1. YAZARLAR

  2. Koray Düzgören

  3. Tahran’daki hezimetin sebebi Kürt düşmanlığı
Koray Düzgören

Koray Düzgören

Yazarın Tüm Yazıları >

Tahran’daki hezimetin sebebi Kürt düşmanlığı

A+A-

Erdoğan’ın İdlib’de ateşkes çağrısı zirvede kabul edilmedi. Putin öneri üzerine, Türkiye’nin El Nusra ve IŞİD’in sözcülüğünü yaptığını ima etti.


Türkiye, İdlib meselesinin görüşüldüğü Tahran’dan beklenildiği gibi eli boş döndü.

Hatta eli boş dönmenin de ötesinde hezimete uğradı. Çünkü bu kez görüşmeler kapalı kapılar ardında değil, medyaya açık olarak yapıldı. Bütün dünya kimin ne söylediğini duydu.

Türkiye İdlib’de maaş ödediği, destek verdiği ve kolladığı cihatçı örgütleri kurtarabilmek niyetiyle ateşkes ilan edilmesini önerdi. Amaç Suriye ve Rusya’nın İdlib’de cihatçı örgütlere ve destekçilerine karşı başlamış olan operasyonu durdurmak, olmazsa geciktirmekti.

Tahran’da da bunu denedi, ama başaramadı. Rusya ve İran İdlib’deki cihatçı güçleri temizleme konusunda kararlı olduklarını gösterdiler. Operasyonun devam edeceği anlaşıldı.

Erdoğan ise ısrarla ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söylerken Rusya ve İran onu dinlemedi bile. Ateşkes yerine cihatçı örgütlere silah bıraktırma, bırakmayanları ise imha etme konusunda anlaştılar. Erdoğan’ın itirazları bir sonuç vermedi. Bu konudaki önemli maddelere katılmasa bile ortak bildiriyi imzalamak zorunda kaldı.

Tahran zirvesinde Türkiye açısından başka bir skandal daha yaşandı.

Erdoğan'ın “İdlib'e askeri operasyon olmasın, önce ateşkes teklif edelim” sözlerine karşı Putin, “Burada silahlı gruplar yok, El Nusra, IŞİD bu toplantıya katılmıyor. Biz teröristlerin yerine konuşmuyoruz. Onların silahlarını kullanmayacaklarını söyleyemeyiz” diyerek Türkiye’ye adeta cihatçı örgütlerin sözcüsü imasında bulundu.

Tabii Türkiye cihatçılara zaman kazandırmak adına bu öneriyi yaparken  Erdoğan’ın geçmişte PKK’nin ateşkes çağrılarını, “Teröristlerle ateşkes yapılmaz” diyerek reddettiğini hatırladık.

Türkiye’nin Suriye’de cihatçı örgütlerle içli dışlı oluşu zaten bilinen bir gerçekti. Zirve’de de gerek ateşkes önerisiyle, gerekse Putin’in bu öneriye verdiği manidar cevapla açıkça terör örgütleriyle görüşen ve pazarlıklar yapan bir devlet durumuna düşmüş oldu.

Putin aynı toplantıda, yine Erdoğan’a cevap olarak kararlı bir dille, “Siviller bahane edilmesin İdlib teröristlerden temizlenecek” dedi.


https://www.artigercek.com/yazarlar/korayduzgoren/tahran-daki-hezimetin-sebebi-kurt-dusmanligi

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.