefikleriyle birlikte ülkeyi bu yılın sonuna kadar "IŞİD ve diğer terörist güçlerden temizlemek istediğini" vurgulayan Velid Muallim, "Suriye devleti ülkenin her karışını teröristlerden kurtarmak istiyor" dedi.

"Suriye'deki ana savaşlar sona eriyor" diyen Muallim krizin bir bölümünün kapanmakta olduğunu aktararak, Suriye hükümetinin sonrasına dair planlarıyla ilgili bilgi verdi.

ABD'nin Suriye'den çıkmasını istediklerini belirten Suriye Dışişleri Bakanı, "öncelikle bütün diplomatik kapıları çalacağız çünkü Suriye'deki ABD askeri varlığı yasadışıdır" dedi.

Muallim, "diplomasi işe yaramazsa diğer seçenekleri inceleyeceğiz" diye konuştu.

"ABD buraya geldi, biz onlara gitmedik. Bu yüzden egemenliğimizi, bağımsızlığımızı ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz" şeklinde açıklamada bulunan Muallim, "bu ilkelere göre hareket edeceğiz" dedi.

'Batı Desteğini Kullanmaya Çalışmazlarsa Açığız'

Kürt meselesine ilişkin de konuşan Suriyeli bakan, Suriyeli Kürtlerin arkalarındaki Batı desteğini kullanmaya çalışmamaları durumunda özerkliğin müzakere edilebileceğini söyledi.

"Suriye'de Kürtler bir şekilde Suriye Arap Cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde özerklik ilan etmek istiyorlar. Bu konuda müzakere ve diyalog mümkün" diyen Muallim, bunun ancak IŞİD yenildikten sonra yapılabileceğinin altını çizdi.

Suriye'nin yeniden inşasına dair de konuşan Velid Muallim, "başlangıçta ülkeyi devletin kabiliyeti, Suriyeli yurttaşların çabaları ve dost devletlerin yardımlarıyla yeniden inşa edeceğiz, sonrasında başka hangi kaynakların kullanılabileceğine bakacağız" dedi.

Muallim, Suriye'nin "2011'de silahlı çatışmalar başladığından beri terörü destekleyen ülkelerden tazminat talep etmesi gerektiğini" de vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.